لبنان علیه اسرائیل به شورای امنیت شکایت کند

یکی از نمایندگان پارلمان لبنان به دنبال موافقت کابینه رژیم صهیونیستی با اکتشاف گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان خواستار شکایت بیروت از تل آویو در شورای امنیت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، نهاد المنشوق نماینده پارلمان لبنان در واکنش به موافقت کابینه رژیم صهیونیستی با اکتشاف گاز در منطقه مورد مناقشه با لبنان گفت: از دولت لبنان می خواهیم که پس از تصمیم کابینه اسرائیل برای شروع اکتشاف گاز در چاه شماره ۹ که منطقه مورد مناقشه با لبنان است، به شورای امنیت شکایت کند.

وی افزود: تصمیم رژیم صهیونیستی به مثابه تعدی جدید به حاکمیت لبنان و نقض آشکار قوانین و معاهدات بین المللی است. هدف اسرائیل فشار به لبنان در ترسیم مرزهای دریایی مطابق شروط اسرائیل است.

المنشوق تاکید کرد: نقض حریم دریایی لبنان در راستای نقض مکرر حریم هوایی لبنان رخ می دهد.

این در حالی است که قبلا هم میشل معوض دیگر نماینده پارلمان لبنان گفته بود: تصمیم اسرائیل برای شروع اکتشاف گاز در مجاورت بلوک شماره ۹ مورد مناقشه با لبنان به مثابه نقض حاکمیت ملی ما و ادامه سیاست توسعه طلبانه اسرائیل است که ناقض قوانین بین المللی است. باید موضع جامعی علیه این تصمیم اسرائیل اتخاذ شود و دولت به شکل فوری به مراجع بین المللی شکایت کند و تحرک دیپلماتیکی را برای مقابله با این تصمیم تل آویو و حفظ حقوق لبنان به عمل آورد.

گفتنی است که کابینه رژیم صهیونیستی دو روز قبل با اکتشاف گاز در بلوک «إلون دی» (بلوک ۷۲ سابق) در مجاورت با بلوک۹ لبنان موافقت کرد؛ مساله‌ای که می‌تواند موجب نزاع با لبنان شود.

این در حالی است که لبنان اعلام کرده است که اکتشاف گاز در بلوک شماره ۹ در آب‌های منطقه‌ای لبنان اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز شود.

شرکت توتال فرانسه عملیات اکتشاف را به نفع دولت لبنان انجام خواهد داد. این شرکت برای تکمیل اکتشاف گاز در بلوک۹ تا اواخر مه ۲۰۲۱ زمان نیاز دارد.

کد خبر 4962521

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =