بازار رضا(ع) و زیست خاور جزء مکان‌های پرخطر مشهد

مشهد - مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: بازار رضا(ع) و مجتمع زیست خاور مشهد جزء ۱۵ مکان پرخطر مشهد هستند لذا مهلت ۴۵ روزه برای اخذ تأییدیه ایمنی برای این مجتمع‌ها تعیین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آتشپاد دوم امیر عزیزی در نشست خبری «اعلام برنامه‌های هفته ایمنی و آتش نشانی» که پیش از ظهر امروز در ایستگاه شماره ۲۳ آتش نشانی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در سطح شهر مشهد ۴۶ ایستگاه و سه پایگاه آتش نشانی در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای بین‌المللی به ازای هر ۵۰ هزار شهروند باید یک ایستگاه ایجاد شود، افزود: تعداد ایستگاه‌ها در مشهد باید تا افق ۱۴۰۴ به ۶۶ ایستگاه برسد که طبق تکلیف شورای شهر مشهد تا سال ۱۴۰۰ باید ۱۰ ایستگاه ساخته شود.

عزیزی با اشاره به اینکه در حال حاضر پنج ایستگاه آتش نشانی در دست ساخت، تصریح کرد: محدودیت‌هایی برای ایجاد ایستگاه آتش نشانی در شهر مشهد وجود دارد ولی در عین حال دو ایستگاه در دست توسعه و سه ایستگاه نیز در مرحله انجام مطالعات است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد ادامه داد: ۲۸۱ خودروی عملیاتی در سازمان آتش‌نشانی مشهد فعال هستند. ۱۷ دستگاه خودروی عملیاتی ویژه هم تا پایان سال به همراه نخستین خودروی صنعتی اطفای حریق وارد ناوگان موتوری آتش نشانی مشهد می‌شود.

وی ابراز کرد: در شهر مشهد هم اینک ۸۰۷ عدد شیر هیدرانت وجود دارد و تا پایان سال جاری، هزار عدد شیر جدید خریداری می‌شود.

عزیزی تعداد نیروهای فعال در سازمان را هزار و ۲۹۳ عنوان کرد و گفت: یک‌هزار و ۹۶ نفر از این تعداد عملیاتی هستند. در سال ۹۱ حوزه آتش نشانان داوطلب در بخش بانوان فعال شد د در حال حاضر ۸۰ بانوی آتش نشان در مشهد فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از صدور ۹ هزار و ۹۶۲ تاییدیه ایمنی برای اصناف خبر داد و ابراز کرد: از مهر ماه سال گذشته تاکنون در حوزه پیشگیری ۱۷ هزار و ۷۵۰ مورد پرونده ایمنی از اصناف مختلف تشکیل شده است. ۱۵ ساختمان و مجتمع پرخطر در شهر مشهد شناسایی و به دادستانی و اتاق اصناف مشهد معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه بازار رضا (ع) و مجتمع زیست خاور مشهد جزو ۱۵ مکان پرخطر مشهد هستند، افزود: طی صحبت‌های انجام شده با هیئت مدیره این دو مجموعه، مهلت ۴۵ روزه برای اخذ تأییدیه تعیین شد.

عزیزی با بیان اینکه در مشهد بسیاری از اماکن دولتی و مکان‌هایی که در آنها تجمع انسانی شکل می‌گیرد یا فاقد تأییدیه ایمنی هستند و یا برای تمدید تأییدیه اقدامی نکرده‌اند، افزود: تنها شش درصد اماکن اقامتی در مشهد نسبت به اخذ تأییدیه ایمنی اقدام کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه اما بازدید از مدارس به صورت سازمان دهی شده صورت نگرفته است، اظهار کرد: یک بیمارستان در مشهد تأییدیه ایمنی اخذ کرده و پنج بیمارستان نیز برای اخذ تأییدیه ایمنی اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه هفت هزار و ۳۰۷ عملیات اطفای حریق و شش هزار و ۷۰۸ عملیات امداد و نجات در حریق و حوادث طی یک سال گذشته در مشهد انجام شده است، گفت: در این عملیات ۱۰۹ نفر جان خود را از دست داده و ۱۱ هزار نفر نجات یافته‌اند.

عزیزی با اشاره به آمار خودکشی در یک سال اخیر، ابراز کرد: این آمار در یک سال اخیر ۲۱ درصد افزایش داشته که ۵۱ درصد مربوط به مردان است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با اشاره به آغاز هفته ایمنی و آتش نشانی، افزود: برنامه‌های مختلفی برای این هفته تدارک دیده شده است که مهم‌ترین آن‌ها ورزش گروهی آتش نشانان در بوستان ملت، غبارروبی مزار شهدای آتش نشانی و رژه و مانور آتش‌نشانی و امداد و نجات به ترتیب در روزهای ۵، ۶ و ۷ مهرماه است.

کد خبر 4728820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =