نامزدها برنامه‌ عملیاتی ارائه کنند/تعصبات قومی عامل عقب ماندگی

زاهدان - مشارکت مردم سیستان و بلوچستان در عرصه های مختلف انقلاب از جمله انتخابات همواره زبانزد خاص و عام بوده و این روزها هم مردمان غیور و صبور این دیار آماده خلق حماسه ای دیگر می‌شوند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها؛ مردم استان سیستان و بلوچستان همواره اعتماد و امیدواری خود به حکومت جمهوری اسلامی را در طول تاریخ پر افتخار انقلاب نشان داده‌اند و در برهه‌های حساس تصمیم گیری و مشارکت حضور مؤثر و همه جانبه ای داشته‌اند که یکی از بسترهای این مشارکت حضور حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری در طول این سال‌ها بوده که مشارکت مردم این استان همواره مثال زدنی بوده است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام انتخابات ۱۴۰۰ نیز بار دیگر مردم مرزدار و غیور سیستان و بلوچستان منتظر خلق حماسه‌ای تاریخی و وحدت آفرین هستند. البته با وجود مشکلاتی که مردم در سراسر ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند به تبع آن این استان نیز با مشکلات فراوانی روبرو است اما این دلیل بر آن نشده تا مردمان این دیار دست از نظام و انقلاب و تعیین سرنوشت خود بردارند و بر عکس با وحدت و همدلی شیعه و سنی در کنار هم منتظر هستند تا در روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ با انتخاب درست خود فردی اصلح را انتخاب و سرنوشت خود و کشور را بسازند.

حضور پرشور در انتخابات وظیفه همه مردم ایران است

علیرضا محمدی، یکی از بازاریان شهر زابل در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در این برهه از زمان که دشمنی‌ها علیه کشور زیاد شده است و دشمن سعی دارد اعتقادات ما را نسبت نظام و انقلاب سست کند حضور پر شور و شعور مردم در پای صندوق‌های رأی بسیار مهم و تأثیر گذار است.

وی افزود: ما دشمن و دشمنان خودمان را سالهاست که شناخته‌ایم و فریب نیرنگ آنها را نخواهیم خورد و در انتخابات همچون سال‌های قبل با اقتدار شرکت خواهیم کرد.

وی گفت: دشمن امروزه در جنگ سخت جرأت رو در رویی با ما را ندارد ولی از طریق جنگ نرم عقیده‌های جوانان ما را مورد هدف قرار داده از همین رو نباید در چنگ دشمن اسیر شویم و با پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب همیشه بصیرت مان را باید قوی کنیم.

عباس بی کی یکی از کشاورزان منطقه سیستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه نامزدهای ریاست جمهوری یا وعده ندهند و یا اگر هم می‌دهند به آن عمل کنند، اظهار داشت: وعده‌های زمان انتخابات وعده‌های چرب و شیرینی است و در دوره‌های قبلی هم شبیه این وعده‌ها به مردم داده شده ولی اکثراً بی عمل مانده است.

وی افزود: در این دوره از انتخابات از نامزدها خواهش داریم وعده‌هایی که می‌دهند به آن عمل کنند یا واقعاً وعده‌ای ندهند.

آیا نامزدهای ریاست جمهوری در خصوص حق آبه تالاب هامون برنامه‌ای دارند یا همچون دولت‌های قبل وعده سر خرمن می‌دهند وی ادامه داد: منطقه سیستان چندین سال است که با خشکسالی هایی روبه رو بوده که رنج و آلام مردم را روز به روز بیشتر کرده و هر ساله کشاورزی و دامداری و رونق در این منطقه به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده حال سوال من این است که آیا نامزدهای ریاست جمهوری در خصوص حق آبه تالاب هامون برنامه‌ای دارند یا همچون دولت‌های قبل وعده سر خرمن می‌دهند.

یکی دیگر از زنان سیستانی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان را به نام صنایع دستی و مکان‌های تاریخی اش و با فرهنگ غنی آن می‌شناسند ولی آنطور که باید و شاید از این داشته‌ها و انباشته‌های کهن استفاده و معرفی به ایران و جهان نشده است.

وی افزود: کاندیداهایی که در این عرصه پای نهادند باید یک برنامه منسجم. و قوی در این باره داشته باشند تا هر سرزمینی را به نام داشته‌های تاریخی و فرهنگی آن سرزمین بشناسند و از این ظرفیت بی نظیر به بهترین نحو برای ایجاد اشتغال و توسعه استفاده شود.

رابطه مستقیم بین تعصبات قومی در انتخابات و عقب ماندگی‌های شهری

جلیل سلوکی یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه مردم در انتخاب شوراها نیز باید با دقت تصمیم گیری کنند، اظهار داشت: مردم نباید انتخابی از روی تعصبات قومی و طایفه‌ای و اینگونه مسائل را داشته باشند بلکه باید فردی را که شرایط اصلح دارد را انتخاب کنند چرا که بیشتر مشکلاتی که در سیستان و بلوچستان داریم از روی انتخاب نادرست بوده و پشیمانی بعد از آن فایده‌ای نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه رابطه مستقیمی بین تعصبات قومی در انتخابات و عقب ماندگی‌های تاریخی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، افزود: از این رو انتخاب فرد اصلح از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتواند به خواسته‌های مردم شهر و نیازهای شهر و روستا فارغ از تعصبات قوم و قبیله‌ای جامه عمل بپوشاند.

در مجموع با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات امیدواریم مردم غیور و مرزدار استان سیستان و بلوچستان یک بار دیگر با حضور پر رنگ خود در این عرصه مهم سیاسی کشور و با انتخاب افراد اصلح کشور و منطقه خود را بر روی ریل توسعه، پیشرفت و آبادانی هدایت کنند.

کد خبر 5228906

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =