در انتظار «حمایت»!

در شرایطی گزارش های میدانی از بازار، رشد دو تا سه برابری قیمت برخی محصولات خوراکی را نشان می‌دهد. 

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه خراسان نوشت: در شرایطی گزارش‌های میدانی از بازار، رشد دو تا سه برابری قیمت برخی محصولات خوراکی را نشان می‌دهد که اتفاق خاص یا مناسبتی برای افزایش تقاضا رخ نداده و حتی تقاضای بیش از حد مردم برای خرید کالاهای اساسی در ماه ابتدایی شیوع کرونا نیز هم اینک وجود ندارد.
این بررسی‌ها نشان می‌دهد، رشد قیمت اتفاق افتاده و در شرایطی که هنوز سازمان حمایت افزایش قیمت کالاها را اعلام نکرده، بعضاً غیر قانونی نیز هست و سازمان تعزیرات طبق اظهارات سخنگوی این سازمان، منتظر گزارش‌های تخلف از سوی سازمان حمایت است.

رشد قیمت‌ها تا ۵۰ درصد!

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها نظیر تن ماهی، برخی اقلام لبنیاتی و حبوبات خبر داد و گفت: این افزایش قیمت از سوی کارخانجات یا دلالان صورت گرفته است. این گزارش به یک نمونه در بازار لبنیات اشاره کرده که بر اساس آن، یکی از برندهای معروف، تقریباً قیمت تمامی محصولات خود را بیش از ۵۰ درصد افزایش داده است.
دبیر انجمن صنایع لبنی موضوع رشد قیمت مواد لبنی را به گذشت سه ماه از سال مربوط می‌داند و می‌گوید، بعد از گذشت سه ماه از سال، بنگاه‌های تولیدی برای آن بخشی که شامل قیمت گذاری نیست، افزایش قیمت‌ها را اعمال می‌کنند تا از ضرر و زیان جلوگیری کنند.
رئیس اتحادیه اغذیه فروشان نیز از افزایش ۱۰ درصدی قیمت روغن، ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت گوشت و ۱۵ تا ۲۰ درصدی پنیر پیتزا خبر داده است.
در سوی دیگر بازار، قیمت برنج خارجی نیز پس از جایگزینی تخصیص ارز نیمایی به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم اینک با افزایش روبه رو شده و این کالا بین ۱۵ هزار تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد. رشد قیمت برنج خارجی بر قیمت برنج داخلی هم اثر گذاشته و آن را به ۲۳ تا ۲۸ هزار و در برخی موارد تا ۳۰ هزار تومان رسانده است.

اما در گروه حبوبات نیز این کالاها از رشد قیمت بی‌بهره نبوده‌اند و جالب این جاست که نرخ‌های بازار، با نرخ‌های درج شده در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت تفاوت زیادی دارد. بر همین اساس نرخ هرکیلوگرم نخود در سامانه قیمتی ۱۲۴ بین ۹۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است که این محصول در بازار با قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. همچنین قیمت هر کیلوگرم لوبیا چیتی در سامانه قیمتی ۱۲۴ از ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده، اما در بازار با نرخ ۳۹ هزار و ۵۰۰ تا ۴۳ هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت لوبیا قرمز نیز در سامانه قیمتی سازمان حمایت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است، اما این محصول با قیمت ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. علاوه بر این، قیمت هر کیلوگرم عدس در سامانه ۱۲۴ از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان ذکر شده است، اما در بازار ٢٨ هزار و ۵۰۰ تومان به خریداران فروخته می‌شود. لپه نیز به رغم ثبت قیمت ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومانی تا ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومانی در سایت سازمان حمایت، اما با قیمت ٣٢ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

با این شرایط، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با ابراز تأسف از برخی افزایش قیمت‌ها در ابتدای شروع هر سال توسط کارخانجات، به یک مسئله بین دستگاهی اشاره کرد و گفت: این مسئله باعث نارضایتی مردم شده و باید متولیان امر در سازمان حمایت از همان ابتدای سال افزایش قیمت قانونی را اعلام کنند تا تولیدکننده و مصرف‌کننده تکلیف خود را بدانند.
وی با اذعان به این مطلب که وضعیت فعلی از نگاه تعزیرات گران فروشی است، افزود: گزارش‌های تخلف باید از سوی دستگاه‌های مسئول ارسال شود. تا الان چیزی از سوی سازمان حمایت به‌عنوان تخلف به ما ارجاع نشده است.

در هر حال آن گونه که به نظر می‌رسد، در شرایط کنونی سازمان حمایت برای بررسی گرانی‌ها در بازار، از تحولات کنونی بازار عقب افتاده است. به عبارت دیگر به جای اینکه ابتدای شروع هر سال قیمت‌ها توسط کارخانجات افزایش یابد و سازمان حمایت و تعزیرات بعداً به افزایش قیمت‌ها ورود کند، سازمان حمایت باید راساً و در ابتدای هر سال وارد عمل شود و میزان افزایش مجاز قیمت را برای کالاهایی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شوند، مشخص کند.

کد خبر 4945868

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =