رؤسای قوای سه گانه عراق باید تغییر کنند/ «الکاظمی» مسبب بحران‌ها

عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق اعلام کرد که مردم این کشور خواستار تغییر رؤسای قوای سه گانه این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «سعد السعدی» عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق امروز سه شنبه سخنانی را در خصوص احتمال تجدید دوره ریاست رؤسای قوای سه گانه این کشور مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، این عضو هیئت هماهنگی شیعی گفت: مردم عراق به دنبال تغییر هستند، بنابراین ابقای رؤسای قوای سه گانه را نمی‌پذیرند. چهره‌های سیاسی کنونی باید تغییر کنند، زیرا هیچ خدمتی به ملت ارائه نکردند.

السعدی در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: دولت کنونی عراق مسبب بسیاری از بحران‌ها به ویژه بحران اقتصادی در این کشور است. نخست وزیر باید تغییر کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، آنگاه در سیاستهای کلی کشور نیز تغییراتی رخ خواهد داد.

چندی پیش نیز «عارف الحمامی» عضو هیئت هماهنگی شیعی در سخنانی به برخی اخبار در خصوص وجود شکاف در صفوف هیئت هماهنگی واکنش نشان داد. این عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق با بیان اینکه احزاب و جریان‌های عضو هیئت مذکور یکپارچه و منسجم هستند، گفت: وجود شکاف و دودستگی در صفوف هیئت هماهنگی چیزی جز شایعات بی اساس نیست.

این درحالی است که پیشتر «نوری المالکی» رهبر ائتلاف «دولت قانون» عراق یک پست توئیتری در خصوص آخرین تحولات مربوط به تشکیل دولت جدید در این کشور منتشر کرد. المالکی در این پست توئیتری آورده است: هیئت هماهنگی شیعی به سمت تشکیل دولت حرکت می‌کند. مدیریت کشور بر اساس شراکت خواهد بود و همگان زیر سقف قانون اساسی قرار خواهند داشت.

رهبر ائتلاف دولت قانون همچنین در پست توئیتری مذکور آورده است: هیئت هماهنگی شیعی کاملاً قدرتمند و منسجم است. این هیئت دارای وحدت مواضع است. پیش از این، «ضرغام المالکی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون در سخنانی تاکید کرد گفتگوهای سیاسی بین هیئت هماهنگی شیعی و جریان صدر به منظور تشکیل دولت آینده همچنان ادامه دارد.

این عضو ائتلاف دولت قانون در ادامه با بیان این موضوع تصریح کرد: نمی‌توانیم در میانه راه متوقف شویم و باید بحث‌ها و گفتگوها بین نیروهای سیاسی و به ویژه گروه‌های شیعه ادامه یابد. وی با بیان اینکه گروه‌های سنی، به ویژه ائتلاف تقدم، با هم‌پیمان شدن با گروه‌های دیگر توانسته‌اند ۳۷ کرسی را به دست بیاورند، تاکید کرد: در چنین شرایطی هیئت هماهنگی چگونه می‌تواند در حاشیه قرار گیرد؟

کد خبر 5408476

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =