ضرورت اصلاح در ۳حوزه اقتصادی/پول باید به بخش خصوصی واقعی برسد

یک اقتصاددان کوچک سازی دولت، اصلاح نظام پولی و بانکی، و نظام اداری را سه حوزه ای عنوان کرد که نیاز به اصلاحات فوری دارد.

مهدی پازوکی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اقتصاد ایران به شدت نیاز به اصلاحات دارد، اظهار کرد: اصلاحات اقتصادی ایران باید در سه حوزه پولی و بانکی، کوچک سازی دولت و نظام اداری توسط متولیان امر پیگیری شود.

این اقتصاددان با بیان اینکه مشکل ما بی انضباطی نظام پولی است، افزود: اصلاحات حوزه پولی و بانکی باید به گونه ای باشد که در نهایت هم از بدهی های معوق بانکی جلوگیری کند و هم به بهبود کسب و کار بانکی منجر شود.

وی ادامه داد: باید جلوی انباشت معوقات بانکی گرفته شود تا پول به تولیدکننده و بخش خصوصی واقعی برسد.

وی با اشاره به لزوم کوچک سازی دولت، گفت: دولت باید با اصلاح مالی سند بودجه جلوی هزینه های غیرضروری را بگیرد. طی سال های اخیر حجم دولت در بخش های تصدی گری افزایش یافته است و از سویی دیگر بالای ۸۵ درصد واگذاری ها به بخش خصوصی نبوده و به نوعی خصولتی سازی در این بخش صورت گرفته است که به مراتب بدتر از دولتی بودن است.

پازوکی تاکید کرد: باید زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم شود و اجازه دهیم وارد اقتصاد شوند. قطعا با جلوگیری از نفوذ رانت‌ها، بخش خصوصی کارآمدی خواهیم داشت اما تا زمانی که اقتصاد کشور درگیر رانت باشد به هیچ وجه نمی توان به تقویت بخش خصوصی امید داشت.

این اقتصاد دان به لزوم اصلاحات نظام اداری اشاره کرد و گفت: متاسفانه نظام اداری کشور بسیار ناکارآمد است و با فساد گره خورده است.

وی افزود: یکی از دلایل نارضایتی مردم وجود تبعیض در نظام اداری و تقدم رابطه بر ضابطه است به گونه ای که شایستگی های افراد مورد نظر قرار نمی گیرد.

پازوکی تاکید کرد: اصلاح این بخش از ضروریات غیرقابل انکاری است که باید مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.

کد خبر 4304303

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha