تاریخ تولد هنری من از بهمن ۵۷ است

اصفهان - طراح و گرافیست و خوشنویس پیشکسوت اصفهان گفت: هنر انقلاب، هنری است که با وقوع انقلاب اسلامی بروز و ظهور پیدا کرد و من تاریخ تولد هنری خودم را بهمن ۵۷ می‌دانم.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه «کتیبه های ماندگار» مجموعه‌ای است از آثار گرافیکی استاد محمد موحدیان عطار که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنری استان اصفهان به نمایش گذاشته شده است.

به بهانه انتخاب این هنرمند انقلابی به عنوان «چهره هنر سال انقلاب اصفهان» به گفت و گو با وی در خصوص هفته هنر انقلاب و هنر انقلابی و آثارش پرداختیم.

تعریف شما از هنر انقلاب و نقش هنرمندان در آن چیست؟

هنر انقلاب، هنری است که با وقوع انقلاب اسلامی بروز و ظهور پیدا کرد و من تاریخ تولد هنری خودم را بهمن ۵۷ می دانم و پس از انقلاب شروع کردم به خلق آثار هنری که زاییده انقلاب بود و اولین مجموعه‌ای را که در این زمینه ارائه کردم، مجموعه «فریاد انقلاب» بود که مجموعه نمایشگاهی ۱۸۰ تابلویی به شیوه گرافیک بود و فرازهای جریان انقلاب اسلامی و حرکت‌های نهضت امام خمینی (ره) را به تصویر می‌کشید.

در ادامه مجموعه «پوستر های انقلاب» را در رابطه با دفاع مقدس و حضرت امام خمینی ایجاد کردم و نتیجه این شد که اکنون در بخش کتیبه نگاری فعال هستم اگرچه در زمینه‌های دیگر گرافیک نیز آثاری خلق کردم. در کنار بنده دوستان زیادی بودند که از اول انقلاب در زمینه خلق آثار انقلاب فعالیت می‌کردند و این آثار سند و مدرکی برای ثبت و ضبط حوادث و رخدادهای انقلاب است که به آیندگان منتقل شود.

در خصوص آثار مجموعه «کتیبه های ماندگار» توضیح دهید؟

این مجموعه بخشی از آثار من در خصوص کتیبه نگاری است که با عنوان «کتیبه های ماندگار» در گالری بوستان حوزه هنری اصفهان به مناسبت هفته هنر انقلاب به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه شامل چهل اثر با موضوعات متنوع است که از دهه هفتاد شروع به تولید شده است و اکنون به ۱۲۰ اثر رسیده است، آثار این مجموعه متنوع هستند و مضامین انقلابی و قرآنی و فرهنگی دارند و به صورت کتیبه نگاری و با تکنیک رنگ و معرق کاشی و آجر کار شده است و قابل اجرا و کاربردی در معماری و بناها هستند.

آثار این نمایشگاه نشأت گرفته از آیات قرآن و کتیبه‌های اسلامی است با نگاه مدرن، چه شد که به تولید این مجموعه پرداختید؟

مجموعه کتیبه‌های ماندگار در اواسط دهه ۷۰ دغدغه من بود احساس کردم همراه با تحولات و تغییرات اجتماعی باید تحولی هم در زمینه هنر کتیبه نگاری اتفاق بیفتد. این بود که چون در زمینه کارهای سنتی و طراحی خطوط هندسی و بنایی و معقلی که فعالیت می‌کردم سعی کردم آثاری تولید کنم که در عین حالی که ریشه در هنر سنتی دارد مدرن و امروزی باشد.

یکسری آثار خلق شد که در عین حالی که کتیبه بود مدرن و امروزی هم بود و با معیارهای هنر مدرن تطبیق داشت.

این آثار به صورت نمایشگاهی ارائه شده و جنبه کاربردی نیز دارد یعنی اگر این کتیبه‌ها را بخواهند با هر مصالحی اجرا کنند قابل اجرا است.

هدفمان نوآوری در این زمینه بوده است و من سعی کرده‌ام روزبه‌روز تحول در این نوآوری ایجاد کنم و به فضل الهی توانسته‌ام با درسی که از اساتید و هنرمندان دیگر گرفته‌ام کارها به این مرحله رسیده است و امیدوارم اساتید و هنرمندان با دیدن این نمایشگاه نظرات خود را برای خلق آثار بهتر ارائه دهند.

گفتنی است، نمایشگاه «کتیبه های ماندگار» در هفته هنر انقلاب و از ۲۰ فروردین ماه لغایت ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ جهت بازدید علاقه مندان در گالری بوستان حوزه هنری استان اصفهان واقع در خیابان استانداری، گذرسعدی، عمارت تاریخی سعدی دایر می‌باشد.

کد خبر 5466297

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =