کسری بودجه عربستان به ۵۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

سال آینده کسری بودجه دولت سعودی به ۱۸۷ میلیارد ریال عربستان (معادل ۴۹.۸۷ میلیارد دلار) خواهد رسید که این از پیش‌بینی ۱۳۱ میلیارد ریالی قبلی بسیار بالاتر است.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، در حالی که قیمت‌های پایین نفت درآمد نفتی عربستان را کاهش داده است، وزیر مالی این کشور اعلام کرد که انتظار دارد در سال آینده کسری بودجه دولت سعودی به ۱۸۷ میلیارد ریال عربستان (معادل ۴۹.۸۷ میلیارد دلار)، یا ۴.۷ درصد تولید ناخالص داخلی، برسد. این در حالی است که قبلاً پیش‌بینی شده بود کسری بودجه سال ۲۰۲۰ به ۱۳۱ میلیارد ریال برسد.

وزیر محمد الجدان در کنفرانس خبری خود به خبرنگاران گفت: درآمد عربستان از ۹۱۷ میلیارد ریال پیش‌بینی شده برای ۲۰۱۹، به ۸۳۳ میلیارد ریال در ۲۰۲۰ کاهش می‌یابد.

عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد دنیای عرب و بزرگترین صادرکننده نفت جهان، در سال‌های اخیر از قیمت‌های پایین نفت و اقدامات ریاضتی با هدف کاهش کسری بودجه، تحت فشار بوده است. 

وی گفت: در سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود که هزینه‌های دولت با اندکی کاهش به ۱.۰۲ تریلیون ریال عربستان، کاهش یابد. هزینه‌های دولت برای سال ۲۰۱۹ برابر با ۱.۰۴۸ تریلیون دلار تخمین زده شده است. 

الجدان گفت: انتظار می‌رود در سال آینده رشد واقعی اقتصاد به ۲.۳ درصد برسد، در حالی که رشد اقتصادی امسال تنها ۰.۹ درصد تخمین زده شده است.

کد خبر 4760331

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =