آشنایی با انواع فلومتر در صنعت

در این مطلب با انواع فلومتر در صنعت و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، فلومتر در صنعت کاربردهای بسیاری دارد که در این مطلب با انواع آن و کاربردهایش آشنا خواهید شد.

فلومتر

سرعت جریان مقدار مایعاتی است که در یک بازه زمانی معین از قسمت معینی از لوله یا موارد مشابه عبور می‌کند. ما انتخاب گسترده‌ای از فلومتر ها را داریم که قادر به اندازه‌گیری جریان در شرایط مختلف هستند. بیشتر فلومترهای که توسط ایشاپ صنعت تأمین می‌شوند از معتبرترین سازندگان فلومتر در جهان که براساس استانداردهای معتبر جهانی و مطابق فناوری روز دنیا است و از طریق شبکه فروش و خدمات در سطح کشور آماده پاسخگویی سریع هستند. ما می‌توانیم ضمن داشتن امکانات کالیبراسیون فلومتر، فلومترهای دقیق و ایمن ارائه دهیم.

در صنعت کاربردهای بسیاری دارد که در این مطلب با انواع آن و کاربردهایش آشنا خواهید شد.

فلومتر کورولیس

فلومتر کوریولیس یک فلومتر جریان جرمی برای اندازه گیری مستقیم و مداوم «جرم» است، تنها مشخصه سیال است که در اثر تغییر دما، فشار، ویسکوزیته و چگالی آن تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. بر اساس یک اصل منحصر به فرد با استفاده از نیروی کوریولیس، می‌توان طیف گسترده‌ای از سیستم مبتنی بر جابجایی سرعت جریان را با شناسایی دبی جرمی با دقت و حساسیت بالا و تبدیل آن به خروجی آنالوگ یا فرکانس تنظیم کرد. علاوه بر مایعات متداول می‌توان میزان جریان مواد غذایی، مواد شیمیایی، دوغاب، گاز با چگالی بالا و غیره را اندازه گیری کرد. یکی از ویژگی‌های مهم فلومترهای کوریولیس یک سنسور پیچیده است که می‌تواند دما و چگالی را همزمان با جریان اندازه گیری کند.

فلومترهای ورتکس

فلومترهای ورتکس به طور متناوب و منظم در سمت راست و چپ تحت شرایط معین در پایین دست از جسم (بدنه بلوف شکل دلتا) که در جریان قرار می‌گیرد رخ می‌دهد. این مدل از فلومترها که فلومتر ورتکس یا گردابی نامیده می‌شوند این امکان را برای شما فراهم می‌کند که میزان جریان ناشی از فرکانس آن را بشناسید. فلومترهای ورتکس برای مایع، گاز و بخار کاربرد دارد. هیچ قسمت متحرکی ندارد و به همین دلیل دارای افت فشار کمی است. این تجهیز یک فلومتر آسان برای استفاده با دوام و قابلیت تکرار بالا است و به طور گسترده در زمینه‌های مختلف از جمله انتقال سیال و کنترل سیال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فلومترهای مغناطیسی

فلومترهای مغناطیسی تجهیزاتی برای اندازه‌گیری جریان حجمی است که هیچ قسمت متحرک ندارد. این فلومتر برای کاربردهای فاضلاب یا هر مایع کثیفی که رسانا یا دارای آب باشد ایده‌آل است. فلومترهای مغناطیسی همچنین برای کاربردهایی که افت فشار کم و نگهداری کم نیاز دارند، ایده آل است.

فلومترهای مغناطیسی به طور کلی با هیدروکربن‌ها، آب مقطر و بسیاری از محلول‌های غیر آبی کار نمی‌کنند.

فلومترهای فراصوتی (آلتراسونیک)

در فلومترهای فراصوتی تفاوت‌های اساسی در عملکرد وجود دارد. فلومتر فراصوتی اندازه‌گیری جریان از محاسبه اختلاف زمان بین انتشار امواج فراصوت یعنی زمان رفت و برگشت امواج بین دو مبدل A و B است. این روش اندازه گیری جریان بسیار دقیق و پایدار است.

فلومتر توربینی

فلومتر توربینی میزان جریان را از تعداد چرخش‌های تیغه قرار داده شده در جریان اندازه گیری می‌کند. سرعت چرخش تیغه با یک محور موازی با جهت جریان متناسب با سرعت جریان است. با استفاده از توانایی اندازه گیری بسیار دقیق برای طیف گسترده‌ای از میزان ویسکوزیته، فلومتر توربینی برای کنترل فرآیند، انتقالات و همچنین کنترل فرآیند فرآورده‌های نفتی، مایعات شیمیایی، سیالات به شکل مایع گاز، آب و غیره مفید است.

فلومتر جرمی حرارتی

سنسورهای یک فلومتر جرمی حرارتی از دو سنسور لوله شکل غلافی تشکیل شده است که به ترتیب به عنوان سنسور سرعت جریان و سنسور دما عمل می‌کنند. سنسور سرعت جریان با اختلاف دمای مشخص از دمای محیط (گرم) کنترل می‌شود. گرمای گرفته شده از سنسور جریان به دلیل جریان سیال با جریان جرمی در ارتباط است. بنابراین می‌توان جریان جرمی را از مقدار توان اعمال شده برای سنسور جریان برای جبران گرمای حذف شده به دست آورد. فلومتر جرمی حرارتی از دامنه وسیع جریان برخوردار بوده و اندازه گیری مستقیم جریان جرمی را بدون جبران دما و فشار امکان پذیر می‌کند.

فلومتر جابجایی مثبت

در واقع فلومتر جابجایی مثبت به انرژی خارجی مانند برق نیاز ندارد. جریان از تعداد چرخش یک روتور فعال شده توسط انرژی سیال محاسبه می‌شود. به طور کلی، فلومتر جابجایی مثبت اندازه‌گیری با دقت بالایی را ارائه می‌دهد و برای جمع کردن جریان مناسب است.

کاربرد فلومتر

محصولات گران قیمت که باید دقیقاً اندازه گیری شوند

مایع، گاز یا بخار

جریان‌های بسیار بزرگ یا فقط جریان‌های کوچک

فشار و دمای کم یا زیاد مایعات، گاز یا بخار موجود در لوله

مایعات، گازها یا بخار با تنظیمات پیچیده یا در لوله کشی‌های بزرگ که جریان دارد

انتخاب بهترین تکنولوژی فلومتر بر اساس پاسخ به سوالات فوق است، برخی از فلومترها هنگام اندازه گیری چیزهای مختلف به خوبی کار می‌کنند.

اولین گام برای انتخاب فلومتر صحیح

اولین قدم در انتخاب فلومتر جریان، تعیین این نکته است که آیا اطلاعات جریان باید به صورت مداوم یا کامل باشد و آیا این اطلاعات به صورت محلی یا از راه دور مورد نیاز است یا خیر. اگر از راه دور باشد، آیا انتقال باید آنالوگ، دیجیتال یا مشترک باشد و در صورت اشتراک، (حداقل) فرکانس مورد نیاز بروزرسانی اطلاعات چیست؟ پس از پاسخ به این سوالات باید ارزیابی خصوصیات جریان سیال فرآیند و لوله کشی که فلومتر را در خود جای می‌دهد، انجام شود.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4924962

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =