«حجاب»، نماد آزادی زن مسلمان است

زهره الهیان نماینده اسبق مجلس معتقد است فجایع اجتماعی جوامع غربی در حوزه خشونت و فروپاشی خانواده، رهاورد فرهنگ برهنگی غرب است و آنها دوست دارند ما را هم به مرتبه خود در این مسائل برسانند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمله به نقاط قوت دشمن و از کار انداختن آنها، در هر مبارزه ای، الفبای ابتدایی پیروزی محسوب می‌شود. بر همین اساس، میتوان از میزان حساسیت و عصبانیت دشمن نسبت به یک موضوع، قدر داشته های خود را دانست. مسئله پوشش و حجاب زن مسلمان، بدون شک در مبارزه فرهنگی غرب با کشورهای اسلامی، یکی از همین نقاط قوت است که طی دو سده اخیر تلاش های متراکمی برای حذف اجباری و اختیاری آن انجام شده است. برای بررسی همین موضوع و واقعیات پیرامونی آن، با زهره الهیان نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشسته‌ایم.

به عنوان اولین سوال، اهمیت مسئله حجاب برای سلامت روانی و اجتماعی مردم را چگونه میتوان اثبات نمود؟

ما مشاهده می کنیم در طول دهه های گذشته بعد از از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از محورهای عمده فعالیت دشمنان نظام و انقلاب، مقوله حجاب بوده است. یعنی در جنگ نرم و جنگ فرهنگی، نوک پیکان حمله دشمن به سمت حجاب بوده است. ترس و هراس از پیشبرد اهداف انقلاب و صدور فرهنگ جمهوری اسلامی آنها را وادار کرده تا بودجه های کلان میلیون دلاری را صرف حمله به حجاب کنند. این واقعیات نشان دهنده این است که آنها متوجه تاثیرگذاری عمیق حجاب در سلامت معنوی و اجتماعی جامعه شده اند. بدین معنا که یک پوشش بهنجار و مورد تاکید اسلام، مصونیت بخش جامعه است. البته این پوشش تنها برای خانم ها نیست. مجموع آقایان و خانم ها باید رعایت اصول پوشش صحیح در سطح جامعه را داشته باشند تا جامعه از بسیاری آفات و صدمه ها مصون بماند. دشمنان رمز تاثیرگذاری حجاب و پوشش را در سلامت جامعه ایرانی دریافته اند. متوجه هستند در صورتی که پوشش مورد نظر اسلام در جامعه مورد توجه قرار گیرد و نهادینه شود، انقلاب اسلامی میتواند در اهداف فرهنگی خود موفق باشد. دشمن قصد دارد با تخریب خحاب، تصویر الهام بخش و الگوی انقلاب برای جهان اسلام را تخریب کند. ما اما میخواهیم ملت های دیگر دنیا هم بتوانند از مدل و سبک زندگی ایرانی-اسلامی الگو بگیرند.

دشمنان رمز تاثیرگذاری حجاب و پوشش را در سلامت جامعه ایرانی دریافته اند. متوجه هستند در صورتی که پوشش مورد نظر اسلام در جامعه مورد توجه قرار گیرد و نهادینه شود، انقلاب اسلامی میتواند در اهداف فرهنگی خود موفق باشد.

برنامه دشمن برای مقابله با این مسئله چیست و تمرکز آنها بیشتر بر کدام گروه است؟

در حال حاضر، بستر اصلی فعالیت دشمن بر شبکه‌های معاند ماهواره‌ای و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی متمرکز است. قصد دارند با تزریق نوعی بی بندو باری و ولنگاری فرهنگی، فرهنگ اصلی و اصیل زن مسلمان ایرانی استحاله شود و دختران ما که مادران فردای این جامعه هستند، از این فرهنگ اصیل فاصله بگیرند تا به واسطه رواج بی‌بند و باری نوعی فساد اجتماعی را در سطح جامعه اشاعه دهند. تمرکز هم طبعاً بیشتر بر نسل جوان است. این امر بایستی یکی از مقوله هایی باشد که توجه مسئولین را به تاثیرگذاری مقوله حجاب معطوف کند. متاسفانه ما در طول دولت های گذشته و فعلی مشاهده می کنیم که نوعی غفلت و بی توجهی در باب فرهنگ سازی برای توسعه فرهنگ حجاب و عفاف اتفاق افتاده و دستگاه ها و مسئولین به وظایف خود در این حوزه عمل نکرده‌اند. این غفلت و عدم توجه می‌تواند آسیب‌های جدی برای جامعه در پی داشته باشد که شواهدی از آن را هم در سطح جامعه مشاهده می‌کنیم.

قرار دادن مسئله حجاب در برابر آزادی، قصه جدیدی نیست. ما در طول دوره‌های مختلف مشاهده کردیم که برخی جریانات که بعضاً وابسته به عناصر خارج از کشور هم هستند، تلاش می کنند دوقطبی حجاب - آزادی را به جامعه القا کنند.

الان طبعاً دوره اجبار به کشف حجاب گذشته و در عوض، سعی می شود با قرار دادن مسئله حجاب در مقابل مفهوم آزادی، زنان مسلمان را خودخواسته تشویق به بی حجابی کنند. نسبت آزادی و ممسئله حجاب چیست؟

قرار دادن مسئله حجاب در برابر آزادی، قصه جدیدی نیست. ما در طول دوره‌های مختلف مشاهده کردیم که برخی جریانات که بعضاً وابسته به عناصر خارج از کشور هم هستند، تلاش می کنند دوقطبی حجاب - آزادی را به جامعه القا کنند. کانه رعایت حجاب در برابر آزادی زنان قرار گرفته است. آنها با تشدید این دوقطبی تلاش می کنند تا جامعه را در برابر حجاب بسیج کنند. در حالی که حجاب به عنوان یک الزام قانونی در جامعه ما اتفاقاً می تواند نوعی آزادی و مصونیت را برای زنان جامعه به ارمغان بیاورد. بدین معنا که زنان جامعه ما با رعایت حجاب و پوشش صحیح توانستند خود را در محیط های مختلف علمی و کاری خود را از بسیاری آسیب ها مصون بدارند و آزادانه فعالیت های اجتماعی خود را با رعایت پوشش صحیح ادامه دهند. این در حالی است که ما در غرب مشاهده می کنیم به دلیل عدم وجود اصول صحیح پوشش و غلبه ی فرهنگ برهنگی، زنان بیشترین قربانیان این ولنگاری هستند. زنان در جوامع غربی مورد سوء استفاده قرار می گیرند و مورد خشونت های جدی قرار دارند. آمار و ارقام و شواهد مختلفی در رابطه با خشونت علیه زنان در جوامع غربی داریم که همه را هم خودشان اقرار می کنند و الان واقعاً به ستوه آمده اند.

مثال و موردی از آمارهای مذکور را در ذهن دارید که برای ما بازگو کنید؟

آمارهای بسیار متنوع و تکان دهنده وجود دارد که با یک جستجوی ساده اینترنتی قابل جستجو است. فرضا طبق یکی از همین آمارهای منتشر شده، از هر دو دانشجوی دختر آمریکایی، یک نفر مورد تعرض و خشونت جنسی قرار می گیرد. شبکه هایی از قاچاق انسان در خود آمریکا وجود دارد که بیش از یک میلیون زن آمریکایی در دام این شبکه های قاچاق انسان هستند و به نوعی به عنوان برده جنسی محسوب می شوند. وضعیت مدارس به نوعی فاجعه بار تر است. در کشور آمریکا برخی از خانواده ها ترجیح میدهند فرزندان شان آموزش از راه دور داشته باشند تا اینکه آنها را به محیط ناسالم مدارس بفرستند. این ناامنی اجتماعی و خشونتی که علیه زنان و دختران در جوامع غربی مشاهده می کنیم، حاصل همین ولنگاری و عدم توجه به این مفاهیم فرهنگی مربوط به پوشیدگی و عدم برهنگی است. خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی و با فضای سالمی که در جامعه پدید امد به واسطه رعایت اصول پوشش صحیح، فضای سالمی فراهم شد تا زنان بتوانند در تمامی شئون اجتماعی به کار و تحصیل بپردازند و این مصونیت، ارمغان پوشش صحیح و رعایت اصول پوشش اسلامی در سطح جامعه بود که قطعاً مقوله ای است که عدم رضایت دشمنان ما را به همراه دارد. به همین دلیل هم هجمه ها علیه حجاب طی سالهای گذشته در اوج خود بوده و مشاهده می کنیم که دشمنان نظام بودجه های کلانی را در این راستا برای استحاله فرهنگ زن مسلمان ایرانی خرج کرده اند.

کد خبر 4664191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =