دستور العمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران ابلاغ شد

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اصلاح و ابلاغ دستور العمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌ها به استانداران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی جمالی نژاد ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به تنوع بسیار زیاد سکونت‌گاه‌های روستایی کشور و به تبع آن روستاهای دارای دهیاری، درجه‌بندی دهیاری‌ها می‌تواند نقش به‌سزایی در ساماندهی و انتظام‌بخشی دهیاری‌ها داشته و نحوه فعالیت دهیاری‌ها، نحوه جذب نیرو، شاخصه‌های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشکیلاتی این نهاد، نحوه توزیع منابع و اعتبارات و … را نظام بخشد.

جمالی نژاد در خصوص اصلاح ماده ۴۸ مکرر و به دنبال آن اصلاح دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌های کشور عنوان کرد: در دستورالعمل جدید، دهیاری‌های کشور علاوه بر شاخص‌های درآمد، جمعیت و وسعت، بر اساس شاخص‌های جدیدی از جمله مرکزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مرکز بخش) و دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا، به درجات (۱) تا (۶) درجه‌بندی می‌شوند.
وی افزود: در دستورالعمل جدید درجه‌بندی دهیاری‌های کشور، امتیازدهی شاخص‌های پیشین تغییر یافته و نحوه امتیازدهی شاخص‌های جدید نیز مشخص شده است که بر این اساس درجه دهیاری‌های کشور با دقت و واقعیت بیشتری تعیین خواهد شد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، درخصوص شاخص‌های جدید درجه‌بندی گفت: پس از تعیین درجه دهیاری بر اساس سه شاخص درآمد، جمعیت و وسعت؛ درصورتی که دهیاری مربوطه مشمول بهره‌مندی از هرکدام از شاخص‌های "مرکزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مرکز بخش) " و "دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا" باشد، "یک درجه" به درجه اولیه تعیین شده برای دهیاری اضافه خواهد شد.

وی در ادامه اظهار کرد: شاخص مرکزیت دهستان یا بخش، براساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری و واقع بودن دهیاری در روستای مرکز دهستان یا بخش تعیین می‌شود و امتیاز ظرفیت گردشگری به روستاهای هدف گردشگری منتخب کارگروه ملی ذیربط، روستاهای دارای بافت با ارزش روستایی که عملیات بهسازی و احیا در آنها توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پایان یافته باشد و دهیاری‌های روستاهای واقع در جزایر کشور تعلق می‌گیرد. علی‌ایحال حداکثر ارتقا درجه برای یک دهیاری بر اساس این شاخص، تنها "یک درجه" است.

جمالی نژاد همچنین توضیح داد: درجه‌بندی دهیاری‌ها از سال ۱۳۸۶ بر اساس دستورالعمل درجه‌بندی دهیاری‌ها آغاز و تاکنون ۲۷ هزار و ۵۱۸ دهیاری از مجموع ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری دهیاری، درجه‌بندی شده‌اند که بیش از ۷۴ درصد از دهیاری‌های کل کشور را شامل می‌شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستای وزیر کشور اضافه کرد: با توجه به اینکه هر دهیاری از درجه یک تا شش درجه‌بندی می‌شود، ۴۴ درصد از دهیاری‌ها درجه یک، ۲۸ درصد درجه دو، ۱۲ درصد درجه سه، ۸.۵ درصد درجه چهار، ۷ درصد درجه پنج و نیم درصد درجه شش هستند.

سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشوربا توجه به اصلاح دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌های کشور، ازدفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری خواسته تا اطلاعات دهیاری‌های واجد شرایط را احصاء و بررسی نموده و طبق فرآیند مندرج در دستورالعمل، جهت تعیین درجه و یا ارتقا درجه به این سازمان ارسال کند.

کد خبر 4826765

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =