۹۸ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای استان سمنان توزیع شد

سمنان - معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی سمنان از توزیع ۹۸ آبگرمکن خورشیدی در روستاهای استان خبر داد و گفت: هدف از این اقدام کاهش و قطع وابستگی جوامع محلی به استفاده از چوب و هیزم است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع طبیعی سمنان، محمدعلی سفیدیان ضمن بیان اینکه ۹۸ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای استان توزیع شد، ابراز داشت: هدف از این اقدام کاهش و قطع وابستگی جوامع محلی به استفاده از چوب و هیزم گونه‌های مرتعی و جنگلی برای مصرف تامین آب گرم بهداشتی و پخت‌وپز نان به بهره‌برداران عرفی است.

وی ضمن بیان اینکه طی سال جاری برای ۴۰ خانوار روستایی طرح جایگزینی سوخت فسیلی (آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی) از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال جاری اجرا می‌شود، افزود: این آبگرمکن ها در ۱۲ حوزه‌های آبخیز سطح هشت شهرستان استان به صورت رایگان واگذار خواهد شد.

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی سمنان بابیان اینکه طرح صیانت از جنگل‌های استان با مشارکت خود مردم در دستور کار است، ابراز داشت: تغییر الگوی مصرف سوخت و حفاظت از جنگل‌ها از برنامه‌های استراتژیک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، در استان سمنان نیز پیگیری می‌شود.

سفیدیان بابیان اینکه سال جاری نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی علاوه بر طرح جایگزینی سوخت فسیلی، ایجاد کمربند حفاظتی نیز دنبال می‌شود، تصریح کرد: این طرح به طول ۲۰ کیلومتر در ۹ حوزه آبخیز در شهرستان‌های گرمسار، مهدی‌شهر، دامغان، شاهرود و میامی با هدف جلوگیری از تصرف و تخریب اراضی ملی در مرز بین اراضی ملی ومستثنیات افراد با بنچ مارک های بتنی اجرا خواهد شد.

وی بابیان اینکه خانوارهای روستایی که همکاری و مشارکت ویژه‌ در جلوگیری از تخریب، تصرف، اطفای حریق و طرح‌های احیایی داشته‌اند در اولویت قرار دارند، افزود: این طرح به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی، کاهش فشار بر جنگل‌ها، جلوگیری از قطع درختان، ترغیب روستاییان و جنگل ‌نشینان به استفاده از انرژی‌های پاک و زمینه‌سازی برای کاهش بهره‌گیری از سوخت فسیلی صورت گرفته است.

کد خبر 4717395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =