لزوم تخصیص سهمیه بنزین به صیادان سیریک

سیریک - صیادان سیریکی که با قایق امرار معاش می کنند خواستار تخصیص سهمیه بنزین برای صید هستند.

خبرگزاری مهر - گروه استانها، مختار رحیمی: روز جمعه ۲۴ آذر ماه دولت به منظور اصلاح قیمت حامل های انرژی و به منظور هدفمندی یارانه‌ها اقدام به اصلاح قیمت بنزین کرد و به منظور جلوگیری از فشار ناشی از افزایش قیمت بنزین،  سهمیه بنزین برای برخی بخش ها از جمله حمل و نقل عمومی اختصاص یافت.

سوخت قایق موتوری صیادان بنزین است و در طرح سهمیه بندی دولت از قلم افتاده اند و صیادان نیز خواستار توجه دولت و تخصیص سهمیه بنزین هستند. هر قایق صیادی روزانه بالغ بر ۷۵ لیتر بنزین سوخت مصرف می کند، اما صیادان در اجرای اصلاح قیمت بنزین جامانده اند.

۸۸۳ فروند قایق صیادی در سیریک فعال است

در شهرستان سیریک تعداد ۸۸۳ فروند قایق صیادی که سوخت مصرف آنها بنزین است وجود دارد ولی اما در طول این چند روز با اجرای سهمیه بندی بنزین و اصلاح قیمت بنزین، قایق داران و صیادان بیکار مانده اند.

معمولا بر روی هر فروند قایق ۴ تا ۵ نفر صیاد مشغول کار هستند، که با اجرای سهمیه بندی بنزین و عدم اختصاص سهمیه بنزین برای قایقهای موتوری که مصرف سوخت آنها بنزین بوده، بیش از ۴ هزار نفر صیاد دچار مشکل شدند. هر چند که فرماندار سیریک و رئیس اداره شیلات شهرستان سیریک پیگیر سهمیه سوخت بنزین برای قایقهای صیادان هستند ولی تا زمانی که سهمیه ای برای قایق های صیادی اختصاص داده شود یقینا این افراد بیکار خواهند شد زیرا که صیادان قدرت خرید بنزین لیتر ۳ هزار تومان ندارند.

در شهرستان سیریک تعداد ۵ تعاونی صید و صیادی وجود دارد که در این راستا فعالیت می کنند و با تدوین برنامه برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در بین صیادان جهت گیریهای کلان اقتصادی و تامین مایحتاج صیادان از قبیل تور ماهیگیری، قلاب ماهیگیری، روغن موتور قایق، بنزین و دیگر اقلام با نرخ تعاونی برای صیادان تامین می کنند.

رئیس اداره شیلات شهرستان سیریک در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در شهرستان سیریک بیش از ۸۸۳ فروند قایق صیادی سوخت مصرفی آنها بنزین بوده به فعالیت صید و صیادی مشغول هستند اما با وجود اینکه سوخت موتور قایق بنزین است ول سهمیه ای برای آنها در نظر گرفته نشده است.

حسن رئیسی با بیان اینکه با اضافه شدن قیمت سوخت به دیگر هزینه‌های صیادان، آنها دیگر قادر به ادامه فعالیت نخواهند شد اظهار کرد: یقینا افزایش قیمت بنزین در آمار اشتغال صیادان تاثیر بسزایی نیز دارد که نیاز است در تخصیص سهمیه بنزین برای قایقهای صیادان اقداماتی صورت بگیرید.

رئیسی، میزان سوخت مصرفی هر قایق موتوری ۷۵ لیتر در طول یک روز که به دریا می رود عنوان کرد و افزود: هر صیادی که با قایق خود بیش از ۷۵ لیتر بنزین سوخت مصرف می کند.

وی بیان کرد: از زمان شروع افزایش قیمت بنزین و اجرای سهمیه بندی بنزین اداره و سازمان شیلات هرمزگان با همکاری و هماهنگی فرماندار سیریک و استانداری هرمزگان با ارسال لیست قایق های صیادان بدنبال اختصاص و جذب سهمیه بنزین برای آنها بوده ایم.

رئیسی اضافه کرد: مسئولان متولی سهمیه بندی بنزین ،مصرف بالای سوخت بنزین قایق نیز باید مد نظر قرار دهند.

پیگیر تامین سوخت صیادان هرمزگانی از ستاد تنظیم بازار کشور هستیم

ستاد تنظم بازار هرمزگان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان گفت: ستاد تنظیم بازار استان هرمزگان با حساسیت و جدیت تمام کنترل قیمت ها و نرخ کرایه ها را دنبال خواهد کرد.

ایرج حیدری در چهارمین جلسه ویدیو کنفرانسی ستاد تنظیم بازار استان با فرمانداران با اشاره به اهمیت کنترل بازار، عنوان کرد: تمامی امکانات و ظرفیت ها برای کنترل قیمت ها در هرمزگان بسیج شده است.

وی در همین رابطه گفت: با توجه به اهمیت کنترل قیمت ها ستاد تنظیم بازار استان به صورت منظم با برگزاری جلسات تنظیم بازار با فرمانداران این مهم را پیگیری و دنبال می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان خاطر نشان کرد: بازدید سرزده از وضعیت بازار و حمل و نقل مناطق مختلف استان هرمزگان از دیگر برنامه‌های معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان برای رصد بازار است و تاکنون از وضعیت بازار و سرویس حمل و نقل دو شهرستان شرق استان به صورت سرزده بازدید بعمل آمده است.

حیدری با تاکید بر کنترل نرخ وانت بار ها تصریح کرد: با توجه به توزیع بخشی از ارزاق عمومی مردم به وسیله وانت بارها نظارت بر نرخ این صنف و جلوگیری از هرگونه افزایش غیرقانونی در این بخش مهم و ضروری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان با تاکید بر ساماندهی حمل و نقل عمومی برون شهری استان ، خاطرنشان کرد: با ساماندهی و تقویت حمل و نقل عمومی در مناطق مختلف استان هرمزگان شرایط ارائه خدمات مطلوب به مردم فراهم و از ایجاد هرگونه نارضایتی و سواستفاده های احتمالی جلوگیری بعمل می آید و در این زمینه فرمانداران، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، شهرداران و سایر دستگاه های ذیربط مسئولیت خطیری دارند.

حیدری اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد تنظیم بازار کارها در حوزه کنترل قیمت ها را به صورت جدی و با دقت بسیار بالا دنبال کنند.

وی گفت: دغدغه های که صیادان هرمزگانی و فعالان حوزه حمل و نقل عمومی استان  در زمینه تامین سوخت دارند شخصا در جلسه تنظیم بازار کشور به وزرای کشور و صمت منعکس خواهم کرد تا در این زمینه چاره ای اندیشیده شود و مشکلات این بخش ها در زمینه سوخت مرتفع شود.

حیدری تصریح کرد: حفظ اشتغال و معیشت  خانواده های مسافر برهای شخصی برون شهری استان از اهمیت بسزایی برخوردار است و ساماندهی این بخش با جدیت دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت سرویس مدارس و ساماندهی سرویس ها در سامانه سپند برای دریافت سوخت از سوی دستگاه‌های اجرایی ذیربط دنبال شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان اظهار کرد: فرمانداران در زمینه مدیریت و پیشبرد امور شهرستان ها اختیار تام دارند و باید با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی در مسیر افزایش رضایت مردم گام بردارند.

کد خبر 4777313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 6 =