برترین محققان جشنواره فارابی به صورت مجازی تقدیر می شوند

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به برگزاری اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی گفت: در این مراسم مجازی از ۳۵ محقق حوزه علوم انسانی داخلی و خارجی تقدیر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین میرزایی در نشست مجازی یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی گفت: دوره یازدهم این جشنواره در بخش‌های داخلی و بین المللی برگزار می‌شود، آثار ارسالی در حوزه‌های کتاب، رساله دکتری، پایان نامه ارشد و تحقیقات و پژوهش‌های خاتمه یافته، است.

وی ادامه داد: در بخش داخلی ۵ هزار و ۷۰۴ اثر به دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی ارسال شده است، از این تعداد ۴ هزار و ۲۳۱ اثر از سوی محققان حقیقی بودند و مابقی به صورت حقوقی است که از سوی ناشران، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و یا انجمن‌ها آثار آنها در سامانه بارگذاری شده است و در برخی مواد مولف اثر از بارگذاری آثار خود در این جشنواره مطلع نیست.

میرزایی یادآورشد : بیشترین تعداد آثار ارسالی در حوزه کتاب بوده است که بر اساس آمارها تعداد ۲۸۸۵ کتاب به دبیر خانه ارسال شده است.

وی تعداد آثار در بخش پژوهش‌های خاتمه یافته را ۵۳۳ اثر عنوان کرد که ۹ درصد کل آثار را تشکیل می دهد،  تعداد رساله‌های دکتری ارسال شده ۱۱۹۶ اثر بوده که ۲۰ درصد کل آثار ارسالی را به خود اختصاص داده است  و تعداد آثار ارسالی در بخش پایان نامه‌های کارشناسی ارشد ۱۴۲۲ مورد بوده که ۳.۵درصد آثارارسالی را به خود اختصاص داده است.

رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی ادامه داد: ۷۰ درصد آثار ارسالی متعلق به محققان خانم‌ و ۳۰ درصد مربوط به محققان آقا بوده است، این جشنواره به دو بخش جوان، کمتر از ۳۵ سال و بزرگسال تعریف شده است یک سوم آثار ارسال شده مربوط به محققان جوان و دو سوم دیگر آن مربوط به محققان و پژوهشگران بزرگسال بوده‌اند.

میرزایی داوری طرح‌های ارسالی را چند مرحله‌ای دانست و اضافه کرد: بر این اساس هر اثری که بر اساس شیوه نامه‌های جشنواره فارابی بتواند امتیازات لازم را کسب کند به عنوان اثر برتر انتخاب می‌شود. بر این اساس در برخی از گروه‌ها هیچ برگزیده‌ای انتخاب نشد.

وی براساس اعلام هیات داوران از میان آثار ارسالی در بخش داخلی ۱۹ اثر برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شدند و از آنجایی که در یکی از اثرها دو برگزیده انتخاب شدند در این بخش از ۲۰ محقق در بخش داخلی در روز اختتامیه تقدیر خواهد شد.

میرزایی با بیان اینکه از میان ۱۹ اثر برگزیده ۱۱ اثر در بخش بزرگسال و ۸ اثر در بخش جوان است، افزود: بیشترین آثار واصله به این دوره از جشنواه در بخش کتاب بوده و از میان کتاب‌های ارسالی تنها ۴ کتاب به عنوان اثر منتخب برگزیده شدند.

وی افزود: در بخش تحقیقات ویژه خاتمه یافته هیچ اثری حائز امتیازات لازم نشد، عمده آثاری که توانستند بیشترین امتیازات را در بخش داوری کسب کنند مربوط به رساله‌های دکتری است به گونه‌ای که از ۱۹ اثر این بخش، ۱۵ اثر برگزیده شد.

میرزایی ادامه داد: بر این اساس می‌توان ادعا کرد که تا اطلاع ثانوی اصیل‌ترین بخش تحقیقات مربوط به رساله‌های دکتری است که در این زمینه نیازمند حمایت‌های دستگاه‌های متولی چون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هستیم.

رییس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به بخش بین الملل این جشنواره خاطر نشان کرد: در این بخش ۳۳۲ اثر در حوزه‌های «ایران شناسی» و «اسلام شناسی» به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد ۷ اثر صاحبنظران و محققان بین المللی برگزیده شدند.

وی افزود: بخش بین الملل جشنواره فارابی ویژه نویسندگان خارجی است و آثار محققان ایرانی مقیم خارج در بخش داخلی داوری خواهد شد.

میرزایی ادامه داد: آثار منتخب بخش بین الملل فارابی از کشورهای ژاپن،  اندونزی، گرجستان، لبنان، کانادا، آمریکا و انگلستان هستند. از این تعداد ۲ نفر از میان بانوان و ۵ نفر از آقایان هستند.

میرزایی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره از ۲ پیشکسوت حوزه علوم انسانی تقدیر می‌شود که یکی از آنها از میان بانوان محقق است، اضافه کرد: علاوه بر آن از ۲ شخصیت مرحوم این حوزه در روز اختتامیه تجلیل خواهد شد.

رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی اظهار کرد: تقدیر از یک مترجم برتر، یک انجمن علمی برتر، یک نشریه علمی برتر و یک نظریه پرداز برتر از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع در روز اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره فارابی از ۳۵ محقق در بخش داخلی، بین المللی و جنبی تقدیر خواهد شد.

میرزایی بیشترین آثار ارسالی را در گروه علوم تربیتی و ورزشی دانست و گفت: وظیفه دبیرخانه فارابی شناسایی محققان و ایجاد ارتباط میان نویسندگان با دستگاه‌های اجرایی مرتبط است که ما در بخش ارتباط محققان حوزه علوم انسانی به دستگاه‌ها توفیقی نداشتیم هر چند که این بخش جزو ماموریت‌های ما نیست.

رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی زمان برگزاری اختتامیه جشنواره فارابی را دوشنبه ۲۷ مرداد ماه در وزارت علوم دانست و گفت: این مراسم با حضور سورنا ستاری معاون علمی رییس‌جمهور و منصور غلامی وزیر علوم برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاکید رییس جمهور مبنی بر برگزار نشدن مراسم اختتامیه، این مراسم به صورت آنلاین برگزار خواهد شد، ضمن آنکه محققان خارجی به صورت وبینار در این مراسم حضور خواهند داشت.

کد خبر 4996911

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =