کودکان کار علیرغم آموزش شغلی دیدن مایل هستند سرچهارراه برگردند

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: هنگامی که ما به کودکان کار و خیابان آموزش شغلی می‌دهیم وآنها را وارد بازار می‌کنیم باز هم به سر چهارراه‌ها باز می‌گردند چراکه درآمد سر چهار راه بیشتر است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد شریعتمداری در آئین تقدیر از کارکنان اورژانس اجتماعی (۱۲۳) در سراسر کشور که با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری و رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، اظهار کرد: اگر نتوانیم از بروز آسیب ها پیشگیری کنیم، خود را به شکل خشنی نشان خواهند داد. این موضوع نیز نیازمند سیاست گذاری صحیح فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی است. حتی مقدار کمی از آسیب اجتماعی شایسته ایران اسلامی نیست.

وی با اشاره به کودکان کار گفت: ۸۰ درصد کودکان کار به کودکانی معطوف می‌شود که از خارج کشور به ایران می‌آید اما کودکان کار ایرانی آسیبی هستند که ایجاد شده که اگر سیاست های حمایتی و رفاهی دولت آنها را حمایت می‌کرد به خیابان کشیده نمی‌شدند. حتی هنگامی که ما به کودکان آموزش شغلی می‌دهیم و آنها را وارد بازار می‌کنیم باز هم به سر چهارراه‌ها باز می‌گردند چراکه درآمد سر چهار راه بیشتر است. تلاش ما این است سرچشمه آسیب‌های اجتماعی را ببندیم،

وی در ادامه با اشاره به حداقل مزد گفت: حداقل دستمزد از تورم پیشی گرفته است اما تغییر ارزش پول ملی ماموریت ما را زایل کرده است. هر چند دولت عزم جدی برای رفع آن دارد.

وزیر تعاون کار رفاه اجتماعی ادامه داد: تلاش داریم پازل سیاست‌های اجتماعی دولت را هر روز تقویت کنیم. سپردن امور مردم به مردم و مداخله مردم در امور اجتماعی از آن جمله است که بالغ بر ۹۴ درصد خدمات بهزیستی به مردم واگذار شده است.

شریعتمداری ادامه داد: با غربالگری ژنتیکی در سطح کشور و مشاوره پیش از ازدواج و … حتماً می‌توانیم ۵۰ درصد از آسیب‌های معلولان را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: سامانه محور کردن مدیریت آسیب های اجتماعی در کشور، امکان توجه جدی‌تر به این داده‌ها را فراهم کرده است و حکمرانی داده محور را جایگزین حکمرانی پول می‌کند.

شریعتمداری تصریح کرد: وجود خانه‌های سلامت دختران، بازپروری زنان آسیب دیده، خانه امن، مراکز کودکان خیابانی، مراکز سالمندان، معلولین جسمی و حرکتی و … از جمله اقداماتی است که می‌تواند مورد استفاده مرکز فوریت‌های اجتماعی قرار گیرد اما متاسفانه قانونمندی مناسب و پشتیبانی مناسب در این مراکز نداریم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مراکز اورژانس اجتماعی امکان استفاده از نیروهای داوطلب را دارند اما حتماً باید بدنه آنها حاکمیتی باشد و کادر آن دارای امنیت شغلی باشند تا با روح و اندیشه باز به مشکلات مردم بپردازند. باید امکاناتی برای موفقیت آن فراهم کنیم. لایحه قانون ساختار تشکیلات و وظایف مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی که تهیه و تقدیم مجلس می‌شود و لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بسیار ارزشمند است. امیدواریم مجلس آن را در دستور تصویب قرار دهد.

کد خبر 5169339

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
   0 0
   بدون تردید کودکانی به کار مشغول میشوند که خانواده هایشان قادر به تامین ضروریات زندگی نیستند. ایران علیرغم ثروتهای عظیم طبیعی بدلیل سوء تفکر مسئولان و مدیریت نداشتن در عرصه اقتصاد، از کشورهای فقیر محسوب میشود.