ارائه آموزش های امدادی به جامعه عشایر

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال‌احمر گفت: جمعیت هلال احمر در راستای آگاه سازی جامعه عشایری از مخاطرات پیرامون محل زندگی خود، آموزش های امدادی و همگانی عشایر را ارائه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو رحمانی با اشاره به ضرورت آموزش‌های امدادی به اقشار مختلف کشور، گفت: پراکندگی و کثرت حوادث و مخاطرات طبیعی در کشور سبب شده است که امروزه توجه به آموزش‌های امدادی و پیشگیرانه به تمامی اقشار مختلف جامعه از جمله جمعیت عشایری که یکی از آسیب پذیر ترین افراد هستند و عمدتاً با انواع حوادث درگیرند، ضرورت یابد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری افزود: عشایر ما مردمانی غیور، سخت‌کوش و کم توقع هستند که با کمترین امکانات با بیشترین حوادث روبه‌رو می‌شوند. حوادثی که شاید یک پیشگیری ساده می‌توانست جانشان را نجات دهد اما عدم دسترسی به امکانات شهری و روستایی و زمان‌بر بودن رسیدن نیروهای امدادی در هنگام حوادث، به دلیل پراکندگی، فاصله زیاد و صعب‌العبور بودن بیشتر مناطق کوهستانی، سبب شد تا جمعیت هلال احمر، در راستای تحقق عدالت آموزشی و آگاه سازی جامعه عشایری از مخاطرات پیرامون محل زندگی خود آموزش عشایر را به صورت خاص مورد توجه قرار دهد.

وی با اشاره به استقبال عشایر از فراگیری آموزش‌های امدادی گفت: عشایر به دلیل سبک زندگی متفاوت و حسب تجربه و آگاهی از مخاطرات و حوادث در مسیر کوچ و محل زندگی خود در طبیعت، نیاز به چگونگی مواجهه با خطرات را بیشتر احساس و از این آموزش‌ها استقبال می‌کنند.

دکتر رحمانی ادامه داد: آتش سوزی، سیل، ریزش کوه، مسمومیت‌ها و گزیدگی‌ها، طوفان و تندباد، زلزله، رانش زمین، خشکسالی، رعد و برق، سوختگی و حریق، ازجمله حوادثی است که عشایر با آن روبه‌رو هستند و برای مقابله با آن به آموزش نیاز دارند.

وی با قدردانی از مربیان جمعیت هلال احمر گفت: مربیان خدوم و کارآزموده جمعیت هلال احمر با حضور در محل زندگی عشایر، با توجه به سبک زندگی این قشر از جامعه و با زبان ساده، آموزش‌های امدادی را مطابق با اغلب حوادثی که آنها در محیط زندگی خود با آن روبه‌رو هستند آموزش می‌دهند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر اظهار کرد: با توجه به اینکه استان فارس قطب اصلی تردد و اسکان عشایر است، دبیرخانه آموزش عشایر کشور به جمعیت هلال احمر استان فارس واگذار شده که در این دبیرخانه موضوعات آموزشی مورد نیاز برای عشایر تبیین و به استان‌ها ابلاغ شده است.

او با تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمام دوره‌های آموزشی گفت: مطابق با دستورالعمل تهیه شده توسط دبیرخانه آموزش عشایر کشور دوره آموزشی آمادگی در برابر مخاطرات و کمک‌های اولیه، طی هشت ساعت و در دو روز و حضور حداکثر ۱۰ نفر در شرایط کرونایی در کلاس‌ها انجام می‌شود که تأمین ماسک و مواد ضدعفونی کننده برعهده برگزارکنندگان دوره آموزشی است.

کد خبر 5136361

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha