تجارت نفتی ایران-مصر از سرگرفته شد

یک مقام مسئول با تشریح مذاکرات جدید نفتی با مصری‌ها برای فروش محصولات پتروشیمی از آغاز دوباره صادرات گاز مایع صنایع پتروشیمی ایران به مصر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، پس از چراغ سبز مصر به ایران به منظور استفاده از خط لوله سومد و انتقال نفت خام ایران به کشورهای اروپایی، صادرات گاز مایع ایران هم به این کشور آفریقایی از سرگرفته شد.

پرویز صحاف‌زاده در گفتگو با مهر با بیان اینکه کارگروه پتروشیمی کشورهای عضو گروه «دی هشت» به میزبانی قاهره مصر برگزار شد، گفت: در این نشست نمایندگانی از جمهوری اسلامی ایران هم به منظور گفتگو و تبادل نظر با مقامات هفت کشور عضو دیگر این گروه به قاهره سفر کرده‌اند.

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه در پایان این نشست ریاست دبیرخانه ایران در کارگروه صنعت پتروشیمی تمدید شد، تصریح کرد: در حاشیه برگزاری این نشست گفتگوهایی با نمایندگان سایر کشورهای عضو همچون مصر، ترکیه، مالزی، اندونزی، بنگلادش، پاکستان و نیجریه انجام شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه علاوه بر این برخی از شرکت‌های مصری به دنبال واردات و یا از سرگیری خرید برخی از محوصلات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری از ایران بوده‌اند، اظهار داشت: با لغو تحریم ها و ورود به دوره پسا تحریم، امکان توسعه مبادلات بین ایران و مصر به ویژه در حوزه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری فراهم شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون لیست محصولات پتروشیمی مورد نیاز مصر در اختیار شرکت‌های پتروشیمی ایران قرار داده شده است، تاکید کرد: پیش بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک و با انجام مذاکرات بیشتر برخی از این درخواست ها منجر به امضای قراردادهای صادرات محصولات مختلف و متنوع پتروشیمی و پلیمری به مصر شود.

صحاف‌زاده همچنین با اشاره به اینکه پیش از اعمال تحریم‌ها برخی از شرکت‌های پتروشیمی اقدام به صادرات محصولات پتروشیمیایی از جمله گاز مایع به مصر می‌کردند، بیان کرد: هم اکنون صادرات تک محموله گاز مایع توسط یکی از شرکت‌های پتروشیمی ایران به مصر آغاز شده و به زودی محموله‌های دیگری از سایر محصولات پتروشیمی توسط ایران به مصر صادر خواهد شد.

قائم مقام انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی از کشورهای عضو گروه دی هشت به عنوان یک ظرفیت برای احیای روابط با مصر در زمینه صنایع پتروشیمی و پلیمری یاد کرد و خاطرنشان ساخت: در نشست قاهره برخی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران به سرمایه گذاران مصری و سایر کشورها معرفی شد و محدودیتی برای سرمایه گذاری مشترک دو کشور در صنایع پتروشیمی وجود ندارد.

در همین حال امیرحسین زمانی‌نیا معاون وزیر نفت اخیرا با اشاره به آمادگی به ایران برای فروش نفت و فرآورده نفتی به مصر، گفته است: امیدوارم توسعه تجارت نفت منجر به بهبود روابط سیاسی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و مصر شود.

رکن الدین جوادی مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت و معاون فعلی نظاذت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت هم اخیرا در گفتگو با مهر اعلام کرده است: ایران هیچ گونه محدودیتی برای فروش نفت خام و یا فرآورده‌های نفتی به مصر ندارد و در صورت ارائه درخواست رسمی این پیشنهاد قابل بررسی خواهد بود.

کد خبر 3691089

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha