درخواست تغییر رشته به دلیل اشتباه در انتخاب رشته پذیرفته نمی شود

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش گفت: داوطلبان کنکور هنگام انتخاب رشته باید دقت کنند، سازمان بعد از اعلام نتایج نهایی درخواست تغییر رشته به دلیل اشتباه در انتخاب رشته را نمی پذیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور، دکتر انوشیروان علا در نشست عوامل اجرایی آزمون‌ها در استان زنجان در دانشگاه زنجان گفت: داوطلبان آزمون سراسری هنگام انتخاب رشته باید بسیار دقت کنند تا بر اساس نمره کل علمی ، رتبه و علاقه خود انتخاب رشته کنند، سازمان بعد از اعلام نتایج نهایی درخواست تغییر رشته به دلیل اشتباه در انتخاب رشته را نمی پذیرد چرا که تغییر رشته و نقل و انتقال در حوزه وظایف این سازمان نیست.

وی افزود: پذیرفته شدگان آزمون سراسری برای تغییر رشته و نقل و انتقال لازم است از طریق دانشگاه مبدا و مقصد پیگیری کنند که کاری دشوار و بعضی اوقات پاسخ مثبت نمی گیرند لذا بهتر است داوطلبان از ابتدا با شناخت و دقت کامل انتخاب رشته کرده تا با خیال آسوده وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل دهند.

علا درباره وضعیت علمی و رتبه‌بندی پذیرفته‌شدگان استان زنجان در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ گفت: رتبه پذیرفته‌شدگان داوطلبان این استان در آزمون سراسری در پذیرش با آزمون ۱۵ و با جمع پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی رتبه ۲۴ است.

وی افزود: در مقطع کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ در استان زنجان ۶ دانشگاه و موسسه پذیرش دانشجو داشتند که در مجموع از ۱۵۸۸ ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد ۱۱۹۴ نفر پذیرفته شدند.

سرپرست اداره کل چاپ و انتشارات سازمان سنجش ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ در مقطع دکتری در استان زنجان از ۱۸۳ ظرفیت قبولی ۱۴۷ نفر پذیرفته شدند.

وی یادآور شد: در گروه علوم ریاضی و فنی علاوه بر دفترچه عمومی، دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا وجود خواهد داشت. در دفترچه شماره ۲ گروه ریاضی برای درس ریاضیات ۵۰ سؤال و ۸۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده و دفترچه شماره ۳ که شامل دروس فیزیک و شیمی است نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

علا در مورد گروه علوم تجربی نیز گفت: برای این گروه نیز علاوه بر دفترچه عمومی، سه دفترچه اختصاصی با پاسخنامه‌های مجزا در نظر گرفته شده که البته یکی از این دفترچه‌ها ویژه متقاضیان استفاده از سهمیه بهیاری است. دفترچه دوم گروه علوم تجربی شامل دروس ریاضی و زیست‌شناسی حاوی ۸۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۹۰ دقیقه و دفترچه سوم شامل دروس فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی حاوی ۸۵ سؤال و ۹۰ دقیقه زمان خواهد بود و دفترچه متقاضیان رشته بهیاری نیز شامل ۳۵ سؤال با زمان پاسخگویی ۲۰دقیقه است.

وی افزود: برای گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا در نظر گرفته شده که دفترچه شماره ۲ شامل ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی شامل ۸۵ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه و دفترچه شماره ۳ شامل زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و روان‌شناسی با ۹۰ سؤال و زمان پاسخگویی ۸۰ دقیقه خواهد بود.

انوشیروان علا در مورد آزمون سایر گروه‌های آزمایشی نیز گفت: آزمون گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی یک دفترچه عمومی و یک دفترچه اختصاصی با پاسخنامه‌های مجزا خواهد داشت که دفترچه اختصاصی گروه هنر شامل ۱۶۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۶۵ دقیقه و زبان‌های خارجی نیز حاوی ۷۰ سؤال با زمان پاسخگویی ۱۰۵ دقیقه خواهد بود.

وی تاکیدکرد: تفکیک دفترچه ها و پاسخنامه باعت دقت دیداری داوطلب و خطای چشمی کمتر و همچنین ضریب امنیت بالاتر آزمون می شود.

سرپرست اداره چاپ و انتشارات سازمان سنجش اظهار امیدواری کرد با همراهی و همیاری تمام دانشگاه ها و حوزه های برگزاری آزمون امسال نیز همچون گذشته آزمون سراسری در آرامش و امنیت کامل برگزار شود.

کد خبر 5500152

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha