احمد حسینی تنبورنواز پیشکسوت درگذشت

سیداحمد حسینی از هنرمندان پیشکسوت عرصه تنبورنوازی بر اثر کهولت سن در بیمارستان مهر تهران دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیداحمد حسینی از استادان پیشکسوت تنبورنوازی، پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ در سکوت و دور از هیاهو درگذشت. حسینی در ۹۴ سالگی و براثر کهولت سن در بیمارستان مهر تهران دار فانی را وداع گفت.

علی‌اکبر شکارچی و علی‌اکبر مرادی که هر ۲ از استادان پیشکسوت موسیقی کشورمان هستند، با انتشار یادداشتی یاد و خاطره این هنرمند را گرامی داشتند.

در متن منتشر شده توسط استادان علی‌اکبر شکارچی و علی‌اکبر مرادی اینچنین آمده است:

«به نام خداوند خورشید و ماه / که دل را به نامش خرد داده راه؛ در آخرین روزهای سال پر خزان ۱۳۹۹ درختی کهن و پر برگ و بار از چمن و گلستان موسیقی ایران، تنبور و یارسان رخت بربست، استاد سید احمد یادگاری بگتری از استادان به‌نام تنبور و اخلاق، پس از نزدیک به یک قرن زندگی پر مهر و پر برکت با کوله باری از کردار نیک به دیدار یار ازلی شتافت.

جامعه موسیقی ایران و به ویژه جامعه تنبور و پیروان آئین یارسان کوچ معنوی این استاد بزرگ و فرهیخته تنبور را به خانواده و مریدان و شاگردان بی‌شمارش تسلیت می‌گوید. سید احمد حسینی شاید آخرین بازمانده از نسل خنیاگرانی بود که تنبور و فرهنگ و موسیقی آن را با قداست و احترامی خاص حفظ کرده بود و به مشتاقانش منتقل می‌کرد. یادش برای همیشه جاوید.

همه مرگ راییم پیرو جوان / به گیتی نماند کسی جاودان

بدرود ای خوش نواز چیره دست، بدرود  ای گنجینه نغمه و نوا، بدرود ای استاد صبور و مهربان، بدرود - بدرود

جهان کشتزاری است با رنگ و بوی / درو مرگ و عمر آب و ما کِشت اوی

شکاریم یکسر همه پیش مرگ / سرزیرتاج و سرِ زیر ترگ»

ســید احمد حسینی فرزند ســید مراد، ۱۱ خرداد ۱۳۰۶ در قریه «بکتر ســفلی» متولد شــد. او پنجشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ در امامزاده عقیل اسلامشهر به خاک سپرده شد.

کد خبر 5170798

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha