ماکرون باز هم بر «مرگ مغزی ناتو» اصرار کرد

رئیس‌جمهوری فرانسه در حاشیه نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی باز هم بر «مرگ مغزی ناتو» اصرار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه امروز چهارشنبه بار دیگر بر گفته های پیشین خود درباره مرگ مغزی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه در پاسخ به سؤال یک خبرنگار درباره اینکه آیا هنوز به گفته های خود در این خصوص معتقد است، گفت: بله قطعا. در حقیقت، آن صحبت‌ ها باعث شد که برخی مباحث جدی و بنیادین آغاز شود.

امانوئل ماکرون در این باره ادامه داد: مهمترین آن ها هم نحوه رسیدن به صلح پایدار در اروپا است. به نظرم، این از وظایف ما است که ابهامات آسیب‌زا را مطرح کرده و یک بحث راهبردی واقعی را شروع کنیم.

این در حالیست که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو دیروز سه‌ شنبه در سخنانی به موضع گیری اخیر رئیس جمهوری فرانسه درباره «مرگ مغزی ناتو» واکنش نشان داد.

«ینس استولتنبرگ» در این خصوص گفت: ناتو با مرگ فاصله دارد یا دست کم مغز این سازمان هنوز زنده است. اتحاد اروپایی‌ نمی‌ تواند جایگزین اتحاد ناتو شود و ما به هر دو نیاز داریم. باید این موضوع را بدانیم که به خصوص پس از برگزیت، اتحادیه اروپا نمی‌تواند به تنهایی از اروپا دفاع کند.

این درحالیست که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سه شنبه گذشته در سخنانی به انتقادها از وی در خصوص موضع گیری خود درباره ناتو واکنش نشان داد.

رئیس جمهور فرانسه در مجمع صلح که در پاریس برگزار شد در این خصوص گفت: آن‌ هایی که حاضر نیستند ناکارآمدی سازمان‌ های بین المللی را ببینند، رفتاری تصنعی و ریاکارانه دارند. ما به همکاری‌ های بیشتر نیاز داریم. برخی از سازمان‌ های بین المللی کارآیی و سودمندی خود را از دست داده اند و هیچکس نمی‌ داند که در چه مسیری گام بر می‌دارند.

گفتنی است، ماکرون در هفته های گذشته در مصاحبه ای اعلام کرد که به دلیل اقدامات آمریکا ناتو دچار مرگ مغزی شده است. این سخنان ماکرون با واکنش های منفی زیادی از سوی کشورهای مختلف از جمله آلمان مواجه شد.

شایان ذکر است، دستور کار نشست دیروز و امروز  ناتو تمرکز بر تروریسم، کنترل تسلیحاتی و روابط با روسیه است و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفته است که عوامل وحدت ناتو بیش از عوامل تفرقه است.

کد خبر 4788975

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =