۱۷ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۲۵

باغات تهران شناسنامه‌دار می شوند

باغات تهران شناسنامه‌دار می شوند

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به شناسنامه دار شدن باغات تهران، گفت: از ۵۰۰۰ قطعه مشجر تهران تاکنون ۳۴۲۸ قطعه شناسنامه دار شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی محمد مختاری  با اشاره به لغو مصوبه برج باغ ها در شورای شهر، اظهار کرد: شهرداری تهران درحال تهیه لایحه ای است تا باغ داران در عوض فکر کردن به سود ناشی از ساخت و ساز و قطع و خشکاندن درختان، با مشوق هایی برای کاربری های سازگار، باغ خود را حفظ کنند.

وی با اشاره به مشکلات زیرساختی مالکان باغات از قبیل خشک شدن چاه های آب و تخریب قنوات، از کمک شهرداری تهران در این زمینه خبر داد و گفت: درمورد آبیاری و به‌زارعی این باغ ها، کارشناسی هایی انجام می شود تا از خشک شدن درختان جلوگیری شود.

 به گفته مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران تکمیل شناسنامه و تهیه پایگاه امدادی باغات و اراضی مشجر شهر تهران برای امکان پیشبرد صیانت از باغات در دستور کار سازمان بوستان ها قرار گرفته که ضمن شناسایی تمام اراضی مشجر شهر تهران، برای هر یک از آن‌ها شناسنامه شهرسازی مشتمل بر وضعیت موجود آن در طرح تفضیلی و شناسنامه اکولوژیکی؛ مشتمل بر تعداد درختان، نوع گونه، محیط، سن هر یک از گونه ها و وضعیت آبیاری ذکر می شود.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به اینکه در پایتخت ۵۰۰۰ قطعه مشجر وجود دارد، عنوان کرد: برای ۳۴۲۸ پلاک شناسنامه تهیه شده و شناسنامه باقی این پلاک ها نیز با صدور مجوز ورود دادستان، تهیه خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعدادی از باغات تهران به منظور حفظ و نگهداری، خریداری شده است، گفت: اخیرا به دستور شهردار تهران دو باغ در مناطق کم برخوردار ۷ و ۱۰ به مساحت ۵ هزار و ۵۵۰۰ متر خریداری شده تا ضمن حفظ و نگهداری در اختیار مردم قرار گیرد.

مختاری با بیان اینکه سرانه فضای سبز در برخی مناطق با بافت فشرده مسکونی محدود است، گفت: افزایش سرانه فضای سبز این مناطق در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته و شورا نیز اعتبارات خوبی را برای آن، در نظر گرفته است. همچنین درآمد ناشی از جرایم باغات در مناطق کم برخوردار هزینه می شود تا سرانه فضای سبز به سطح قابل قبولی برسد.

وی تصریح کرد: درحوزه نظارت نیز با توجه به راه اندازی سامانه کمیسیون ماده ۷، تمام امور باغات رصد شده تا از بروز تخلف ممانعت شود. بر این اساس تمام مناطق شهری موظف هستند اقدامات لازم را به منظور صیانت از باغات انجام دهند. درصورت اهمال مالکان در نگهداشت باغ، در مرحله اول اخطار داده می شود و در مرحله بعد با مجوز دادستان، با متخلفان از طریق مراجع قضایی برخورد می شود.

به گفته مختاری، برای حفظ و نگهداشت باغات در اختیار ارگان ها نیز براساس نشست‌های صورت گرفته و بنیاد مستضعفان آمادگی هرگونه همکاری در این زمینه را اعلام کرد.

کد خبر 4397580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha