سرشماری جمعیت حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه

ارومیه – رئیس اداره حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی از سرشماری حیات وحش ساکن در جزایر دریاچه ارومیه خبر داد.

امید یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پارک ملی دریاچه ارومیه که شامل سیستم خشکی و آبی بوده که از تنوع زیستی بالایی برخوردار است، افزود: از مهم‌ترین گونه‌های موجود در دریاچه می‌توان به گونه آرتمیا اشاره کرد که آندمیک دریاچه ارومیه بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است این‌گونه در طی سال‌های اخیر و با بهبود نسبی وضعیت دریاچه تعداد آن در داخل محیط آبی دریاچه رشد چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه جزایر دریاچه ارومیه به دلیل شرایط زیست محیطی مناسب محل زیست دو گونه بسیار مهم قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی است، ادامه داد: بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته با وجود اینکه گوزن زرد ایرانی در لیست جانواران در معرض انقراض است از وضعیت مناسبی برخوردار هستند.

وی با اشاره به تدوین برنامه مدیریت گوزن زرد ایرانی عنوان کرد: برای خروج این گونه شاخص از لیست گونه‌های در معرض انقراض این برنامه تدوین شده و مراحل نهایی را طی می‌کند و بر اساس این برنامه اقدامات حفاظتی و نیز ازدیاد جمعیت آن در کنار فراهم کردن شرایط حیات مناسب در دستور کار ویژه قرار می‌گیرد.

یوسفی وی در خصوص قوچ و میش ارمنی و خطر انقراض این گونه با ارزش عنوان کرد: گونه قوچ و میش ارمنی ۱۰ تا ۱۳ سال عمر می‌کند و به دلیل اینکه در زمان‌های گذشته در مرز ایران و ارمنستان می‌زیست به قوچ ارمنی معروف است.

یوسفی با بیان اینکه امسال بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته جمعیت حیات وحش ساکن در جزایر دریاچه ارومیه سرشماری می‌شوند، عنوان کرد: در این برنامه سعی خواهد شد تا از همکاری کارشناسان زبده و افراد علاقمند به موضوعات محیط زیستی نیز استفاده شود.

رئیس اداره حیات وحش محیط زیست آذربایجان غربی گفت: از سایر گونه‌های مهم دریاچه ارومیه می‌توان به پرندگانی از جمله تنجه انواع کاکایی کفچه نوک پلیکان و فلامینگو و کرکس کوچک و عقاب طلایی و سارگپه و غیره اشاره داشت که در طی سالهای اخیر جمعیت آنها افزایش محسوسی داشته است.

پارک ملی دریاچه ارومیه به خصوص جزایر آن به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی و نیز شرایط اقلیمی مساعد در دنیا بزرگترین زیستگاه گوزن زرد وحشی و بزرگترین خاستگاه خالص‌ترین نژاد قوچ و میش ارمنی است.

گوزن زرد ایرانی از جمله گونه‌های بسیار مهم در دنیا به شمار می‌رود که این روزها حال و روز خوبی ندارد به طوری که هم اکنون طبق قوانین جزو گونه‌های در خطر انقراض و طبق لیست ارائه شده از طرف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت که به لیست سرخ معروف است در رده EN یعنی در معرض خطر محسوب می‌شود.

قوچ و میش ارمنی در سایر جزایر دریاچه ارومیه از جمله اسپیر، اشک و به صورت فصلی در جزیره آرزو زیست می‌کنند، اما زیستگاه اصلی آن در جزیره کبودان می‌باشد و دلیل آن وجود پوشش گیاهی مناسب و منابع آبی خوب آن است.

کد خبر 5018355

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =