حاشیه‌های اولین روز اجلاس/ مرسی صندلی ریاست را تحویل نداد/ ترجمه نادرست یک سخنرانی

اولین روز مراسم شانزدهمین اجلاس سران عدم تعهد با استقبال گرم احمدی نژاد، رحیمی و صالحی آغاز شد و حاشیه های جالبی از جمله تلاش امیر قطر برای ایستادن در صف اول عکس یادگاری داشت.

* به گزارش خبرنگار مهر، شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد از صبح امروز در تهران آغاز به کار کرد. در این اجلاس که پس از اجلاس سازمان ملل بزرگ ‌ترین و وسیع‌ترین نشست سران کشورهاست، ۳ پادشاه، ۲۴ رئیس‌جمهور، ۸ نخست وزیر، ۹ معاون رئیس جمهور، ۲ رئیس مجلس و ۹ نماینده ویژه از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد حضور داشتند. همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز، برای شرکت در اجلاس شانزدهم «نم» به تهران سفر کرده‌اند.

* پیش از آغاز اجلاس ترافیک سنگینی از ماشین های تشریفات مقامات و نیروهای حفاظت شخصیت ها در خیابان های منتهی به اجلاس ایجاد شده بود.

* سران کشورها در بدو ورود به سالن اجلاس مورد استقبال علی اکبر صالحی وزیر امورخارجه کشورمان و پس از آن با همراهی وی مورد استقبال محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور قرار می گرفتند و بر اساس سطح دوستی و روابط ایران در آغوش گرفته شده و یا دست می دادند.

* در هنگام ورود مقام معظم رهبری به محل برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد که با استقبال ویژه مقامات عالی رتبه نظام برگزار شد، علی‌اکبر صالحی وزیر امورخارجه کشورمان بر دستان مقام معظم رهبری بوسه زد.

* در این مراسم هاشمی رفسنجانی ، هاشمی شاهرودی ، مهدوی کنی ، سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل، سرلشکر سیدیحیی رحیم‌صفوی، سردار احمد وحیدی، مهدی چمران، محمدحسن ابوترابی‌فرد، حجت‌الاسلام حیدر مصلحی و مصطفی محمد نجار بودند، زهرا مصطفوی دختر امام خمینی نیز در ردیف اول اجلاس در کنار مقامات نشسته بود.

* فرصت طولانی پیش از آغاز مراسم موقعیت برای سران حاضر در جلسه بود که گپ و گفتی سیاسی یا غیر سیاسی با هم داشته باشند.

* پیش آغاز سخنان مقام معظم رهبری، علی اکبر هاشمی رفسنجانی با بان کی مون خوش و بش کرده و در کنار یکدیگر نشستند. مرسی بیش از یک دقیقه نیز با آیت الله محمود هاشمی شاهرودی گفت و گو کرد.

* رهبر معظم انقلاب با همراهی سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در محل برگزاری شانزدهمین اجلاس عدم تعهد حاضر شدند. در هنگام سخنرانی مقام معظم رهبری سالن اجلاس در سکوت محض فرو رفته بود، پس از پایان سخنرانی ایشان نیز تشویق طولانی حاضران در جلسه نمایانگر موافقت آن ها با مواضع صریح رهبر انقلاب بود. ایشان پس از سخنرانی بلافاصله سالن اجلاس را ترک کردند.

* محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور کشورمان در آغاز سخنرانی خود در اجلاس سران عدم تعهد از سران حاضر در نشست خواست که به احترام رهبران فقید عضو عدم تعهد و همچنین شهدای جمهوری اسلامی ایران رجایی و باهنر که روز گذشته سالگرد شهادتشان بود سکوت کنند. سران عدم تعهد نیز به احترام رهبران فقید و شهدا با برخواستن از صندلی های خود به مدت 30 ثانیه سکوت کردند.

* پس از آن سخنرانی مرسی ریاست قبلی اجلاس عدم تعهد آغاز شد، رئیس جمهوری مصر در بخشی از اظهارات خود در  از نظام حاکم بر سوریه انتقاد کرد و پس از پایان سخنرانی طولانی اش مجری گری مراسم را بر عهده گرفت و به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نوبت سخنرانی پیش از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان داد. این درحالی است که به روال اجلاس های قبل مرسی باید بلافاصله بعد از سخنان خود صندلی رئیس اجلاس را در اختیار رئیس اجلاس یعنی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان قرار داد.

* احمدی نژاد در حالی سخنرانی کرد که هنوز بر صندلی ریاست شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد تکیه نزده بود.

* بلافاصله پس از سخنان مرسی رسانه های خارجی خبر دادند که ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه در اعتراض به سخنان وی اجلاس راترک کرده است اما خبرگزاری العالم اعلام کرد که ولید معلم برای مصاحبه با این خبرگزاری از سالن خارج شده است. 

* ترجمه ای که از صدا و سیما به صورت مستقیم پخش می شد با ترجمه ای که برای خبرنگاران در سالن همایش ها پخش می شد متفاوت بود و همین موضوع برخی رسانه ها را به اشتباه انداخت.

* وزیر امور خارجه سوریه اظهارات رئیس جمهور مصر در نشست سران عدم تعهد در تهران را زیر پا گذاشتن اصول جنبش عدم تعهد و دخالت در امور سوریه عنوان کرد و اظهارات محمد مرسی رئیس جمهوری مصر را دخالت در امور داخلی کشورش دانست.و تاکید کرد که محمد مرسی با اظهارات خود اصول جنبش غیر متعهدها  را زیر پا گذاشت.

* پس از مرسی رئیس جمهور مصر، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کردند. 

* پس از پایان سخنرانی ها، رسانه های خارجی اعلام کردند که مرسی تهران را ترک کرد اما پس از مدتی رسانه های داخلی از دیدار وی با محمود احمدی نژاد خبر دادند. این دیدار در حاشیه اجلاس برگزار شد. مرسی با بدرقه بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور فرودگاه مهرآباد تهران را ترک کرد.
  
* شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیرقطر که دیروز پش از حضورش رئیس تشریفاتش وارد ایران شده بود پس از به نتیجه رسیدن تلاش‌هایش برای قرار گرفتن در ردیف اول سران جنبش عدم تعهد برای گرفتن عکس یادگاری و موفقیت در این امر تهران را ترک کرد. وی در طول جلسه نیز با موبایل خود بازی می کرد.
 
 
* فرمایشات رهبر معظم انقلاب در رسانه ای خارجی انعکاس گسترده ای داشت روزنامه الحیات در این خصوص با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در افتتاحیه اجلاس سران عدم تعهد نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر ایران در طی جلسه افتتاحیه سران جنبش عدم تعهد در تهران بیان کرد که ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نیست.

* روزنامه صهیونیستی  یدیعوت آحارونوت نیز با آتشین خواندن سخنرانی رهبر معظم انقلاب علیه غرب خشم خود را از حضور دبیر کل سازمان ملل در اجلاس سران غیرمتعدها و عدم اعتراض بان کی مون به اظهارات ضد اسرائیلی آیت الله علی خامنه ای ابراز کرد. و نوشت آیت الله علی خامنه ای یک سخنرانی آتشین را علیه غرب ایراد کردند.

* شبکه تلویزیونی سی.ان.ان نیز تمامی برنامه های خود را برای پخش مسقیم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم افتتاحیه اجلاس سران غیر متعهدها در تهران، قطع کرد.

*بر اساس اظهارات رامین مهمان پرست سخنگوی شانزدهمین نشست سران عدم تعهد تا ظهر امروز 54 درخواست از سوی مقامات شرکت کننده در اجلاس برای سخنرانی در نشست سران عدم تعهد ارائه شده که طی امروز و فردا ایراد خواهد شد.

* از حاشیه های مهم اجلاس امروز دیدار علی اکبر صالحی و بان کی مون و حضور خانواده شهدای هسته ای از جمله آرمیتا دختر خردسال شهید رضایی نژاد در این دیدار بود. آرمیتا گلی را از طرف خانواده شهدای هسته ای به آقای بان کی مون هدیه داد.

* همزمان با برگزاری شانزدهمین اجلاس سران جنبش نم ، تعدادی از همسران سران جنبش عدم تعهد که همسرانشان در سالن اصلی اجلاس حضور داشتند به همراه همسر رئیس جمهور کشورمان از نمایشگاه های صنایع دستی برج میلاد بازدید کردند.

کد خبر 1684981

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =