جزئیات تولید قرص جدید کرونا در ایران/سنتز پکسلووید توسط داروسازان

چندین شرکت دارویی داخلی ایرانی توانایی سنتز داروی «پکسلووید» (Paxlovid) را دارند و با انجام سنتز مولکولی پکسلووید، آن را در ایران ساخته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، قرص خوراکی «پکسلووید» (Paxlovid) به عنوان یکی از داروهای ضد کرونا در روزهای اخیر در مجامع علمی دنیا مطرح شده است. به گفته سازندگان این دارو، پکسلووید حدود ۹۰ درصد در پیشگیری از موارد بستری و مرگ ناشی از بیماری کووید موثر است.

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کرونا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات تولید «پکسلووید» (Paxlovid) در ایران و نحوه ورود به فهرست دارویی کشور گفت: در حال حاضر چند شرکت دارویی داخلی ایرانی توانایی سنتز را دارند و سنتز مولکولی پکسلووید را انجام داده‌اند. بنابراین پکسلووید در ایران ساخته شده است.

وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد این است که آیا ما از طرف سازمان غذا و دارو اجازه داریم که این دارو را وارد بازار کنیم. با توجه به مطالعاتی که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و همچنین شواهد بالینی موجود در دنیا درباره این دارو وجود دارد، کمیته علمی کرونا به سازمان غذا و دارو پیشنهاد داده است این دارو را به لیست اقلام دارویی کشور اضافه کنند.

جماعتی خاطرنشان کرد: دلیل اضافه شدن پکسلووید به فهرست اقلام دارویی کشور تنها مصرف دارو در جامعه نیست بلکه حتی اگر بخواهیم در کشور کارآزمایی‌های بالینی بر اساس شرایط کشور خودمان طراحی کنیم نیاز است که حتماً جزء لیست دارویی کشور باشد که بتواند کد اخلاق بگیرد و مورد مطالعه قرار بگیرد.

وی گفت: نکته مهم این است که ما بتوانیم این دارو را در کشور خودمان مورد کارآزمایی بالینی قرار دهیم.

موارد مصرف قرص خوراکی «پکسلووید» در بیماران مبتلا به کرونا

دبیر کمیته علمی کرونا با اشاره به موارد مصرف قرص خوراکی «پکسلووید» (Paxlovid) گفت: اکثر مطالعاتی که بر روی بیمارانی که این دارو را استفاده کرده‌اند، نشان داده است این بیماران افراد غیر واکسینه و دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند و در پنج روز اول بیماری آن را استفاده کرده‌اند. این افراد همگی دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای و یا اختلال سیستم ایمنی داشته‌اند و توصیه شده در پنج روز اول ابتلا این دارو را مصرف کنند.

وی افزود: علت این توصیه هم پیشرفت بیماری کرونا در این دسته از افراد بوده است. برای این افراد ممکن است بیماری بین ۸۰ تا ۸۹ درصد منجر به بستری و مرگ شود از همین رو توصیه شده است که این دارو برای این دسته از افراد در روزهای ابتدایی مصرف شود.

جماعتی یادآور شد: داروی پکسلووید بیش از ۸۰ درصد کارایی داشته است و با توجه به شرایط اقتصادی، صرفه با دارویی است که کارایی بهتری داشته باشد.

وی گفت: اگر شرکت‌های دارویی داخلی بتوانند این دارو را تولید کنند ارزبری بسیار کمتری نسبت به واردات خواهد داشت و حتی ممکن است بتوان صادرات این دارو را هم انجام داد.

جماعتی درباره «مولنوپیراویر» دیگر داروی ضد کرونا که در دنیا به آن پرداخته شده خاطرنشان کرد: داروی «مولنوپیراویر» به دلیل عوارض و اثر موتاژنیسیتی و هم به دلیل کارایی پایینی که داشت از سوی شرکت سازنده و از سوی مجامع علمی مورد تایید قرار نگرفت. این دارو هم برای افراد واکسینه نشده و دارای بیماری زمینه‌ای به کار رفته بود اما کارایی دارو کمتر از ۳۰ درصد بود.

تصمیم‌گیری درباره ورود داروی «پکسلووید» به فهرست دارویی ایران در هفته جاری

همچنین دکتر رضا مساعد عضو کمیته علمی کرونا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تایید و چگونگی تولید داروی «پکسلووید» (Paxlovid) در ایران گفت: موضوع این دارو در حال حاضر در این مرحله است که کمیته علمی کرونا این دارو را پیشنهاد داده است و باید ببینیم که شورای تدوین فهرست دارویی ایران برای ورود این دارو به فهرست تصمیم می‌گیرد یا خیر.

وی اضافه کرد: در هفته جاری برای این موضوع تصمیم گرفته می‌شود. ضمن اینکه برای دستیابی به این دارو هم تولید کنندگان دارویی داخل کشور توان تولید دارند و هم واردکنندگان دارویی امکان واردات آن را دارند.

مساعد خاطرنشان کرد: در صورتی که تولیدکنندگان دارویی داخل کشور اجازه تولید آن را پیدا کنند قطعاً ارزبری این دارو هم منطقی می‌شود. دلیل انتخاب این دارو نیز اثربخشی بالاتر آن نسبت به مولنوپیراویر است.

کد خبر 5390047

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha