سدسازی عامل اصلی تخریب محیط زیست است/لزوم توجه به محیط زیست میناب

میناب - مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: صنعت سدسازی از عوامل اصلی تخریب محیط زیست است، در هیچ یک از سدهای دنیا اصول زیست محیطی رعایت نشده است.

اسماعیل کهرم در گفتگو با خبرنگار مهر در حاشیه بازدید از تالاب بین المللی رود شور وشیرین میناب  گفت: اهمیت دادن به تالابهای شور و شیرین فوائد بهتر و با اهمیت تری نسبت به سد سازی های بدون اصول و پر هزینه دارد در صورتی که می توان با اندک هزینه ای از تالاب ها بهترین استفاده را برد.

کهرم عنوان داشت: به همت برخی از مسئولان کشور که خود را امروز قهرمان صنعت ساخت و ساز سدها می دانند بسیاری از دشتها، باغها، روستاها و درختان را از بین برده اند و آسیب جدی به محیط زیست کشور وارد کرده اند.

مشاور عالی سازمان محیط زیست کشوربیان داشت: صنعت سد سازی اثرات منفی خود را در تمام دنیا نمایان کرده و کشورهای بزرگ دنیا که رشد این صنعت را در اختیار داشته اند با روآوری و توجه به محیط زیست و کنترل سدهای ساخته شده به دنبال استفاده بهینه و اصولی از محیط زیست هستند.

کهرم با اشاه به یکی از سدها در ایالات متحده آمریکا واهمیت دادن به تالاب پائین دست آن گفت: سد اورگلید یکی از سدهای این ایالات بود که به علت وجود تالاب اورگلید در پائین دست و وجود پرندگان و تمساح و جانوران دریایی به این دانش رسیدند که وجود این سد سبب از بین رفتن پائین دست و نابودی تالاب می شود که در نهایت این سازه را جمع آوری کردند.

وی با بیان اینکه من مخالف سد سازی نیستم ونمی گویم که سد ساخته نشود عنوان داشت: در سد سازی باید مطالعات دقیقی وجود داشته باشند و کسانی که سد را احداث می کنند باید ببینند که در آینده چیزی که نابود می شود بخشی از هویت یک منطقه است.

کهرم در ادامه با اشاره به برنامه ساخت دو سد «زرانی» و «سرنی» در میناب گفت: در پائین دست این سدها جلگه ای از آب های رودخانه و درختان نخل، کهور و کرت قدیمی و همچنین روستائیانی که در اطراف در حال زندگی هستند معیشت و زندگی آنها به زنده ماندن جلگه و آب رودخانه و پوشش گیاهی بستگی دارد.

وی گفت: امروز علم ارزیابی زیست محیطی به ما می گوید که سد سازی می تواند اثرات زیان باری بر زندگی اجتماعی، بیولوژیکی و زیست محیطی و اقتصادی بسیاری از مردم بگذارد و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

کد خبر 3911555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =