راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت

مولف کتب حقوقی و مشاور آزمون‌های تخصصی حقوق راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت را تشریح کرد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مهدی صیادی مولف کتب حقوقی و مشاور آزمون‌های تخصصی حقوق اعلام در خصوص راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت به پرسش‌های زیر پاسخ داد، مطالبی که می‌تواند به علاقمندان این رشته برای رسیدن بهتر و مطلوب‌تر به اهداف‌شان کمک کنند.

*از چه زمانی تدریس و مشاوره دوره‌های آمادگی آزمون‌های حقوقی را شروع کردید؟l

- پس از ورود به دانشگاه، از همان ترم اول علاقه زیادی به یادگیری مطالب حقوقی داشتم که همین عامل سبب شد تا در ترم ۷ کارشناسی با نوشتن اولین کتابم، بطور رسمی وارد عرصه آموزش شوم و در حال حاضر نیز با بیش از ۱۰ سال سابقه آموزشی(تدریس-مشاوره و برنامه ریزی) و نوشتن بیش از ۵۰عنوان کتاب آموزشی و کمک آموزشی، به عنوان مدیریت انتشارات کمک آزمون مشغول فعالیت های آموزشی هستم.

بنده طرح‌ها و سبک‌های آموزشی زیادی را به مجموعه‌های آموزشی متعددی ارائه کردم که از بین همه آن‌ها مجموعه وکیل یار به عنوان بهترین مجموعه تستی شناخته شده و بسته تضمینی آزمون وکالت نیز به عنوان تنها منبع کامل دارای برنامه ریزی  روزانه محسوب می شود که در دو سه سال اخیر، جایگزین کلاس های حضوری شده است و حتی داوطلبان آن را ترجیح می دهند.

* دلیل به تعویق انداختن مطالعه یا اصطلاحا، امروز و فردا کردن مطالعه چیست؟

- پاسخ این سوال نتنها دغدغه داوطلبان بلکه دغدغه مشاوران نیز می باشد. زیرا یک مشاور داوطلبش را راهنمایی می‌کند، از شدیدتر شدن رقابت بین داوطلبان می‌گوید از اینکه فرصت ها به مرور در حال از بین رفتن است می‌گوید و باز یادآور می‌شود که داوطلب، هزینه کرده فرصت‌های شغلی آن لحظه را رها کرده به امید آنکه با قبولی در آزمون وکالت، فرصتی مطلوب‌تر بدست بیاورد اما یادآورشدن همه این موارد نیز کمکی به مطالعه، یا مطالعه جدی‌تر نمی‌کند و داوطلب کماکان مطالعه کردن را به تعویق می‌اندازد.

* بسیاری از مشاوران سوال می‌کنند که چرا با این وجود داوطلب مطالعه نمی‌کند؟

- پاسخ، ساده است. اگر به داوطلب بگوییم بخوان که وقت می گذرد ،او به خودش می گوید بله وقت می گذرد اما هنوز فرصت زیادی دارم یعنی بیشتر از ۸ ماه دیگر فرصت دارم. پس چندان هم جای نگرانی نیست و اگر الان نشد، هفته بعد خواهم خواند. در فرض فوق، حق با داوطلب است زیرا هم زمان پیش رو مبهم است و هم حجم مورد مطالعه.

اگر زمان موجود (مثلا ۸ ماه) را در حجم موجود (حجم منابع مورد مطالعه) تقسیم کنیم و تعداد مرورها و حجم مورد مطالعه هر روز را نیز مشخص کنیم، در اینصورت به تعویق انداختن مطالعه دشوار است. اگر داوطلبی بخواهد ۴ دور تمامی منابع آزمون وکالت را مطالعه کند باید هر روز ۲۰ صفحه مطالعه کند. (البته بدیهی است که برخی از روز ها نیز به مرور می‌پردازد).

بنابراین، اگر توسط مشاور به داوطلبی گفته شود که بخواند و الا فرصت مرور بیشتر را از دست خواهد داد،تاثیری ندارد اما اگر گفته شود که حجم مورد مطالعه امروز شما ۲۰ صفحه است و اگر نخوانید فردا به ۴۰ صفحه می رسد.در این حالت،استرس موجود باعث ایجاد انگیزه در مطالعه و جبران فرصت از دست رفته خواهد شد.

* اگر داوطلبی از امروز شروع به مطالعه کند، باید روزی چند ساعت مطالعه کند؟

- اگر داوطلبی دارای برنامه‌ریزی روزانه باشد، حجم مطالب روزانه، میزان ساعات مطالعه را نیز مشخص می‌کند. بنابراین بسته به سطح علمی داوطلب، میزان ساعت نیز متغیر خواهد بود.

* بهترین زمان برای تست زدن چه زمانی است و منبع پیشنهادی شما چیست؟

- وقتی صحبت آزمون و تست به میان می‌آید، ۲ شیوه پیشنهاد می‌شود:

الف: تست‌های ارزیابی  که به آن، شیوه تست خوانی می‌گویند و تست‌های محک که به آن، شیوه تست‌زنی گفته می‌شود.

* تست خوانی، چه زمانی باید تست خوانی شود.

- تست خوانی باید درحین مطالعه انجام شود. در این شیوه، داوطلب می‌آموزد که از هر مبحث چگونه سوال طرح می‌شود. سوالات مفهومی است یا نص محور؟ سوالات از متن مواد طرح می‌شود، یا از مواد مرتبط یا از مباحث مرتبط؟ آیا این مبحث سوال خیز است یا اینکه به ندرت از آن سوال طرح می‌شود؟ و اینکه آیا در سال‌های اخیر هم از این مبحث سوالی طرح شده یا خیر؟ این مبحث در آزمون وکالت اهمیت بیشتری دارد یا سایر آزمون‌ها؟ و از همه مهمتر اینکه آیا داوطلب قادر به یافتن پاسخ پرسش بر مبنای مطالب مورد مطالعه هستیا خیر؟ اگر وی بتواند به راحتی به آن پاسخ بدهد (حتی از روی منبع مورد مطالعه) این نشان می‌دهد که او این مفهوم را فرا گرفته و کافیست در فرصت‌های بعدی، بیشتر مرور کند تا مطلب تثبیت شود.

همه موارد فوق با شیوه تست خوانی حاصل می‌شود. داوطلب با تست خوانی هم سطح خودش را ارزیابی می‌کند و هم سطح کامل بودن منبع مورد مطالعه خودش را. از همه مهمتر اینکه این روش به پیش بینی سوالات احتمالی آزمون اصلی نیز کمک می‌کند.

* و تست زنی...

تست زنی یعنی محک زدن. زمانی محک زدن نتیجه می‌دهد که داوطلب، با بهره‌گیری از شیوه‌های مطالعه هدفمند مطالب را فراگرفته باشد. در حال حاضر داوطلبان چندین روز یا هفته یا ماه مطالعه می‌کنند، سپس برای محک زدن خود، شروع به تست زدن می‌کنند. ما مخالف این شیوه نیستیم و مورد تایید ما نیز است اما علاوه بر این روش، از روش تست‌خوانی نیز بهره گرفته شود تا نتیجه تست‌های محک بهتر شود.

در حال حاضر، بهترین منبع تستی که بروزترین مجموعه سوالات را با پاسخ کاملا تشرحی بیان کرده، مجموعه کتب تست وکیل یار است که دارای ویژگی‌های زیر است:

۱- ذکر مواد و نحوه طرح سوال از هر ماده

۲- ذکر نکات هر ماده با تاکید بر نکات آزمونی

۳- ذکر تست‌های سال‌های گذشته هر ماده یا طرح تست‌های هدفدار بهمراه تشریح ۴ گزینه

۴- بیان تله تست‌ها و گزینه یابی

۵- خلاصه نموداری هر مبحث

۶- ذکر قوانین خاص،مواد مرتبط و آراء وحدت رویه

و...

* روش صحیح قانون خوانی آزمونی چگونه است؟

در مطالعه قانون باید به نکات زیر توجه کنید:

۱- مواد هر مبحث را با هم و در یک زمان مطالعه کنید.

۲- توجه به مواد یک مبحث یا مباحث مختلف که در آن ها یک واژه یا عبارت یا مصداق یا مصادیقی شبیه بهم در قسمتی از آن مواد تکرار شده است.

۳- توجه به وجود اصل و استثناء در مواد.

۴- کنار هم مطالعه کردن مواد مرتبط همان قانون یا سایر قوانین.

۵- توجه به واژه ها و فعل های مثبت و منفی و همچنین حرف ربط «و»،«یا».

۶-ت وجه به مفهوم مخالف برخی عبارات بکار رفته در مواد.

در حال حاضر، بهترین قوانین آزمونی که دارای شرح درون ماده‌ای بوده، مجموعه قوانین دست‌نویس است که به تمامی دانشجویان حقوق و داوطلبان آزمون‌های حقوقی توصیه می‌شود مطالعه آن‌ها را جایگزین قوانین ساده کنند. سبک منحصر به فرد این مجموعه نتنها فراگیری متن قانون بلکه مفهوم و نکات آزمونی هر ماده را نیز بدون مراجعه به منابع مرجع ممکن می‌سازد.

* آیا صرف مطالعه قانون برای قبولی در آزمون وکالت کافیست؟

- همانطور که بارها متولیان این آزمون تاکید کرده‌اند که سوالات از متن قوانین و آراء وحدت رویه طرح می‌شود ما نیز بر این امر تا کید می‌کنیم اما باید در نظر داشت که قانون یک منطوق وظاهر دارد و یک مفهوم، معمولا سوالاتی که از ظاهر قانون طرح می‌شود توسط عمده داوطلبان قابل پاسخگویی است اما سوالاتی که از مفهوم قانون طرح می‌شود، نیاز به تامل بیشتری دارد و به راحتی و صرفا با مطالعه متن قانون قابل پاسخگویی نیست.

* با توجه به رقابت موجود بین داوطلبان آزمون وکالت،چه توصیه ای به داوطلبان شاغل، خانه‌دار، داوطلبانی که به دلیل مشغلات موجود چندین سال شرکت کردند و قبول نشدند و داوطلبانی که امسال مصم به قبولی هستند، دارید؟

- آنچه که باعث پیشتازی داوطلبان نسبت به یکدیگر و کسب رتبه برتر می شود صرفا مطالعه هدفمند است. مطالعه هدفمند نیز با برنامه ریزی هوشمند و کاملا علمی امکانپذیر است. اگر داوطلبی منابع دقیقی داشته باشد و بطور روزانه مطالعه کند و در فرصت های مناسب مرور نیز کند بدون تردید نتیجه می گیرد.

داوطلب باید منبعی داشته باشد که تکلیف هر روز او را مشخص کرده باشد، اهمیت نکات را بیان کند ،نکات مهمتر روز را مورد تاکید قرار دهد.منبع آزمونی باید بگونه ای باشد که با مطالعه هر خط از آن،نحوه طرح سوال از آن نیز مشخص شده باشد. اگر داوطلبی بطور روزانه تست بخواند و تست بزند،آراء وحدت رویه مرتبط،قوانین خاص مطلب روزش را بداند و بخواند و همچنین چکیده ای از آن را نیز به عنوان مهمترین نکات،مهمترین مواد و مهمترین تست ها داشته باشد که در روز های پایانی فقط همان موارد را مورد مطالعه قرار دهد بدون شک چندین قدم به موفقیت نزدیکتر است.ما رسیدن به این هدف را در بسته تضمینی آزمون وکالت امکان پذیر کردیم و هر سال نیز شاهد رقم خوردن رتبه‌های برتری بودیم.

* lگر داوطلبانی قصد برخورداری از مشاوره های حضوری شما را داشته باشند از چه طریقی امکانپذیر است؟

- داوطلبان عزیز می‌توانند از طریق شماره‌های ۰۲۱۶۶۱۲۴۵۶۲و۰۲۱۶۶۱۲۴۵۶۸تماس بگیرند و در خواست رزرو مشاوره کنند.

کد خبر 4197833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 12 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 7
  • نظرات در صف انتشار: 11
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مهرداد IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   1 0
   با سلام و تشکر از استاد صیادی که همیشه صادقانه همراه ما هستن.
  • مریم مقدم CA ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   0 0
   ببخشید چطوری میتونم مشاوره حضوری داشته باشم با آقای صیادی؟
  • بهاره رسولی IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   1 0
   دلیل قبول نشدن در آزمون وکالت پایین بودن ظرفیتهاست
  • الهام ی CA ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   0 0
   من دو سال درگیر آزمون وکالتم و واقعا یک بار نشده برنامه ریزی شده پیش برم و مطالعه ام رو به آخر برسونم و با آمادگی برم سر جلسه آزمون
  • ماندانا NL ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   0 0
   من میخوام امسال قطعا قبول شوم. لطفا میشه بگین چیکار کنم؟ میخوام با برنامه ریزی شما پیش برم
  • بهمن گودرزي US ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   0 0
   من سال٩٢ خدمت آقاي صيادي رسيدم و مشاوره گرفتم ولي متاسفانه بخاطر فوت پدرم نتونستم بسته اي كه خريدم بخونم. ميخواستم بدونم همون خوبه؟ كافيه؟
  • زهرا ترابي US ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   3 0
   براي مشاوره تماس گرفتم رزرو كردم ممنون ميشم فقط زودتر روز و ساعت مشاوره رو بهمون اطلاع بدين چون زمان همين طوري داره ميگذره