حمل و نقل غیرمجاز دام در  گلپایگان به شکل جدی رصد می شود

گلپایگان - رئیس دامپزشکی گلپایگان گفت: حمل و نقل غیرمجاز دام و طیور در شهرستان گلپایگان مورد رصد جدی دستگاه های ذی بط از جمله دامپزشکی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیرمسعود شهبازی پیش از ظهر شنبه، در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی در راستای عملکرد سه ماهه ابتدایی سال جاری شبکه دامپزشکی شهرستان گلپایگان با اشاره به اینکه از ابتدای سال بالغ بر ۱۱ هزار و ۹۵۲ رأس دام سنگین و ۱۲۰ هزار و ۸۱۹ دام سبک در گلپایگان علیه بیماری های دامی واکسینه شده‌اند، اظهار داشت: طی مدت یاد شده تعداد ۱۶۲ قلاده سگ نیز علیه بیماری هاری از سوی عوامل این اداره واکسینه شدند.

وی با اشاره به میزان جوجه ریزی طیور گوشتی و تخم گذار بالغ بر ۸۵۰ هزار قطعه بیان داشت: در بحث نظارت بر بهداشت مواد غذایی نیز طی مدت مورد اشاره دو واحد قصابی که اقدام به کشتار غیرمجاز کرده بودند پلمب شد و یک واحد کبابی، یک واحد مرغ و ماهی فروشی متخلف به مراجع مربوطه قضایی معرفی شد.

توقیف سه دستگاه خودروی حمل شیر

رئیس شبکه دامپزشکی گلپایگان افزود: سه دستگاه خودروی حمل شیر که به صورت غیربهداشتی فعالیت داشتند توقیف و ۲۰ مورد واحد قصابی، رستوران، مرغ و ماهی و ایستگاه جمع آوری شیر برای بررسی تخلفات بهداشتی به مراجع ذیربط معرفی شد و در طرح ویژه نوروزی و رمضان ۹۸ بالغ بر ۱۵۵ کیلوگرم فرآورده خام از سطح مراکز عرضه طی دو مرحله (نوروز و رمضان) در شهرستان ضبط و معدوم شد.

وی با اشاره به اقدامات شاخص شبکه دامپزشکی شهرستان به بحث ساماندهی مرغداری های رنگی اشاره کرد و در این راستا اظهار داشت: وضعیت مرغداری های رنگی بدون مجوز و یا مرغداری هایی که از وضعیت تولید مرغ گوشتی به تولید مرغ رنگی اقدام می کردند مورد رسیدگی قرار گرفت و بر اساس جلسات متعدد مقرر شد این مرغداری ها نیز زیر نظر دامپزشکی مجوز موقت فعالیت رسمی یک ساله داشته باشند.

جانمایی دپوی کودهای مرغی در خارج از گلپایگان

شهبازی با اشاره به فعالیت برخی افراد در زمینه جمع آوری و دپوی کودهای مرغی در نقاط پراکنده شهرستان که بدون هیچ ساز و کاری باعث آلودگی محیط و سلب آسایش ساکنان محل نگهداری این کودها و مرغداری ها شده بود، بیان داشت: بر این اساس با عنایت به اینکه بحث بهداشت این فعالیت ها مربوط به شبکه بهداشت بود و سرایت آلودگی آنها در مرغداری ها به دامپزشکی مربوط می شد، دامپزشکی شهرستان با کمک دیگر مراکز بهداشتی نسبت به جانمایی مناسب خارج از محدوده شهرنشینی و استقرار مرغداری ها اقدام کرد و دو پرونده قضایی نیز در این ارتباط تشکیل شد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر شهرستان گلپایگان امن ترین مکان به لحاظ عدم وجود بیماری های دامی است، افزود: با وجود بیماری های دامی لمپی اسکین و تب برفکی در شهرستان های استان مرکزی و برخی شهرستان های استان به لحاظ اقدامات مناسب واکسیناسیون، دام ها در منطقه گلپایگان از بیماری های دامی در امان بوده اند؛ از دامداران و گله داران درخواست داریم نسبت به مراقبت و تمهیدات لازم در راستای جابجایی دام از شهرستان های مجاور اقدام کنند.

رصد حمل و نقل غیرمجاز دام و طیور در شهرستان گلپایگان

رئیس شبکه دامپزشکی گلپایگان با اشاره به اینکه با کنترل های صورت گرفته حمل و نقل غیرمجاز دام و طیور در شهرستان مورد رصد دستگاه های ذی بط از جمله دامپزشکی قرار دارد، بیان داشت: طی مدت سه ماهه ابتدای سال تاکنون ۱۶ پرونده حمل غیرمجاز دام مورد رسیدگی قرار گرفت که یک مورد حمل دام سبک قاچاق احراز شد که به تعداد ۷۰ رأس دام سبک ضبط و ۱۵ مورد دیگر که مجوز حمل از بهداشت نداشتند مورد رسیدگی، جریمه و غیره قرار گرفت.

وی در راستای کشتار غیرمجاز دام و احتمال ابتلای آنها به بیماری تب کریمه کونگو، اظهار داشت: در این خصوص همکاری خوب با قوه قضاییه و دامپزشکی وجود دارد و بدین منظور تاکنون مقدار ۳۰۰ لیتر سم به منظور سم پاشی مکان نگهداری دام ها و مبارزه با انگل های خارجی در میان دامداران و گله داران توزیع شده است.

تخم مرغ گلپایگان به کشورهای همسایه صادر می شود

شهبازی با اشاره به آزاد شدن صادرات تخم مرغ به خارج از کشور گفت: گلپایگان به لحاظ مرغوبیت نوع تولید تخم مرغ از جمله شهرستان های اول کشور در صادرات این محموله به کشورهای همسایه از جمله عراق بوده است.

کد خبر 4659264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =