گزارش جدید وزیر کار از بازارکار زنان/ ۶ دلیل بیکاری ۴۳ درصدی زنان

نیم میلیون از بیکاران مطلق کشور را زنان عموما تحصیل کرده تشکیل می دهند و هم اکنون نرخ بیکاری زنان زیر ۳۰ ساله کشور ۴۳ درصد است. ۴۰۳ هزار زن اضافه کاری می کنند و تعداد شاغل زن فعلا ۳ میلیون نفر است.

به گزارش خبرنگار مهر، آخرین گزارشی که از وضعیت بازار کار زنان در ایران منتشر شد، مربوط به پاییز سال گذشته است که طی آن نرخ بیکاری زنان زیر ۳۰ کشور ۳۹ درصد و نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز ۴۲.۸ درصد اعلام شد.

همچنین تعداد بیکاران زن زیر ۳۰ سال کشور نیز ۵۲۵ هزار نفر است که به عقیده کارشناسان بازار کار دستکم دو سوم از آنها را جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها تشکیل می دهد. طبق آمارهای موجود، طی سال های گذشته پذیرش زنان در دانشگاه ها نسبت به مردان افزایش یافته که نشان دهنده تمایل شدید زنان به حضور در عرصه های اجتماعی و انجام فعالیت های اقتصادی در بازار کار کشور است.

با وجود اینکه در برخی رشته های فعالیتی مانند معدن، کارهای فیزیکی و اموری که نیازمند فعالیت بالای بدنی است معمولا زنان حضور ندارند و یا کمتر مشغول به فعالیت می شوند، اما در رشته های دیگر اقتصادی و به ویژه بخش خدمات؛ اشتغال زنان به صورت صعودی در حال افزایش است.

بیکاری زنان ۲.۳ برابر مردان

طبق آخرین گزارش فصلی مرکز آمار ایران، سهم اشتغال زنان در بخش کشاورزی نیز حاکی از فعالیت ۵۵۵ هزار زن در این حوزه دارد. همچنین ۷۹۰ هزار زن در بخش صنعت اشتغال دارند و در بخش خدمات سهم زنان حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزارنفر است.

با اینکه گرایش زنان به حضور در عرصه های اقتصادی در دهه های اخیر افزایش داشته، اما سهم فعالیت اقتصادی زنان در ایران هنوز در حد ۳ میلیون و ۸.۱ هزار نفر است و بیش از ۲۷ میلیون زن مطلقا هیچگونه نقشی در عرصه اقتصاد و تولید کشور و چرخه پیشرفت ندارند.

آمارها نشان می دهند از مجموع ۳ میلیون و ۳۱ هزار شاغل زن کشور، ۴۰۳ هزار نفر بیشتر از ساعت کار معمول ۴۹ ساعت در هفته فعالیت دارند و به بیان ساده تر اضافه کاری می کنند. همچنین نرخ بیکاری عمومی زنان در ایران نیز ۲.۳ برابر مردان و به میزان ۲۰.۳ درصد است در حالی که طبق آخرین اعلام مرکز آمار، نرخ بیکاری مردان در ایران ۸.۷ درصد و نرخ عمومی بیکاری نیز ۱۰.۵ درصد بوده است.

چالش های بازار کار زنان در ایران

علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به چالش های پیش روی وزارت متبوعش در حوزه زنان خاطر نشان کرده است: پایین آمدن سن زنان سرپرست خانوار، نرخ بیکاری زنان، فصلی بودن کار زنان، عدم استقبال کارفرمایان از زنان و گرایش بیشتر آنها به استخدام زنان مجرد و همچنین تغییر جهت مشاغل زنان به سمت کارهای خدماتی مسائلی است که باید برای آنها برنامه ریزی کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است: هرگونه سیاست گذاری درباره زنان نیز باید معطوف به شناخت دقیق از ذهنیت، فعالیت، گرایش ها و تحولات اجتماعی حوزه زنان باشد. کارکرهای خانواده بسیار اساسی و مهم است و در حال حاضر علائمی دیده می شود که این کارکردها دچار تغییر شده است.

وی تصریح کرده است: تلاش می کنیم در عرصه هایی نظیر اشتغال زایی، کارآفرینی، بهبود معیشت زنان آسیب پذیر، سیاست های بیمه ای زنان در محیط کار و همه عرصه های دیگری که به زنان ارتباط دارد؛ سیاست های حساس به جنسیت را مدنظر قرار دهیم.

کد خبر 2530820

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha