ستاد اقتصادی مقاومتی قوه قضاییه برای حمایت از تولید و اشتغال است

شیراز - رئیس کل دادگستری فارس گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه موازی‌کاری با ستاد اقتصاد مقاومتی دولت نیست و به منظور تقویت و حمایت از تولید و اشتغال است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، علی القاصی‌مهر در دومین جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان فارس با اشاره به این که دشمنان نظام همواره برنامه‌ریزی‌های متعددی را بر روی اقتصاد ایران انجام داده بیان کرد: در این میان دشمن بر روی مسائل اقتصادی متمرکز شده و با توجه به این شرایط تنها راه برون‌رفت از این وضعیت، تقویت تولید داخلی و  اتکا به  توانمندی‌های کشور و ایستادگی است .

وی با اشاره به این که بر اساس منویات مقام معظم رهبری تمام اجزای نظام باید برای تحقق این هدف مهم تلاش کنند، بیان کرد: طی سال‌های اخیر کارهای خوبی در این حوزه انجام شده و بی شک تحقق این امر از عهده دولت به تنهایی برنمی‌آید، از این رو قوه قضاییه هم بر آن است که به بخش خصوصی و دولت در این بخش کمک کند تا تولید داخل مورد حمایت قرار گیرد .

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به تدوین دستورالعمل پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه افزود: این دستورالعمل اواخر سال گذشته به همه استان‌ها ابلاغ شد قبل از این نیز کمیته‌ای تحت عنوان کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری مشروع در مجموعه قضایی فعال بود که البته حیطه فعالیت این کمیته محدود بود .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که دستگاه قضایی برای حمایت از بخش‌های متولی اقتصاد آمادگی کامل دارد؛ بیان کرد: این ستاد با مسئولیت رئیس کل دادگستری و با حضور  دستگاه های تأثیرگذار از جمله بازرسی استان، دادستان، مدیرکل تعزیرات و معاونان دادگستری و دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی هم فعال است .

القاصی مهر با اشاره به این که فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه موازی‌کاری با ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت نیست، ادامه داد: این ستاد به منظور تقویت و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی در سطح استان و کمک به مجموعه اقتصادی فعال شده و در این حوزه سعی بر این است چالش‌ها و موانع حقوقی و قانونی سر راه تولید با استفاده از ظرفیت‌های قانونی برداشته شود. وی از تشکیل سه کارگروه ویژه در این ستاد خبر داد و گفت: کارگروه حمایت حقوقی و قضایی از سرمایه‌گذاری، کارگروه حمایت حقوقی و پژوهشی و کارگروه فرهنگی و اقتصادی در این ستاد تشکیل شده که در این کارگروه‌ها موضوعات مختلفی از جمله رفع موانع بر سر راه سرمایه‌گذاری، رفع مشکل ممنوع‌الخروجی سرمایه گذاران و... نیز دنبال و توفیقاتی حاصل شده است .

رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه از بررسی مسائل و مشکلات مربوط به واحدهای تولیدی در کارگروه های ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خبرداد و بیان کرد: از زمان فعال شدن این ستاد، اقدامات خوبی برای حمایت از واحدهای تولیدی انجام شده، به گونه‌ای که در این کارگروه‌ها مسائل و مشکلات این واحدها مورد بررسی قرار گرفته و مکاتبات خوبی با دستگاه‌های ذی صلاح انجام شده، به گونه ای که امروز یک واحد تولیدی که درخواست داده در این کارگروه‌ها باشد و مورد حمایت قرار نگرفته باشد وجود ندارد .

وی با تاکید بر این که باید به دنبال این بود که با فعال کردن یک واحد تولیدی به یک مورد اشتغال می‌توان کمک کرد، افزود: به طور حتم با ایجاد اشتغال و رفع بیکاری جرم و جنایت کاهش یافته و  ورودی پرونده‌ها به سیستم قضایی کاهش می‌یابد، از این رو یکی از راهکارهای اساسی برای پیشگیری از وقوع جرم، فعال کردن واحدهای تولیدی و اشتغال است .

القاصی مهر خطاب به دادستان‌ها و رؤسای دادگستری شهرستان‌ها گفت: به واحدهای قضایی استان اعلام شده تا به هر دلیلی اگر علیه یک واحد تولیدی شکایتی مطرح شد؛‌ قبل از صدور احکام و یا توقیف اموال موضوع را به این ستاد در استان اعلام کنند تا با مذاکره از تعطیلی واحد جلوگیری کرد، زیرا بر این اعتقادیم که خیلی از مشکلات را می‌توان مدیریت کرد.  وی با اشاره به این که تمامی اقدامات دادگستری در این ستاد برای حمایت از بخش تولید است، تاکید کرد: دستگاه قضایی به دنبال این است که تمام توان و تلاش خود را به کار گیرد تا تصمیمات و آرا منتهی به تعطیلی واحدهای تولیدی نشود و تمامی مسائل با نظارت مسئولان قضایی دنبال شود. رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به این که تمامی دستگاه ها باید از تولید داخل و فعالیت‌های اقتصادی سالم حمایت کنند، گفت: البته این بدان منظور نیست که اگر شخصی تخلفی مرتکب شد با او برخورد نشود .

القاصی مهر در ادامه به سرمایه‌گذاران برای تامین امنیت سرمایه‌گذاری در استان قول مساعد داد و تاکید کرد: به طور حتم دستگاه قضایی استان با رانت و هرگونه فساد اقتصادی برخورد می‌کند تا حمایت از فعالیت سرمایه‌گذاری سالم تحت تاثیر فعالیت افراد سودجو و متخلف قرار نگیرد .

وی در ادامه سخنان خود پیرامون درخواست استاندار فارس برای تعیین قاضی و شعبه ویژه‌ای به منظور رسیدگی به پرونده‌های واحدهای تولیدی گفت: به طور حتم تمام مسائل و مشکلات قضایی مربوط به این واحدهای تولیدی در ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان رسیدگی و مجموعه قضایی استان با استفاده از تمام ظرفیت‌ها و توان از این واحدها حمایت کرده و اجازه نمی‌دهد که این واحدهای تولیدی با چالش و مشکلی رو به رو شوند .

رئیس کل دادگستری استان فارس پیرامون برخی مسائل مطرح شده از جمله صدور حکم جلب برای برخی از مدیران واحدهای تولیدی استان بیان کرد: به تمامی واحدهای قضایی استان ابلاغ می‌شود تا اگر علیه یک سرمایه‌گذار یا مدیر واحد تولیدی شکایتی مطرح شد؛‌ موضوع به استان اعلام گردد تا در مدیریت پرونده  مشکلی خلاف قانون برای این افراد به وجود نیاید .

القاصی مهر پیرامون برخی از موضوعات از جمله بازرسی‌های دستگاه‌های نظارتی بیان کرد: به طور حتم نگاه دستگاه قضایی و نظارتی مچ‌گیری و برخورد با مدیر نیست زیرا بر این باوریم که برخی از مدیران نگاه دلسوزانه داشته و در این میان به صورت سهوی خطایی هم مرتکب شدند، از این رو سعی کرده‌ایم برخوردمان با این مدیران فقط در حد تذکر باشد، زیرا به دنبال مچ‌گیری نیستیم اما به طور حتم دستگاه قضایی و نظارتی در برخورد با مدیرانی که قانون را دور می‌زنند مصمم است .

وی همچنین در خصوص موضوع واگذاری اراضی شیب‌دار که از سوی استاندار مطرح شد، گفت: به طور حتم دستگاه قضایی به دنبال ایجاد موانع برای سرمایه‌گذاری نیست و اگر هم موضوعی در این رابطه مطرح شده احتمالاً یک مورد دارای شرایط خاص ‌ بوده است .

بازرس کل استان فارس نیز در این جلسه از قاطعیت این سازمان برای مقابله با فساد خبرداد و گفت: سازمان بازرسی مصمم است با فساد مقابله کند و در این رابطه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد .

کاظم اکرمی افزود: این سازمان به دنبال این است که حمایت از تولیدکننده و دستگاه‌های اجرایی را در دستور کار دارد و در این رابطه دستورالعمل هایی را داشته است .

کد خبر 4365210

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =