آغاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای موسسه رازی تا ۲ هفته آینده

کرج - معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: کارآزمایی بالینی واکسن کووید - ۱۹ مؤسسه رازی طی یکی دو هفته آینده آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کامبیز بازرگان صبح سه‌شنبه در آئین گرامیداشت نود و ششمین سالگرد تأسیس مؤسسه رازی که در این مؤسسه برگزار شد، اظهار کرد: مفتخرم در سازمانی کار می‌کنم که مؤسسه رازی جزئی از آن است. شما امسال با ساخت واکسن کرونا کار بسیار بزرگی کردید و با این تلاش بود که کارآزمایی بالینی واکسن کووید - ۱۹ مؤسسه رازی طی یکی دو هفته آینده آغاز خواهد شد.

وی بیان کرد: ارتباط بین بخش‌های علمی و بخش کشاورزی به عنوان یک حلقه گم‌شده محسوب می‌شود که این مشکل باید رفع شود، چراکه حلقه انتقال دانش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید به آن اهمیت ویژه‌ای داده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: این وزارتخانه به ویژه سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نظام نوآوری را مد نظر خود قرار داده است تا بتواند نوآوری و انتقال دانش به سمت پیشرفت کشور حرکت کند.

وی با بیان اینکه صادقانه عرض کنم در این مسیر کمترین اثر را داشته‌ام و هر چه بوده تلاش و همت مدیریت و تک‌تک همکاران مؤسسه رازی است اما امروز همه ما به این اتفاق مهم افتخار می‌کنیم، گفت: مؤسسه رازی امروز نود و ششمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد و بدون شک یکی از نهادهای اثرگذار در سلامت مردم، این مؤسسه بوده است. اکنون همه شاهد هستیم نهادی که همواره و در طول سال‌های متعدد در روزهای سخت برای حفظ سلامت جامعه حضور داشته و حافظ سلامت مردم بوده مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مؤسسه رازی را یکی از پیچیده‌ترین مؤسسات این سازمان برشمرد و یادآور شد: این مؤسسه با دو بال پژوهش و تولید فعالیت می‌کند و تولیدات آن نیز به طور مستقیم با سلامت سر و کار دارد و جزو تولیدات با ریسک بالا محسوب می‌شوند.

پژوهش در مؤسسات تحقیقاتی پرمسئولیت و توسعه‌گراست

وی ادامه داد: پژوهش، در چنین موسساتی پرمسئولیت و توسعه‌گراست و به میزانی که پژوهش در راستای اهداف توسعه قرار گیرد، کارآمدی واحد توسعه در محصول نهایی بروز پیدا خواهد کرد.

بازرگان ادامه داد: مدیریت مؤسسات تحقیقاتی کاری آسان و ساده نیست و وظیفه‌ای بسیار پرمسئولیت است. خدا قوت می‌گویم به تمام مدیرانی که در این سال‌ها در این مجموعه خدمت کردند و شاید یکی از دلایل تغییرات پیاپی مدیران مؤسسه رازی، این باشد که نگه داشتن دو هدف کاملاً متفاوت یعنی تولید و پژوهش در اوج، کاری سخت است.

وی با بیان اینکه مؤسسات تحقیقاتی کشور با تدوین یک استراتژی مناسب، مسیر خوبی را در پیش گرفته‌اند و نباید با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غش در رفتار، در ادامه این مسیر کارشکنی ایجاد کرد، تصریح کرد: اعمال این رفتارهای نادرست به طور قطع در سلامت دام، طیور، آبزیان و به طور مشخص و ویژه در سلامت انسان اثری منفی به جای خواهد گذاشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: شاهد بودم که چالش‌های بسیار زیادی چه از نظر تحریم و چه به لحاظ سایر موضوعات، پیش روی مدیریت مؤسسه رازی وجود داشت، گرچه عملکرد مؤسسه رازی در این موضوع درخشان بوده اما به خاطر داشته باشیم دستیابی به واکسن ویروس کووید - ۱۹ در مؤسسه رازی که با یک تکنولوژی برتر در مقیاس جهانی و در مقیاس ملی ساخته شده است، نتیجه یک کار تیمی بوده و تمام کارکنان این مؤسسه با انجام درست وظایف خود در مرکز و شعب در این موفقیت مشارکت داشته‌اند.

وی متذکر شد: باید با بهره‌گیری کامل از بخش علمی و تحقیقاتی کشور به سمت پیشرفت این مرز و بوم حرکت کنیم و هیچگاه نباید از وظیفه خود در این راستا کوتاهی کنیم، چراکه خدمت به مردم و کشور بالاترین عبادت به شمار می‌رود.

کد خبر 5131267

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =