شادی لازمه توسعه گردشگری است

قزوین- وزیر اسبق مسکن و شهرسازی گفت: توسعه گردشگری نیازمند رفع موانع کوچکی مانند تامین نیازهای سرویس بهداشتی، تدارک فضا و برنامه های شاد و معرفی جاذبه های تاریخی، طبیعی و مذهبی است.

به گزارش خبرنگار مهر، شورای سیاست گذاری گردشگری استان قزوین سه شنبه شب با حضور علی عبدالعلی زاده وزیر اسبق مسکن و شهرسازی، سید محمد بهشتی رئیس سابق پژوهشکده میراث فرهنگی، جمالی پور استاندار، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانداری، عیسی قبادی سرپرست معاونت اقتصادی، خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی و جمعی از مدیران تشکل‌های مردمی و فعالان حوزه گردشگری در استانداری قزوین برگزار شد.

علی عبدالعلی زاده در این جلسه با بیان تجربیات خود در جذب سرمایه گذاری برای ساخت هتل و رونق گردشگری در تبریز اظهار داشت: زمانی در فرانسه فعالان اقتصادی با رئیس دولت خود جلسه تشکیل دادند و مهمترین راهکار رونق گردشگری را خروج دولتی‌ها از کار اعلام کردند و آن را مهمترین مانع سرمایه گذاری دانستند و خواستند که دولتی‌ها آنها را به حال خود رها کنند که به این خواسته عمل شد و امروز شاهد درآمدهای میلیاردی گردشگری در این کشور هستیم.

وی بیان کرد: ما هم باید از این تجربه استفاده کنیم و باور کنیم اگر دولتی‌ها کنار بروند و کاری به سرمایه گذار نداشته باشند و موانع را برطرف کنند کارها روی روال می‌افتد.

وزیر اسبق راه و شهرسازی در خصوص مهمترین علت معرفی نشدن قزوین در بخش گردشگری تصریح کرد: با صراحت باید اعتراف کرد چون شما نمی‌توانید کار خود را درست انجام دهید لذا گردشگر به قزوین نمی‌آید و فوت کوزه گری اش گم شده است.

عبدالعلی زاده اضافه کرد: استاندار تبریز که بودم تنها یک مهمانسرا داشتیم که در حد هتل سه ستاره هم نبود و بخشنامه کردم هر متقاضی که هتل ۵ ستاره بسازد از پرداخت عوارض شهرداری معاف است و برای هتل ۴ ستاره با ۵۰ درصد تخفیف و برای ساخت مسکن تا ۵ طبقه عوارض را نصف و بلند مرتبه را مجانی کردم و زمین مجانی دادم تا هتل‌ها ساخته شد.

وی تصریح کرد: تجربه دوم زمانی بود که یک گزارش از وضعیت سینماها در دولت اصلاحات به وزیر ارشاد ارائه شد که مطلوب نیست و دولت هم فقیر بود که صندلی اضافه کند یا سینما بسازد لذا بخشنامه کردم هر کس سینما بسازد معادل مساحت آن برای تجاری سازی جواز مجانی می‌دهیم که لایحه رفت مجلس و تصویب شد و ظرفیت سینما از ۶ میلیون نفر به چهار برابر رسید و امروز ۲۷ میلیون نفر سئانس سینما داریم.

عبدالعلی زاده گفت: اگر دنبال توسعه گردشگری، آبادانی و جذب سرمایه دار هستید باید کمک کنید تا خود مردم پای کار باشند و محلی‌ها و قزوینی‌ها هم مشارکت کنند و نگران نباشند شما آنها را پولدار می‌دانید.

وی اظهار داشت: گاهی مدیران دولتی هم در استان‌ها از سود اقتصادی یک سرمایه گذار نگران می‌شوند و راضی نیستند که این تفکر باید اصلاح شود زیرا اگر فعال اقتصادی و سرمایه گذار سود نکند اصلاً وارد کار نمی‌شود لذا باید در استان قزوین ظرفیت دیدن مردم پولدار را داشته باشید و حالا که سرمایه دار آمده حق دارد سود خوب ببرد و ما باید نگاهمان را عوض کنیم.

عبدالعلی زاده اضافه کرد: در قزوین رویکرد خوبی برای پذیرش سرمایه گذار دیده نمی‌شود و افراد تشویق هم نمی‌شوند و اصل دوم این است که سیاست‌های ملی کشور باید در راستای تقویت امنیت سرمایه گذار باشد و اگر ناامنی ایجاد کنیم هرگز سرمایه گذار و گردشگر خارجی نخواهد آمد.

شادی لازمه رونق گردشگری

وی گفت: شادی لازمه گردشگری است و اگر در استان قزوین توانستید فضای شاد ایجاد کنید آنگاه دنبال توسعه گردشگری باشید و بدانید گردشگری تفسیر آیه قرآنی گردش در روی زمین و سفر کردن است.

عبدالعلی زاده اضافه کرد: گردشگری می‌تواند موتور محرک توسعه کشور باشد و کاری کنید تا همه اشتیاق سفر به قزوین را داشته باشند و آن را در برنامه خود قرار دهند.

اولین مشکل گردشگری قزوین / نبود سرویس بهداشتی

وی مشکل دیگر صنعت گردشگری را نبود سرویس‌های بهداشتی بویژه برای مسافران خارجی دانست و اظهار داشت: نبود سرویس بهداشتی فرنگی از مشکلاتی است که نباید آن را ساده و کوچک بشمارید زیرا همین کمبود می‌تواند خیلی‌ها را از سفر به استان قزوین و سایر مناطق گردشگری شما منصرف کند.

عبدالعلی زاده یادآور شد: موانع رونق گردشگری شما مسائل کوچک است و اگر هر دستگاه و مدیری وظیفه خود را بداند و به آن عمل کند و تعامل و همکاری بیشتری با هم داشته باشید بدون شک قادر خواهید بود ظرفیت‌های گردشگری خود را فعال‌تر کنید.
 

کد خبر 4806871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =