نقطه آغاز تحول در آموزش و پرورش حل مساله معیشت فرهنگیان است

معیشت فرهنگیان همواره جای گلایه بوده است، معلمانی که قرار است بار آموزش و تربیت فرزندانمان را به عهده بگیرند در این روزهایی که تورم فشارها را بیشتر کرده است، بیش از قبل گلایه دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این سال‌ها با هر فراز و فرودی در تغییر ساختارها در آموزش و پرورش، افزایش تورم (حتی با وجود اجرای رتبه بندی و افزایش حقوق معلمان)، با هر طرح جدیدی که مسئولان ستاد در آموزش و پرورش بر طبلش کوبیدند و… این معلمان بودند که بیش از دو ضلع دیگر ذی‌نفعان (دانش آموزان و والدین) تحت تاثیر قرار گرفتند؛ از معیشتشان تا ارتقای سطح توانمندی‌ها؛ تا نقدهای علمی‌شان که معمولاً شنیده نمی‌شود و…

سال‌هاست درباره این مساله که کرامت معلمان باید به آنها برگردانده شود، جذب معلمان که جای تردید جدی دارد، روش‌های نمایشی برای ارتقا سطح مهارتی معلمان و سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای و… صحبت شده است. حالا این روزها قرار است نامزدهای ریاست جمهوری دغدغه‌های گروه‌های مختلف مردم را بشنوند و درباره‌اش بگویند و طرح‌ها و برنامه‌هایی داشته باشند. برنامه‌هایی که عمدتاً هم با مساله حل مشکلات معیشتی گره خورده است اما شاید نیاز است نامزدهای ریاست جمهوری با توجه به شرایط اقشار مختلف راه حل مشکلات معیشتی را بیان کنند. معلمان یکی از این قشرها هستند و به دلیل بار مهمی که به دوش می‌کشند که بار تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین است، یکی از اولویت‌ها هستند. با توجه به جمعیت زیادی که در میان کارکنان دولت دارند نیز این قشر منحصر به فرد است.

پیش از این در گزارش‌هایی با عنوان جایگاه توجه به عدالت آموزشی در برنامه نامزدهای احتمالی و تحول در کسب مهارت و شایستگی‌های معلمی از حرف تا عمل و همچنین در گفتگویی با عنوان لزوم توجه نامزدها به مسائل آموزش و پرورش و ارائه برنامه مشخص به این مهم پرداختیم. هر چند مسائل پر اهمیت در آموزش و پرورش کم نیست اما شاید بتوان آنها را در چند موضوع کلان دسته بندی کرد که یکی از آنها توجه به معیشت فرهنگیان است.

محمدرضا نیک نژاد معلم باسابقه آموزش و پرورش و کارشناس مسائل آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اینکه مهمترین دغدغه جامعه معلمی را این روزها چه می‌دانید که باید در اولویت رئیس جمهور آینده باشد، گفت: شاید درست‌ترین و ضروری‌ترین بحث چند سال اخیر در آموزش و پرورش بحث‌های معیشتی است و اینکه بدانیم رئیس جمهور بعدی در این خصوص چه کاری می‌خواهد انجام دهد.

وزیر آموزش و پرورش خواسته‌های آموزشی و صنفی را دنبال کند

وی ادامه داد: در طول چند دهه بدنه فرهنگیان از وزیری راضی بودند که وزیر دولت اصولگرا هم بود و کسی بود که روی معیشت معلمان بسیار کار کرد و کارهای شکلی مثل تشکیل خانه‌های معلم را در دستور کار گذاشت. علیرغم انتقادهایی که به ایشان هست مثل تغییر ساختاری که واقعاً لزومی نداشت و زمانش نبود که در آن دوره صورت بگیرد، اما تمرکز روی معیشت معلم خاطره نسبتاً خوبی از این وزیر در ذهن‌ها گذاشت. ما نیاز داریم رئیس جمهور با کسانی که دغدغه‌های درست معلمان را متوجه هستند مشورت کنند.

نیک نژاد اظهار کرد: مشکل اصلی شاید این است که عموماً وزرای آموزش و پرورش گرایش‌های سیاسی شان به اینکه واقعاً از بدنه آموزش و پرورش باشند و خواسته‌های آموزشی و صنفی را دنبال کنند می‌چربد و باید این نگاه تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه در این ماه‌ها اعلام شده که حقوق معلمان ۶۰ درصد افزایش داشته گفت: الان با توجه به تورمی که گریبانگیر کل جامعه است افزایش حقوق معلمان آنها را هنوز به سطح متوسط جامعه نرسانده و باز هم مسئولان این افزایش حقوق را فریاد می‌زنند. من معلم با نزدیک به ۳۰ سال سابقه هستم و بعد از کسورات حقوقم حدود ۵ میلیون تومان می‌شود. حالا شما فکر کنید مثلاً قیمت شیر در طول ۴ سال چند برابر زیاد شده است؟ معلم‌ها زیاده طلب نیستند بلکه می‌گویند متناسب با تورم حقوق آنها افزایش داشته باشد.

یک قانون در لایحه خدمات کشوری هست که می‌گوید حقوق معلمان باید حداقل برابر با تورم افزایش یابد. همین را هم اگر اجرا کنند ما راضی هستیم. هیچ دولتی این اصل را تا به حال اجرا نکرده است

این معلم باسابقه اضافه کرد: یک قانون در لایحه خدمات کشوری هست که می‌گوید حقوق معلمان باید حداقل برابر با تورم افزایش یابد. همین را هم اگر اجرا کنند ما راضی هستیم. هیچ دولتی این اصل را تا به حال اجرا نکرده است. همین امسال ۲۵ درصد به حقوق‌ها اضافه شد و بخشی از کارمندهای دولت دو فیش حقوقی دارند. یکی همین دریافتی از دولت است و دیگری آن حقوقی است که دولت به وزارتخانه‌ها اجازه داده است که از محل درآمدشان به کارمندان پرداخت کنند. آموزش و پرورش یک خیر عمومی است که اصلاً نباید هم درآمدی داشته باشد. حالا ببینید ما همان افزایش ۲۵ درصدی را داشتیم که خودش نسبت به سایر کارکنان دولت عقب مانده‌ایم و هم تورم حدود ۴۰ درصد بوده است. یعنی همین امسال حدود ۱۵ درصد عقب افتاده‌ایم.

معلم‌ها عموماً دو شغله هستند

وی بیان کرد: تقریباً هیچ معلم آقایی را نمی‌توانید پیدا کنید که دو شغله نباشد. یک موقعی من دبیر فیزیک هستم و شغل دومم این است بروم در آموزشگاه همین فیزیک را تدریس کنم که خود همین دو شغله بودن در نهایت فرسودگی می‌آورد و من معلم را از زمانی که باید برای به روز بودن و کسب مهارت‌های بیشتر بگذارم، دور می‌کند. اما هستند معلمانی که شغل دومشان راننده تاکسی‌های اینترنتی است و یا راننده سرویس مدرسه خودشان هستند یا در بنگاه کار می‌کنند! این وضعی است که ما برای کیفیت آموزشی ایجاد کرده‌ایم.

نیک نژاد گفت: شخصاً از دولت بعد انتظار تحولات کیفی در آموزش و پرورش ندارم ولی انتظار دارم شعارهایشان در این حوزه واقع‌بینانه باشد و مهمتر از همه اینکه عمل کنند. آقای روحانی شعارهای زیادی دادند مثل اینکه زنگ کتابخوانی در مدارس راه می‌افتد یا زنگ گفتگو در مدارس می‌گذارند و بسیاری شعار دیگر. ۸ سال رفت و هیچ اتفاقی نیفتاد. ما در آموزش و پرورش عقب رفت داشته‌ایم. ما نیاز داریم یک وزیر دلسوز سر کار باشد.

این کارشناس آموزش و پرورش اظهار کرد: یک سوالی را چند سال پیش یکی از منتقدها مطرح کرد که آیا اگر حقوق معلم ۸ برابر شود همه مسائل آموزش و پرورش درست می‌شود؟ سوال خوبی بود. ببینید نقطه آغاز تحول حل مساله معیشت فرهنگیان است. همه می‌گویند معلمی شغل انبیاست. من معلم که با عشق کارم را شروع کردم و تمام فکرم این بود که در وقت آزاد مطالعه کنم و به روز باشم و… بیشتر از دو سال در این فضا دوام نیاوردم و سراغ اضافه کار و شغل دوم رفتم. در حالی که معلم ۲۴ ساعت موظفی دارد و باید بقیه آن را مطالعه کند.

وی ادامه داد: الان رتبه بندی قرار است به کیفیت معلمی بیانجامد اما مبنایش همان پاداش و تنبیه است. در واقع باز هم با مشوق پول قرار است کیفیت آموزش بالا برود. پس واقعاً معیشت معلمی نقطه آغاز است. در تمام کشورهای متوسط دنیا به لحاظ آموزشی حقوق معلمان اندازه قشر متوسط آن جامعه هست. در کشورهای پیشرو که بسیار بالاتر است. الان شما حقوق من معلم با سابقه را با خط فقر و حقوق متوسط بسنجید! همین سنجش می‌تواند نقطه شروع خوبی برای نامزدهای ریاست جمهوری باشد که برنامه و نگاهشان را بگویند.

کد خبر 5224512

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 0
   فکر بازنشسته های فرهنگی هم باشید.الان معلما حقوقشون خیلی زیاد شده.