شدت صدای طبل ژاپنی باعث شده است تا از آن به عنوان وسیله ارتباطی استفاده کنند . "وادایکو" (طبل ژاپنی) در مراسم سنتی و فستیوال‌های ژاپن نقش‌مهمی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، درکنسرت موسیقی سنتی ژاپن از چند ساز مهم این کشور استفاده خواهد شد که آشنایی مخاطبان با این سازها قطعا در درک بهتر قطعات و محتوای کنسرت تاثیر می گذارد.

 سه تار ژاپنی (شامیسن) : شامیسن در اصل در تئاترهای کابوکی و عروسکی دوره "ادو" کاربرد داشت. این ساز به نوعی شکلی از عود - سه تار اوکیناوایی به نام "سانشین" است که طول آن از 1/1 تا 4/1 متغیر است. این ساز را با مزقان می‌نوازند. شامیسن را غالبا همراه با صدای خواننده نواخته می‌شود ودانگ و ارتفاع پایه آن را آواز خواننده تعیین می‌کند. شامیسن بیشتر درنگ یا در اصطلاح ژاپنی‌ها "ما" را نشان می‌دهد.

سنتور ژاپنی (کوتو): قدیمی‌ترین انواع این ساز در ابتدا 5 و بعدتر 6 تار داشت و طول آن یک متر بود. در دوره "تارا" کوتویی با سیزده تار و دو متر طول از چین به ژاپن وارد شد و گروه نوازندگان دربار از این نوع کوتو استفاده می‌کردند. کوتو از چوب درختی به نام "پائولونیا" ساخته می‌شود و هر تار آن خرک متحرک جداگانه‌ای دارد. این ساز را با زخمه‌هایی که به انگشتان اشاره، میانی و شست دست راست متصل است می نوازند. زیر و بمی و تعدیل دانگ این ساز با فشار روی تارهای آن تنظیم می شود.

کنسرت موسیقی سنتی ژاپن با همنوازی نوازندگان گروه "موسا" (سامورایی) ، روز چهارشنبه 27 دی در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود.

کد خبر 430042

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =