مصرف برق ۳۰۰۰ مگاوات کاهش یافت

وزیر نیرو گفت: هفته گذشته حدود ۳۰۰۰ مگاوات یا سه میلیون کیلووات ساعت مصرف را به کمک هموطنان کاهش دادیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اردکانیان ظهر امروز در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار داشت: برق کالایی است که به محض تولید عرضه می‌شود؛ یعنی از یک نظر تولید و مصرف دقیقاً یکی است اما نیاز با آنچه که تولید می‌شود، فاصله دارد و اگر نیاز بیشتر باشد، آن وقت به کمبود و خاموشی تبدیل می‌شود.

وی افزود: طی دو سه روز گذشته تصمیمات خوبی گرفته شده که در صدر این تصمیمات همکاری صنایع بزرگ است. صنایع سعی کردند تا جایی که امکان داشته باشد بدون اینکه خسارت‌های سنگینی متوجه سیستم فنی آن‌ها شود، تعطیلات تابستانی خود را به این یکی دو هفته منتقل کنند یا اگر تعمیراتی ضرورت دارد در این مدت زمان انجام دهند.

وزیر نیرو با مقایسه اوج بار حال حاضر با پنجشنبه هفته گذشته گفت: هفته گذشته اوج بار ۶۶ هزار و ۲۴۵ مگاوات بوده و اکنون این رقم به ۶۳ هزار و ۳۰۰ مگاوات رسیده است. به‌عبارت دیگر حدود ۳۰۰۰ مگاوات یا سه میلیون کیلووات ساعت مصرف را به کمک هموطنان کاهش دادیم.

فرمانده مدیریت تأمین برق کشور تصریح کرد: دولت از حمایت و آمادگی صنایع حمایت و پشتیبانی و تصویب‌نامه‌ای را صادر کرد که به موجب این تصویب‌نامه هر اندازه انرژی که این‌ها (صنایع) اکنون مصرف نمی‌کنند، متعهد هستیم که با تعرفه صفر در موقع دیگر سال در اختیارشان بگذاریم. همچنین صنایع شامل مشوق‌هایی نظیر تقسیط مالیات، بیمه تأمین اجتماعی و نظایر آن می‌شوند.

اردکانیان گفت: حدود ۴۰۰۰ مگاوات صرفه‌جویی از محل همکاری صنایع اتفاق افتاده است. ما حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ مگاوات کمبود برق داشتیم که در تلاشیم با همکاری مشترکان این رقم را جبران کنیم و تاکنون نتایج خوبی در این زمینه حاصل شده است.

وی با بیان اینکه شب‌ها به طور کامل توانستیم برق عرضه کنیم و خاموشی نداشتیم، گفت: توانستیم در روز حدود ۷۵ درصد این انرژی را عرصه کنیم. از هموطنان درخواست داریم که در استفاده از دستگاه‌های سرمایشی هر مقداری می‌توانند ما و دیگر هموطنان را کمک کنند تا ان‌شاءالله نتیجه خوبی در این زمینه حاصل شود.

کد خبر 5253522

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   0 0
   صنایع در شیفت شب کار کنند و کامل تعطیل نشوند، شب ها ار میزان روشنایی معابر بکاهیم در عوض به صنایع برق برسانیم تا رشد اقتصادی و تولید دچار کاهش نشود، شهرک های صنعتی با سرمایه گذاری مشترک صنایع مستقر مجهز به نیروگاههای تجدید پذیر یا حرارتی کوچک مقیاس شوند تا از طریق خود تامینی نیازشان برطرف شود
  • علی IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   0 0
   شهرک های صنعتی اگر با سرمایه گذاری خود صنایع مستقر مجهز به نیروگاههای تجدید پذیر و حرارتی کوچک مقیاس شوند می توانند تمامی نیاز برق خود را تامین کنند و مازاد تولید برقشان را به دولت بفروشند اینگونه فشار از شبکه سراسری برق برداشته میشود، مجهز کردن صنایع به ژنراتور و برق اضطراری هم راه گشاست
  • علی IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   0 0
   با کمک شرکت های دانش بنیان تولید پنل های خورشیدی را انبوه سازی کنیم و نصب پنل های خورشیدی در سقف منازل و کارخانجات و در زمین های کشاورزی با وجود آفتابگیر خوبی که کشور ما دارد میتواند بخشی از نیاز برق صنایع و بخش خانگی و کشاورزی را تامین کند و مازاد نیازشان را از شبکه سراسری بگیرند
  • IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
   0 0
   خدا‌بداد گیلان رسید بخاطر برق