اطلس «لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» منتشر شد

مسئول بخش گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: لشکر ۷ ولیعصر به‌طور رسمی قبل از عملیات فتح المبین در قالب تیپ ۷ دزفول شکل گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر رستمی کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به انتشار سومین اطلس یگانی با عنوان «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» گفت: لشکر ۷ ولیعصر به‌طور رسمی قبل از عملیات فتح المبین در قالب تیپ ۷ دزفول شکل گرفت.

وی افزود: این یگان در قالب سپاه دزفول قبل از شروع رسمی جنگ تحمیلی نیز حضورداشته و بعد از تهاجم سراسری ارتش عراق یکسری عملیات‌های محدود انجام داده است. در عملیات فتح المبین یگان رسماً شکل می‌گیرد در ۱۶ عملیات که از عملیات‌های مهم و شاخص هستند ازجمله فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر ۸، کربلای ۵ نصر ۴، نصر ۸ و والفجر ۱۰ حضورداشته است که جزو عملیات‌های شاخص این یگان حساب می‌شوند.

مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یادآوری شد: فصل‌بندی‌هایی که در تدوین اطلس‌های منتشرشده وجود دارد، بر اساس مقطع بندی مصوب مرکز است که بر اساس مقاطع زمانی دوران دفاع مقدس است.

وی افزود: می‌توان گفت در طول دوران دفاع مقدس ۹ مقطع زمانی داشتیم؛ مقطع اول قبل از پیروزی انقلاب، مقطع دوم از پیروزی انقلاب تا شروع جنگ است و آزادسازی سرزمین‌ها، تنبیه متجاوز و نبردهای سرنوشت‌ساز و مقطع پایان جنگ، مقاطع بعدی است که فصل‌های کتاب شامل آن‌ها می‌شوند.

رستمی متذکر شد: یگان لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) در دو مقطع اول فعالیتی نداشته چون تشکیل نشده بود. در این اطلس کلیات و زمینه‌های شکل‌گیری یگان را به‌عنوان فصل اول کتاب در نظر گرفته‌ایم.

وی در ادامه به وجه تمایز «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» با بقیه اطلس‌ها اشاره و عنوان کرد: مهم‌ترین وجه تمایز این اطلس با دیگر اطلس‌ها حضور این یگان در جبهه‌های پدافندی است. قبل از اینکه ساختار و سازمان رسمی سپاه شکل گیرد و تیپ و لشکرها به وجود بیاید یکسری مقاومت‌هایی در منطقه خوزستان بوده که در قالب جبهه‌های پدافندی بودند. چون خاستگاه لشکر ۷ دزفول بوده، رزمندگان این یگان ذیل سپاه دزفول حدود سه سال فعالیت می‌کرده و نیروهایشان جزو اولین‌هایی بودند که در منطقه شمال خوزستان جبهه‌ها پدافندی را تشکیل دادند و در مقابل هجوم ارتش عراق مقاومت می‌کردند. بقیه یگان‌ها چنین ویژگی را ندارند.

مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس افزود: تقریباً ۹ تا جبهه پدافندی در منطقه شمال خوزستان بوده که در سال‌های اول جنگ، نیروهای سپاه دزفول و تیپ ۷ که بعدها لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) نام‌گرفته در آن منطقه مستقر بودند و خطوط پدافندی و مقاومت در برابر تهاجم دشمن را انجام می‌دادند که معرفی این جبهه‌های پدافندی و عملکرد آن‌ها در فصل دوم اطلس آمده است.

وی معرفی واحدهای تخصصی در یگان ۷ ولی‌عصر (عج) را به‌عنوان وجه تمایز دیگری که این اطلس با سایر اطلس‌ها دارد مطرح کرد و ادامه داد: در این یگان تقریباً ۸ تا از واحدهای تخصصی که در یگان در طول سال‌های مختلف دفاع مقدس شکل‌گرفته‌اند معرفی کردیم. واحدهای تخصصی که در این یگان بودند اعم از توپخانه، اطلاعات، ادوات، مهندسی، بهداری و بقیه واحدهای تخصصی مثل مخابرات، نیروی انسانی در این اطلس اولین بار است که به همراه فرماندهان مختلفشان در عملیات‌های مختلف طول ۸ سال دفاع مقدس معرفی‌شده‌اند.

رستمی با اظهار به اینکه در «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» به عقبه پشتیبانی آن یگان همانند سایر اطلس‌ها پرداخته‌شده است، گفت: در این اطلس سپاه دزفول که اولین خواستگاه لشکر محسوب می‌شود معرفی‌شده و حتی مباحث مبارزه با ضدانقلاب و افرادی از این یگان که به جبهه شمال غرب می‌روند و در آزادسازی سنندج شرکت دارند و یا افرادی که به آمل و سیستان و بلوچستان برای خاموش کردن غائله گروهک‌ها رفته‌اند، مطرح‌شده است.

وی با اشاره به اینکه در «اطلس لشکر ۷ ولی‌عصر (عج)» عملیات‌های آفندی این یگان به‌صورت کامل بیان‌شده است، اظهار کرد: عملیات‌هایی که داریم ساختار ثابتی دارند ما سعی کردیم در این اطلس ابتدا کلیاتی از عملیات را معرفی می‌کنیم و سپس عملکرد یگان و  گردان‌های آن در هر یک از عملیات‌ها را در قالب یک اثر پژوهشی مصور و قالب اطلس بیان می‌کنیم.

مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اضافه کرد: در عملیات‌های مختلف اگر شهید شاخصی در سطح فرمانده گردان به بالاتر از آن یگان شهید شده باشد معرفی و زندگی‌نامه مختصری از آن شهید بیان می‌شود که از آن جمله می‌توان به شهید اسکندری، محمدزاده، شمائلی، صفوی و فرجوانی اشاره کرد.

وی در خاتمه با یادآوری اینکه نگارش این اطلس از شروع قرارداد تا انتشار نزدیک به دو سال طول کشیده است، گفت: فرماندهان ارشد این یگان ازجمله سردار رئوفی و سردار کوسه‌چی در طول روند پژوهش ارتباط تنگاتنگی با مجری و گروه داشتند و عملیات به عملیات را چک کردند و تک‌تک عملیات‌ها و محتوای این کتاب مورد تائیدشان است.

«اطلس ۷ لشکر ولی‌عصر (عج)» به همت سردار عبدالمحمد کوچک از فرماندهان لشکر ۷ ولی‌عصر (عج) در ۲۷۲ صفحه آماده‌شده که دارای شش فصل است و در این فصل‌ها به ۱۶ عملیات آفندی که این یگان داشته پرداخته‌شده و زمینه‌های شکل‌گیری یگان در یک فصل اختصاصی پرداخته‌شده و یک فصل ضمایم هم دارد که در آن به یک جمع‌بندی آماری از فعالیت‌های یگان در طول دوران دفاع مقدس و معرفی مراکز فرهنگی و حفظ و آثار یگان پرداخته‌شده است.

کد خبر 4788542

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =