تجارت به حاشیه رفته است

وزیرسابق بازرگانی گفت:درکل دنیا ۵ رایزن اقتصادی داریم. با این شرایط ممکن است دیپلماسی اقتصادی جز اولویت های اقتصادی ما باشد؟

به گزارش خبرنگار مهر، یحیی آل‌اسحاق وزیر سابق بازرگانی و رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق روز چهارشنبه (۲۱ مهر) در نشستی با محوریت «اولویت های اقتصادی و تجاری دولت سیزدهم با نگاه به شرق» درباره اینکه منابع و ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری کشور تا چه اندازه آماده است که بتواند کشور را در زمینه دیپلماسی اقتصادی و گرایش به شرق کمک کند گفت: قبل از ورود به این سوال باید در چند نکته به تفاهم برسیم؛ نگاه به شرق یا غرب یا هر دو مسائلی است که باید در جای خود دقیقاً بحث شود ولی به اعتقاد بنده یک مسئله‌ای مقدم بر این صحبت‌هاست و آن این است که اساساً نگاه و جایگاه تجارت و روابط اقتصادی جهانی، منطقه‌ای و داخلی نسبت به امر تجارت و روابط اقتصادی چیست؟

وی افزود: تا زمانی که این رویکرد حل نشود این موارد بر جای خود باقی خواهد ماند، متأسفانه بعد از انقلاب یک رویکردی برعلیه تجارت و روابط اقتصادی شکل‌گرفته که حالت تابو پیدا کرده است.

آل اسحاق افزود: بعضاً به‌صراحت گفته می‌شود که مقوله تجارت غیر مولد و مانع خودکفایی و رشد و توسعه کشور است. هرکسی از نگاه خود به مقوله تجارت نگاه می‌کند اما کف بحث این است که موضوع تجارت در حاشیه است؛ یعنی هر تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیری که بخواهد تصمیم‌گیری کند اولین فدایی است که می‌شود در هر تصمیمی فدایی شود تجارت، روش‌ها، مصادیق، قوانین و حضور و عدم حضور آن است.

وزیر سابق بازرگانی خاطرنشان کرد: از مصادیقی که می‌شود به در حاشیه بودن تجارت به آن اشاره کرد این است باید دید سفارت‌خانه‌های ما به چه میزان اقتصادی است و چقدر از سفرای ما اقتصادی بوده و هستند و به چه میزان شاخص‌های اقتصادی ملاک تصمیم‌گیری آن‌ها بوده است.

وی افزود: در کل جهان ۵ رایزن اقتصادی داریم؛ با پنج رایزن اقتصادی ممکن است دیپلماسی اقتصادی جز اولویت اقتصاد ما باشد؟

رئیس فعلی اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی ما این است که رویکرد ما به روابط اقتصادی و مسئله تجارت از اول در ریل دیگری بوده و از این بابت خسارت‌ها فراوانی دیده و می‌بینیم.

آل اسحاق ادامه داد: اگر رویکرد اقتصادی و تمام سعی ما این باشد که صادرات محور باشیم، باید بدانیم که تجارت از باب تعامل و طرفینی است. یکی از افتخاراتی که در این دوره به سرانجام رسید بحث عضویت ایران در پیمان شانگهای است، اگر ما بخواهیم دستاوردهای این عضویت عملیاتی شود، باید با تک‌تک این کشورها، روابط اقتصادی و تجاری‌مان را به نتیجه برسانیم و سپس بگوییم که شانگهای مثبت بوده یا خیر.

کد خبر 5327039

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =