دستگاه‌ ازن ژنراتور و هر آنچه که باید بدانید!

ازن ژنراتور دستگاهی است که از آن برای تولید گاز ازن جهت پاکسازی هوا، ضدعفونی آب و از بین بردن بوهای نامطبوع در محیط استفاده می‌گردد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، اگر در رابطه با دستگاه ازن ژنراتور هیچگونه اطلاعاتی ندارید، بایستی بدانید که ازن گازی ناپایدار است که دارای خاصیت اکسیدکنندگی قوی می‌باشد و از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. ازن در حالت طبیعی، توسط اشعه فرابنفش و در هنگام رعد و برق تولید می‌شود. گاز ازن را می‌توان از طریق واکنش پرتوشیمیایی، الکترولیز واکنش فتوشیمیایی و تخلیه الکتریکی تولید کرد. گاز ازن بوی زننده ای دارد و به دلیل ناپایدار بودن، قابلیت ذخیره سازی نداشته و پس از تولید، بلافاصله باید مصرف شود. از گاز ازن به عنوان ضدعفونی کننده جهت از بین بردن انواع قارچ، باکتری و ویروس استفاده می‌شود و به صورت مستقیم در آب و هوا تزریق می‌شود؛ با همه اینها، حال این سوال به وجود می‌آید که پس دستگاه ازن ژنراتور تصفیه چه نقشی را ایفا می‌کند؟!

ازن ژنراتور چیست؟!

ازن ژنراتور دستگاهی است که از آن برای تولید گاز ازن جهت پاکسازی هوا، ضدعفونی آب و از بین بردن بوهای نامطبوع در محیط استفاده می‌گردد. دستگاه ازن ژنراتور یا ازن ساز بعنوان روشی مؤثر برای تمیز کردن آلودگی هوا و بوها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستگاه‌های ازن ژنراتور در اندازه‌های مختلف و جهت کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در این مطلب قصد داریم تا شما را با ازن ژنراتور تصفیه آب و ازن ژنراتور استخر آشنا کنیم؛ اما پیش از آن بایستی بدانید که ازن یک محرک ریه است که می‌تواند عوارض جانبی منفی را برای سلامتی ایجاد کند و شواهد علمی موجود نشان می‌دهد که غلظت ازن که از طریق تنفس بی خطر است، بعید است در کنترل آلودگی هوای خانه مؤثر باشد.

ازن ژنراتور تصفیه آب

ضد عفونی کردن آب آشامیدنی به روش‌های مختلفی مانند کلرزنی، استفاده از دی اکسید کلر، اشعه فرابنفش و ازن زنی انجام می‌گیرد که البته استفاده از کلر رواج بیشتری دارد؛ اما می‌تواند عوارض نامطلوبی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد!! استفاده از ازن ژنراتور تصفیه آب جهت تولید آب آشامیدنی، یکی از بهترین راه‌ها برای برای ضدعفونی آب می‌باشد که عوارض جانبی سایر روش‌ها را در پی ندارد؛ اما به دلیل اینکه هزینه بهره برداری اولیه ازن ژنراتور تصفیه آب نسبتاً بالاست، معمولاً در مواردی که منابع آبی دارای آلودگی بسیار بالایی باشند، می‌تواند بهترین گزینه به شمار بیاید. گندزدایی آب بوسیله ازن ژنراتور سریع‌ترین روش برای این کار می‌باشد؛ اما برای تضمین عملکرد صحیح دستگاه، بایستی از حضور باقیمانده ازن در طی دوره زمانی طولانی اطمینان حاصل نمود. چرا که این امر تخریب یا غیرفعال شدن میکروارگانیسم ها را تضمین می‌کند.

مزایای استفاده از ازن ژنراتور در مقایسه با کلر

استفاده از ازن ژنراتور برای تصفیه آب نسبت به کلر مزایایی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

* افزایش توان ضدعفونی کردن و عدم تغییر طعم، رنگ و بوی آب

* کاهش میزان مواد شیمیایی مورد نیاز جهت گندزدایی

* تاثیر گذاری بر طیف گسترده ای از میکرو ارگانیسم‌ها

* نابود کردن پاتوژن های مقاوم در برابر کلر

* عدم تغییر در PH آب

* سازگاری با محیط زیست و عدم تولید مواد زیان آور برای طبیعت

مزایای ازن ژنراتور استخر

امروزه با توجه به کارایی‌های متعدد آن، از ازن ژنراتور استخر در موارد مختلفی استفاده می‌شود؛ زیرا علاوه بر امکان استفاده در استخرهای شنا، در استخرهای پروش آبزیان، پارک‌های آبی، تجهیزات هیدرولیکی و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته طبق قوانین وزارت بهداشت، افرادی که از ازن ژنراتور جهت ضدعفونی آب استخر استفاده می‌کنند، بایستی از کلر نیز به جهت تصفیه مواد مضر و آلودگی‌های آب، در کنار آن بهره بگیرند. نکته جالب اینجاست که در صورت استفاده توأمان از این دو عنصر، میزان استفاده از کلر بسیار کاهش یافته و مضرات مهمی را در پی نخواهد داشت. بد نیست بدانید که گاز ازن موجب شفافیت و از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب استخر می‌شود.

استفاده طولانی مدت از کلر، موجب «کدر شدن سرامیک‌های استخر شده» و «توانایی از بین بردن جلبک‌های استخر» را ندارد. از طرف دیگر، پاکسازی استخرها از جلبک و شفاف سازی سرامیک‌های استخر، نیازمند تعویض آب استخر خواهد بود که این امر موجب افزایش میزان مصرف آب خواهد شد. همچنین قطعاَ بوی کلر استفاده شده در آب استخرهای شنا، برای بسیاری از افراد ناخوشایند بوده و باعث بروز حساسیت‌های چشمی و پوست و مو می‌گردد. ازن ژنراتور استخر از تشکیل رسوب در کف استخر جلوگیری کرده و می‌تواند مواد آلی موجود در آب را از بین ببرد.

پارامترهای موثر بر میزان ازن در استخر

پارامترهای متفاوتی در میزان ازن مورد نیاز هر استخر تاثیرگذار هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به؛

* حجم استخر

* دبی گردشی

* سیستم هیدرولیک استخر

* بار آلودگی استخر

* آنالیز آب استخر

* نوع و ظرفیت دستگاه‌های موجود در مدار تصفیه

* روش و محل تزریق ازن و...

اشاره نمود که برای هر استخر باید بصورت جداگانه طراحی و محاسبه گردد. دستگاه‌های با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز، مشکلات استخرها را کاهش نداده و حتی ممکن است موجب تشدید آن‌ها نیز بشوند. در مقابل، در صورت استفاده از دستگاه‌های با ظرفیت بیشتر از اندازه لازم، ازن مازادی که در آب باقی می‌ماند را بایستی قبل از ورود به استخر، کاملاً حذف نمود. علاوه بر موارد فوق، دستگاه ازن ژنراتور استخر با ترکیب ازن و مواد شیمایی و آلودگی‌های موجود، از پوسیدگی تجهیزات مورد استفاده در استخرها نیز جلوگیری کرده و از ایجاد بوی بد در آن، جلوگیری به عمل می‌آورد.

هنگام خرید دستگاه ازن ژنراتور باید به نکات زیر توجه کنید:

* روش تولید ازن: روش تولید ازن با توجه به کاربرد دستگاه ازن ژنراتور متفاوت است. تولید ازن با روش لامپ UV به دلیل محدودیت در میزان وغلظت ازن تولید شده و همچنین مصرف برق زیاد، برای استخر شنا مناسب نمی‌باشد و بیشتر برای ضدعفونی کردن هوا کاربرد دارد. برای استخرهای شنا، از انواع دستگاه ازن ژنراتور با قابلیت تولید ازن به روش قوس الکتریکی استفاده می‌شود؛ زیرا در این روش محدودیتی در میزان تولید این گاز با غلظت مناسب وجود ندارد.

* غلظت ازن: اگر غلظت ازن تولید شده توسط دستگاه ازن ژنراتور از حد مشخصی پایین‌تر باشد، کارایی لازم را نداشته و حتی می‌تواند موجب رشد باکتری‌ها در محیط‌هایی مانند استخرها شود.

* سیستم اختلاط گاز ازن با آب استخر: از آنجایی که ازن بسیار فرار بوده و در حرارت بیش از ۲۵ درجه به سختی در آب حل می‌شود، لذا سیستم ازن زنی باید دارای ساز و کار لازم جهت حل کردن ازن تولید شده در آب باشد. اگر این سیستم به درستی عمل نکند، مقدار ناچیزی از ازن در آب حل شده و ضدعفونی کردن آب با شکست مواجه می‌شود و عملاَ ازن تولید شده در بهبود کیفیت آب تاثیری نخواهد داشت!!

* سیستم حذف ازن اضافی: ازن گازی بدبو و همچنین بسیار سمی است که می‌تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد و وجود آن در هوا، حتی به مقدار کم برای تنفس مجاز نیست. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار، حتماً لازم است که دستگاه ازن ژنراتور، دارای سیستم مناسبی برای حذف ازن نامحلول باقیمانده در فاز گازی و جلوگیری از ورود آن به هوا باشد.

* برق مصرفی: میزان برق مصرفی در انواع دستگاه ازن ژنراتور با تکنولوژی قدیمی بالاتر است و می‌تواند در بلند مدت باعث تحمیل هزینه‌های زیادی شود.

ازن استریل؛ پیشگام در تولید انواع دستگاه ازن ژنراتور

شرکت ازن استریل (www.ozonesterile.com) با بهره گیری از تیم متخصص و کارشناسان برجسته‌ی مسلط به دانش روز، مفتخر است تا با تولید انواع دستگاه‌های ازن ژنراتور، به هموطنان عزیز سراسر کشورمان خدمات رسانی کند. شرکت ازن استریل با در اختیار داشتن جدیدترین ماشین آلات و فناوری برای تولید محصولاتی با استاندارد و کیفیت بین المللی و با دارا بودن نیروهای باتجربه و ماهر، قادر است تا پاسخگوی نیاز تمامی صاحبان صنایع و کارگاه‌های تولیدی باشد. ما در این مسیر به بهترین شدن می‌اندیشیم و به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم که دست در دست بهترین‌ها بگذارید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 5119257

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha