افزایش ۶۰ درصدی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سال ۹۶

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به تفاهم‌نامه این صندوق با سازمان تامین اجتماعی، گفت:‌ با پیگیری وزیر ارشاد، ۶۰ درصد به آمار بیمه شدگان زیر مجموعه این صندوق در سال ۹۶ افزوده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی صندوق اعتباری هنر، سیدحسین سید زاده دوشنبه شب در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه اظهار داشت: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران با هدف حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تکلیف برنامه سوم توسعه و در راستای سیاست انتقال بخشی از تصدی‌های دولتی با تصویب هیات وزیران در سال ۸۲ به طور رسمی تشکیل شد.

وی ساماندهی و یکپارچگی در حمایت از جامعه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان و تبدیل حمایت‌های مقطعی متکی بر منابع مالی مردمی و غیردولتی، حمایت از خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر، شناسایی، جذب و هدایت استعدادها در حوزه فرهنگ و هنر و جذب سرمایه گذاری‌ها و تامین منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه فرهنگ و هنر و توسعه مرحله ای کمیت و کیفیت حمایت‌ها منطبق با اولویت بندی اعضا و نیازها و افزایش تعداد افراد تحت پوشش را از دیگر اهداف و سیاست‌های صندوق اعتباری هنر برشمرد.

۴۵ هزار نفر اهالی فرهنگ، هنر و رسانه عضو صندوق هنر هستند

سیدزاده به عضویت بیش از ۴۵ هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در صندوق اعتباری هنر اشاره و پیش بینی کرد با حمایت و توجه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمار عضویت در این صندوق تا پایان امسال به رشد قابل توجهی برسد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به نامگذاری سال ۹۶ با عنوان'‌اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال' و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در این خصوص، ماموریت اصلی صندوق را توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر عنوان کرد.

وی افزود: ‌معتقدیم با برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح و منسجم می‌توانیم در پایان نتیجه درخشان تری را شامل حال اعضا و صندوق کنیم.

سیدزاده، تاکیدات دکتر روحانی، رئیس جمهوری بر حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را یادآور شد و گفت: رئیس جمهوری دولت دوازدهم در اولین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات، قول حمایت و پشتیبانی از حوزه فرهنگ و هنر داد و این امر، نشانگر اهمیت و اهتمام وی به این حوزه است.

وی خاطرنشان کرد:‌ درصدد هستیم در صندوق اعتباری هنر، برای تدوین و پیش بینی یک بسته فرهنگی حمایتی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با یادآوری اینکه سیاست‌های حمایتی این صندوق بر چهار رکن بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تکریم و مستمری و خدمات رفاهی، تسهیلاتی و وام تنظیم شده است، افزود: طبق توافق سازمان تامین‌ اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط با معرفی‌نامه این صندوق، تحت پوشش بیمه تأمین ‌اجتماعی قرار می‌گیرند.

به گفته وی اعضای صندوق اعتباری هنر می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل ۱۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه برخوردار شوند و ۸ درصد توسط فرد پرداخت می‌شود.

سیدزاده خاطرنشان کرد: با توجه به بند ب ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمند سازی یارانه‌ها و در راستای گسترش پوشش بیمه ای به نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان و بر خورداری آنان از معافیت در پرداخت بخشی از حق بیمه از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه‌ها، از سال ۹۱ مقرر شد، صندوق نسبت به معرفی افرادی واجد شرایط که از تاریخ اول فروردین ۱۳۸۸ به بعد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بودند، اقدامات لازم را به عمل آورد.

سید زاده با بیان اینکه در سیاست‌ها و کار  ویژه‌های صندوق به دنبال تمرکز زدایی از فعالیت‌های صندوق در تهران و ایجاد عدالت در برخورداری همه اعضای صندوق در سراسر کشور از امکانات این مجموعه هستیم گفت: تلاش ما براین است که طبق برنامه ریزی سند راهبردی صندوق، تا سه سال آینده تمام فعالیت‌های صندوق را از طریق اینترنت در اختیار همه اعضا در سراسر کشور قرار دهیم و با تعریف برنامه‌های استانی، زمینه برخورداری همه اعضا و هنرمندان را از امکانات صندوق فراهم آوریم.

پوشش بیمه ای بیش از ۳۲ هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اعلام اینکه تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر هستند، اظهار داشت: حدود ۱۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه نیز از محل هدفمندی یارانه‌ها بیمه شده‌اند.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه امسال گفت: ۱۲ هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر به جمع بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شدند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: براساس موافقت نامه میان سازمان تامین اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ اول آذرماه ۱۳۸۱، تنها ۲۰ هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران با هزینه صندوق اعتباری هنر از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند می‌شدند.

وی ادامه داد: طی این سال‌ها ۱۰ هزار نفر نیز از طریق بند ب ماده ۱۱ ایین نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده و در سال ۹۶ برای اولین بار ۶۰ درصد به تعداد بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شد.

بدهی صندوق به تامین اجتماعی تسویه شد

مدیر عامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان درباره بدهی‌های مانده از گذشته (حدود ۳۸ میلیارد تومان) این صندوق به سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: با مساعدت و پیگیری سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، براساس تفاهمنامه ای بدهی انباشته صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی تسویه شد.

وی افزود: همچنین مقرر شد با پیگیری‌های بعدی افراد واجد شرایط هنرمند، روزنامه نگار، نویسنده و خبرنگار مردان بالای ۵۰ سال و زنان ۴۵ سال سن نیز از طریق صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی معرفی شوند.

بیمارستان میلاد خدمات ویژه به هنرمندان می‌دهد

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به امضای تفاهم‌نامه همکاری با سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر مبنای این تفاهم‌نامه مقرر شد، بیمارستان میلاد خدمات خود را به صورت ویژه و بدون نوبت در اختیار اعضای صندوق اعتباری هنر شامل هنرمندان، اهالی رسانه و نویسندگان قرار دهد.

ایشان با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۶ با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» گفت: یکی از بسترها و زیر ساخت‌های اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هست، توجه به مقوله اقتصاد فرهنگ و صنعت فرهنگ است.

سیدزاده در تشریح این موضوع گفت: وقتی بحث از اقتصاد به میان می‌آید با اعداد، ارقام و بودجه محدود روبرو هستیم زیرا سقف تولیدات در صنایع مختلف مشخص است. اما وقتی سخن از حوزه فرهنگ، هنر و کار فرهنگی و هنری به میان می‌آید چون با عنصر زنده ای با نام انسان مواجه هستیم، این انسان مجموعه ای از استعدادها و ظرفیت‌های مختلف است و ذات هنر محدودیتی را برنمی تابد، با حجم گسترده ای از تولیدات در حوزه‌های مختلف هنری روبرو می‌شویم.

مدیر عامل صندوق  اعتباری هنر با اشاره به تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید گفت: یکی از دغدغه‌های دکتر صالحی امیری، ایجاد زیر ساخت‌های بنیادین برای تقویت و تبیین اقتصاد فرهنگ است. ایشان معتقدند اقتصاد فرهنگ می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات اقتصادی و زمینه ساز اقتصاد مقاومتی و تولید انبوهی از مشاغلی باشد که ارتباط مستقیمی با فرهنگ، هنر و هویت فرهنگی ما دارند.

 اضافه شدن ۵۰۰ نفر به طرح تکریم و مستمری

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ادامه از اضافه شدن حدود ۵۰۰ نفر به افراد تحت تکریم مستمری و تحت پوشش این صندوق خبر داد و گفت: با توجه به اینکه این حرکت برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بار مالی اضافی تحمیل می‌کند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ما براین باوریم که هنرمندان جزء شریف‌ترین افراد جامعه هستند از این رو این طرح پذیرفته و در سال جاری اجرایی شد.

به گفته سیدزاده گرچه ممکن است رقمی بابت طرح تکریم و مستمری به افراد واجد شرایط پرداخت می‌کنیم زیاد نباشد، اما مقرر شد هرگونه افزایش را از محل‌های دیگری تأمین کنیم.

وزارت ارشاد مامور پیگیری اقتصاد فرهنگ

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه پیگیری حوزه اقتصاد فرهنگ به ‌عنوان یک مأموریت از سوی وزارت ارشاد به این صندوق محول شده و از طرفی با عنایت به گفته سید رضا صالحی امیری، مبنی بر این‌که «در حمایت از هنرمندان توفیق نخواهیم داشت مگر این‌که صنایع فرهنگی و کسب و کار فرهنگی را تسهیل کنیم»، به همین دلیل بیش از هشت میلیارد تومان به توافقنامه‌ای که بین صندوق کارآفرینی امید بسته شد، اختصاص پیدا کرد و مقرر شد با توجه به این تفاهمنامه، حمایت خود از اعضای صندوق را از تیرماه جاری آغاز کنیم.

سید زاده تاکید کرد: تلاش ما این است که تسهیلات ساده‌ای برای افراد فرهنگی، هنری و رسانه ای در نظر بگیریم.

وی تصریح کرد: مأموریتی که وزیر ارشاد در وزارتخانه تبیین کرده اقتصاد فرهنگی است، زیرا معتقد است اگر زیرساخت‌های آن شکل بگیرد، کمتر به نیازهای مستقیم وابسته خواهیم بود به همین دلیل، همه در حال برنامه‌ریزی برای زیرساخت‌ها هستند.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر گفت: صندوق تلاش می‌کند تا سازوکارهایی را پیدا کند، اما منابع ما محدود است به همین دلیل درصدد هستیم از اعتبار صندوق برای ارتباط با شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی استفاده کنیم که البته این پروژه به یک سال زمان نیاز دارد و شروع آن با صندوق کارآفرینی هنر بوده است.

به گفته سیدزاده، ما نیز خوب می‌دانیم که با یک گل بهار نمی‌شود اما بهاری می‌شود.

صندوف هنر از ابتدای ۹۶ توسط ذی نفعان اداره می‌شود

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست دولت یازدهم بر واگذاری امور به بخش خصوصی و صنفو تشکلهای صنفی اشاره کرد و گفت: بنا بر تشخیص سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این صندوق نز از ابتدای سال ۹۶ توسط خانه‌های صنفی، تشکل‌ها و ذی‌نفعان اداره می‌شود، تا وعده رئیس‌جمهوری در کار هنر نیز محقق وبه اهالی آن واگذار شود.

سید زاده در عین حال اظهار داشت: هم اکنون دنبال پیدا کردن راهکاری هستیم تا اصناف دیگری که برای حضور در این صندوق تمایل نشان داده‌اند، با ما همراه باشند، زیرا براین باوریم که این برنامه تخصصی است و فقط با ارائه تسهیلات نمی‌توان به عمق آن رسید.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌های ما نسبت به گذشته بسیار موثرتر شده است از این رو پیدا کردن فردی که نیازمند بوده و گره‌گشایی از کار او، تأثیر اقدامات ما را بیشتر خواهد کرد.

هیئت مدیره صندوق هنر فقط پنج نفر است

عضو هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر افزودن افراد به اعضای هیئت مدیره صندوق، گفت: طبق اساسنامه صندوق هنر، هیئت مدیره آن پنج نفر پیش‌بینی شدهاز این رو بنابر شرایط قانونی نمی‌توانستیم بیشتر از این تعداد باشیم. سید زاده خاطرنشان کرد: نهادهایی که هم اکنون در سمت هیئت مدیره این صندوق عضویت دارند، یکی از پردغدغه‌ترین‌ها محسوب می‌شوند.

به گفته وی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است باید از مشورت دیگر شاخه‌ها نیز نیز بجز اعضای هیئت مدیره استفاده کرد.

وی در عین حال گفت: در حال حاضر از حوزه‌های فرهنگ، نشر، رسانه، و قرآنی، فردی را در این صندوق نداریم بنابراین باید راهکاری پیدا کنیم تا مشورت این دوستان به‌صورت مستقیم به‌دست ما برسد.

منابع محدود مانعی جدی برای استفاده از سایر حوزه‌های فرهنگی و هنری

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه صنایع دستی یکی از مهمترین صنایع فرهنگی کشور محسوب می‌شود لذا با توجه به تأکیداتی که در حوزه تولید صنایع فرهنگی در اقتصاد مقاومتی شده، آیا صندوق اعتباری هنر چه رابطه‌ای با هنرمندان این حوزه برقرار خواهد کرد؟ اظهار داشت:‌ فعلا برنامه‌ای دراین خصوص نداریم، بویژه اینکه منابع ما محدود است و این مهم نیارمند تامین منابع مالی است.

به گفته وی صنایع دستی قطعا می‌تواند اقتصادی قوی به همراه داشته باشد و شاید جزو پراستعدادترین‌ها در این حوزه‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم سینما، هنرهای تجسمی و صنایع دستی رشته‌های پیش‌رویی هستند که در آینده نزدیک، شاهد رشد بیش از اندازه آن‌ها خواهیم بود.

محدودیت سنی بیمه هنرمندان برداشته می‌شود

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه همچنین درباره بیمه هنرمندان بالای ۵۰ سال و اقداماتی که صندوق اعتباری هنر برای آن‌ها انجام داده، اظهار داشت: در حال رایزنی با سازمان تامین اجتماعی هستیم تا این صندوق از محدودیت سنی هنرمندان استثنا شود.

سیدزاده در عین حال گفت: درپی آن هستیم که زنان بالای ۴۵ سال و مردان بالای ۵۰ سال، از بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شوند بنابراین پیگیر یکسری مصوبات هستیم و می‌توانم قول دهم که این کار انجام شود، زیرا مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز چنین قولی به ما داده است.

کد خبر 4010273

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =