آزمون هماهنگ پایه ششم برگزار نمی‌شود

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که با توجه به شرایط خاص امسال، قرار بر این شد که آزمون هماهنگ برای پایه ششم تحصیلی برگزار نشود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضوان حکیم زاده درباره امتحانات سراسری پایه ششم تحصیلی در برنامه‌ای رادیویی صبح و گفتگو توضیحاتی ارائه داد و اظهار کرد: ارزشیابی در دوره ابتدایی به صورت کیفی توصیفی است و مبنای اصلی آن هم فعالیت هایی است که دانش آموز در طول سال تحصیلی انجام می‌دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه دانش‌آموزان پس از پایه ششم وارد دوره تحصیلی جدید می شوند معمولاً یک امتحان هماهنگ پایانی به صورت منطقه‌ای برای آنها برگزار می شد اما به دلیل اینکه یک ارزشیابی کیفی توصیفی هم در طول سال برای پایه ششم انجام می گیرد، انتقادهایی نسبت به آن از قبل کرونا وجود داشت.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: با توجه به شرایط خاص امسال قرار بر این شده که آزمون هماهنگ پایه ششم برگزار نشود و مانند سایر پایه‌های تحصیلی که معلمان ارزشیابی کیفی توصیفی را انجام می‌دهند در این پایه هم انجام شود و نیازی به انجام آزمون هماهنگ پایانی، که احتمالاً مستلزم اجتماعات دانش‌آموزان و به خطر افتادن سلامت آن‌ها باشد، نباشد.

حکیم زاده در بخش دیگر اظهارات خود با تأکید بر اینکه هیچ چیزی جای مدرسه را نمی‌گیرد و کار تربیت فقط در مدرسه و تعامل چهره به چهره معلم با دانش آموزان اتفاق می‌افتد گفت‌: شرایط امسال شرایط خاصی است که نه تنها فقط در مورد آموزش بلکه در همه عرصه‌های زندگی مردم ناچار به پذیرش تغییراتی شده‌اند.

حکیم زاده اقدامات منسجم ایران در زمینه آموزش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تدریس و آموزش‌های مجازی دروس تحصیلی دانش آموزان به همت معلمان و فرهنگیان بر می گردد که از همان روز اول به روش‌های مختلف خلأ عدم حضور دانش آموزان در مدارس را جبران کردند.

وی افزود: امروز شرایط به گونه‌ای است که با قطعیت نمی‌توان آینده را پیش بینی کرد اما ما دو موضوع را اصل قرار دادیم؛ اصل اول استفاده از تمامی بسترهای موجود اعم از تلویزیون، اپلیکشن "شاد" و اینترنت و راهبران آموزشی برای تداوم بخشی به جریان آموزش و اصل دوم هم آموزش پیش نیازهای تحصیلی برای شروع سال تحصیلی آینده به دانش آموزان است.

معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: پیش بینی ما این است که تا خردادماه سال تحصیلی ادامه پیدا کند و از طریق روش‌های متناسب با شرایط، آزمون‌ها را به صورت مجازی یا حضوری برگزار کنیم.

به گزارش مهر، پیش از این حکیم زاده در برنامه عصر خانواده خبر از لغو امتحانات سراسری برای پایه ششمی ها داده بود اما در صورت لغو این امتحانات سوال هایی که مطرح می شود این است که آیا پایه ششمی ها نیز یک ارزیابی دریافت خواهند کرد یا آزمون به صورت مدرسه‌ای انجام می شود. در صورت عدم برگزاری هیچ گونه آزمون ثبت نام دانش آموزان در پایه هفتم که در برخی مدارس یکی از ملاک هایشان نمرات پایه ششم بود، چه تغییراتی خواهد کرد و دیگر اینکه در حالیکه آموزش و پرورش نگران اجتماعات دانش آموزی برای برگزاری امتحانات پایه ششمی هاست آیا دیگر امتحانات نیز به صورت حضوری لغو خواهد شد و این مقدمه‌ای برای طرح آزمون آنلاین برای سال تحصیلی خواهد بود؟

کد خبر 4900616

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =