خطر توقف آنالیز تست دوپینگ ورزشکاران ایران در آزمایشگاه کلن

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با اشاره به بدهی سنگین این ستاد به آزمایشگاه آلمان گفت: بابت پنج صورتحساب بدهکاریم و اگر این روند ادامه یابد قطعا آنالیز نمونه‌ها متوقف خواهد شد.

فرزاد شارکی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بدهی سنگین ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به آزمایشگاه کلن آلمان، در مورد دلایل ایجاد این حجم از بدهی و تبعاتی که می تواند برای ورزش کشور داشته باشد، توضیح داد.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ گفت: آزمایشگاه کلن آلمان بابت هر مرحله نمونه گیری های دریافتی از ایران صورتحساب جداگانه ای برای‌مان ایمیل می کند. طی ۹ - ۸ ماه گذشته پنج صورتحساب از آلمانی ها گرفته ایم، آخرین صورتحساب هم همین چند روز پیش به دستمان رسید درحالیکه رقم تعیین شده در هیچ یک از این صورتحساب ها هنوز پرداخت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه با احتساب صورتحساب جدید ارسالی از سوی آزمایشگاه کلن مجموع بدهی ایران به این آزمایشگاه به ۱۱۳ هزار یورو رسید، گفت: در کل بابت ۲ صورتحساب سال ۲۰۱۹ و سه صورتحساب سال ۲۰۲۰ میلادی به آلمانی ها بدهی داریم. دلیلش هم این است که در یک مقطع مشکل منابع و تامین آن را داشتیم اما حالا هم که بخشی از آن را تامین کرده ایم، مشکل چگونگی پرداخت داریم. 

شارکی تاکید کرد: به خاطر تحریم ها و تاثیری که بر ورود و خروج های مالی در عرصه بین المللی گذاشته، هر مرحله پرداختی به آزمایشگاه های طرف قرارداد نادو با مشکل مواجه می شود. این کار باید یا از طریق صرافی ها انجام شود یا وزارت امور خارجه؛ آخرین مرحله پرداختی به آزمایشگاه با کمک وزارت امور خارجه انجام شد اما این کار هم باید با لحاظ کردن نقدینگی وزارتخانه انجام شود و به همین دلیل دردسرهای خود را دارد.

به گفته قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، این ستاد ۷۰ هزار یورو برای صاف کردن بخشی از بدهی به آلمان تامین کرده اما هنوز بررسی راه های پرداخت به نتیجه نرسیده است.

وی همچنین با یادآوری اینکه در هر صورتحساب دریافتی از آزمایشگاه کلن زمانی به عنوان مهلت پرداخت تعیین می شود، تاکید کرد: نادو به خاطر مشکلاتی که به آن اشاره شد طی ماه های گذشته به هیچ یک از زمان های تعیین شده توجهی نداشته است. در صورتحساب جدیدی هم که بابت ۵۲ نمونه آخر ارسالی در اختیارمان گذاشته شده تا هفته ابتدایی ماه آینده میلادی (نوامبر) برای پرداخت هزینه ها مهلت داده شده است.

«با توجه به حجم بدهی ایجاد شده و کوتاهی ایران در پرداخت - به هر دلیلی - آلمانی ها تاکنون اخطاری مبنی بر توقف آنالیز تست دوپینگ ورزشکاران کشورمان را نداده اند؟»، شارکی در پاسخ به این پرسش گفت: این کار تا به امروز و بابت ۵ صورتحسابی که مبالغ آنها پرداخت نشده، انجام نشده است اما سال گذشته به خاطر همین موضوع بدهی در یک مقطع آنالیز نمونه های ارسالی به آزمایشگاه کلن متوقف شد. آن زمان هم رقم بدهی ایران تقریبا مشابه رقم بدهی فعلی بود. بنابراین احتمال اینکه با ادامه این روند و طی هفته های آینده با چنین معظلی مواجه شویم، وجود دارد.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تاکید کرد: فدراسیون پزشکی ورزشی در تلاش است تا از رایزنی ها برای پرداخت بخشی از بدهی به آلمان که مبلغ آن تامین شده، نتیجه بگیرد. در این صورت موضوع متوقف شدن آنالیز نمونه گیری ورزشکاران ایران به نتیجه ای نمی رسد.

کد خبر 5042275

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha