۸۰ درصد ظرفیت مخازن سدهای استان مرکزی پر است

اراک- مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد حجم مخازن سدهای استان مرکزی پر است و مابقی نیز با بارش‌های پیش رو جبران خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عزت الله آمره ای روز سه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی در اراک اظهار داشت: از ابتدای مهر ماه تاکنون در استان با ۱۳۳ میلی‌متر بارش مواجه بودیم که نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد و نسبت به دراز مدت با ۱۱ درصد کاهش روبرو بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به بارش‌های بهار امسال ۸۰ میلیون مترمکعب آب پشت سد کمال صالح جمع و ۲۲۱ میلیون متر مکعب نیز پشت سد ساوه ذخیره شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: امسال نصب ۲۰۰ کنتور هوشمند روی چاه‌ها توسط شرکت آب منطقه‌ای باید انجام می‌گرفت که تا پایان امسال نصب ۲۱۲ کنتور انجام می‌شود.

آمره ای بیان داشت: با توجه به پیش بینی‌ها احتمال وقوع سیلاب در بهار سال آینده وجود دارد و بنا بر تغییر اقلیم در استان ما نیز ممکن است اتفاق افتد. در این راستا لایروبی رودخانه‌ها از سیل امسال آغاز شده است و ۴۰ کیلومتر از رودخانه‌ها لایروبی شد.

وی افزود: برای لایروبی رودخانه کرهرود شهرستان اراک به طول ۷ کیلومتر از خروجی شهر اراک به سمت تالاب میقان اعتباری به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و استانی تخصیص یافته و پیمانکار کار را آغاز کرده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی اظهار کرد: امسال برای مهندسی رودخانه مبلغ ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی، استان و خسارت سیل تخصیص داده شده که با توجه به قرار دادها در مجموع ۷۶ کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی می‌شود و ۲۰۰ کیلومتر نیز تعیین بستر داریم.

وی عنوان کرد: بحث کیفی منابع آب در استان و کشور مغفول مانده است. ورود آلاینده‌ها به آب کیفیت را از حالت استاندارد خارج می‌سازد و در مورد آب شرب این موضوعی نگران کننده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: در برخورد با آلاینده‌هایی که وارد آب می‌شود، قانون گذار وظیفه را به محیط زیست واگذار کرده است.

کد خبر 4856537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =