جلوگیری از تغییر کاربری بیش از ۹ هزار هکتار در سال گذشته

البرز - رئیس کل دادگستری البرز گفت: در سال گذشته از تغییر کاربری ۹ هزار و ۴۳۵ هکتار از اراضی زراعی و باغی استان جلوگیری شد که ۱۴۴ درصد از سال ۱۳۹۹ بیشتر بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین فاضلی هریکندی صبح پنجشنبه در آئین تودیع و معارفه رئیس دادگستری شهرستان چهارباغ با تبیین برخی از ویژگی‌ها ممتاز و ظرفیت‌های شهرستان چهارباغ که آن را به یکی از مناطق دارای جاذبه تبدیل کرده، حاشیه نشینی و آسیب‌های مرتبط به آن و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی به عنوان معضلات این شهرستان برشمرد.

وی بیان کرد: با توجه به ویژگی‌های چهارباغ و مشکلاتی که وجود داشت، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، پیشنهاد ارتقای تشکیلات قضائی این شهرستان از دادگاه بخش به دادگستری در زمانی که چهارباغ بخش بوده است، به رئیس قوه قضائیه ارائه شد و دادگستری چهارباغ با ساختار دادسرا و دادگاه پیش از شهرستان شدن چهارباغ تشکیل شد.

ایده اولیه تشکیل قرارگاه مقابله با تغییر کاربری‌ها

رئیس کل دادگستری البرز با اشاره به بازدید خود در نخستین روزهای انتصاب از تغییر کاربری‌های غیرمجاز در این شهر، گفت: در همین دیدار از نزدیک وسعت تغییر کاربری‌ها را لمس کرده و نیاز به اقدامات جهادی و ضربتی احساس و ایده اولیه ایجاد قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری‌های استان شکل گرفت.

وی ادامه داد: تغییر کاربری یکی از مشکلات استان و این شهرستان است که اقدامات متعددی برای مقابله با آن انجام شده و پیگیری دستگاه قضائی و همراهی دستگاه‌های متولی در استان و تشکیل قرارگاه، رشد تغییر کاربری‌ها در چهارباغ و استان را کاهش داد.

رئیس شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز به اقدامات قرارگاه در ذیل این شورا اشاره و بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ با تشکیل قرارگاه و استفاده از فناوری‌های نوین در سال ۱۴۰۰، بر اساس آمار موجود توفیقات خوبی حاصل شد و این اقدامات مورد تقدیر رئیس قوه قضائیه از دادگستری کل استان را در پی داشت.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار در فاصله سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ یعنی پنج سال، مجموعه آزادسازی‌ها و جلوگیری از تصرفات یا مقابله با تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی، حدود ۳۱۹۷ هکتار بود این در حالی است که در سال ۱۳۹۹، که سال اول ایجاد قرارگاه بود، ۳۸۷۳ هکتار آزادسازی انجام شد که ۲۱ درصد بیشتر از مجموع پنج سال گذشته بوده است.

جلوگیری از تغییر کاربری ۹۴۳۵ هکتار در سال ۱۴۰۰

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ با ادامه فعالیت قرارگاه، با تلاش جهاد کشاورزی و پیگیری دادگستری کل استان، با بهره گیری از روش‌های دانش بنیان از طریق طراحی «سامانه کشت‌یار» توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان استان که برای اولین بار در کشور بوده است، این امکان فراهم شد تا هر نوع تغییرات در اراضی زراعی و باغ‌های استان به صورت برخط رصد شده و مکان آن با مختصات جغرافیایی به مسئولان مربوطه جهت اقدام گزارش شود که در نتیجه این ابتکار در سال گذشته، مجموعاً از تغییر کاربری ۹۴۳۵ هکتار از اراضی زراعی و باغی استان جلوگیری شد که ۱۴۴ درصد از سال ۱۳۹۹ بیشتر بوده است.

زنگ خط تغییر کاربری در استان البرز

وی با اشاره به اینکه حجم اراضی کشاورزی در معرض تغییرکاربری فقط در سال گذشته، معادل ۱.۶ درصد از مساحت کل استان و ۱۰ درصد مساحت اراضی کشاورزی البرز بوده است، تصریح کرد: این آمار نگران کننده است و برای حفظ اراضی کشاورزی استان و مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز ضرورت دارد، اقدامات مقتضی در خصوص آگاه سازی مردم، برخورد با دستگاه‌های خدمات رسان ارائه دهنده اشتراک آب، برق و گاز به بناهای غیرمجاز، مقابله با باندهای تغییر کاربری و برخورد با بنگاه‌های املاک غیرمجاز صورت گیرد.

فاضلی هریکندی با هشدار به خریداران ویلا در استان البرز گفت: مردم قبل از خرید ویلا حتماً و فقط از جهاد کشاورزی در مورد کاربری آن زمین استعلام کنند و قبل از هرگونه ساخت و ساز، مجوز لازم را از جهاد کشاورزی اخذ کنند.

قطعه‌بندی زمین و فروش آن جرم است

وی با تذکر به برخی از اشخاص و باندهایی که اقدام به خرید زمین در متراژهای بالا و سپس قطعه بندی این اراضی می‌کنند، تاکید کرد: با توجه به مقررات قانونی کسانی که اراضی کشاورزی را به صورت غیرقانونی قطعه بندی و تفکیک نموده و به فروش می‌رساند مجرم هستند و دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی وظیفه دارند نسبت به شناسایی و معرفی این اشخاص به مراجع قضائی اقدام و دادستان‌های استان نیز باید در این زمینه قاطعانه اقدام به تعقیب این اشخاص نمایند.

ممنوعیت ارائه گاز، برق و آب به ویلاهای غیرمجاز

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز به معنی اتلاف بیت المال و آسیب به اراضی و محیط زیست است، متذکر شد: دستگاه‌های خدمات‌رسان بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال استان البرز، از ارائه هرگونه خدمات اعم از برق، گاز و آب به ویلاهای غیرمجاز ممنوع شده‌اند و اخیراً یکی از مدیران برق شهرستان‌های استان در این خصوص به دلیل واگذاری اشتراک غیرمجاز بازداشت شد.

وی به فعالیت برخی باندهای جعل اسناد در استان اشاره کرد و گفت: این باندها اقدام به شناسایی اراضی بلاصاحب می‌کنند که در این خصوص دو باند در استان شناسایی و بازداشت شدند که یکی از آن‌ها در محدوده استان‌های تهران و البرز فعالیت داشت و توسط حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان شناسایی و بازداشت شدند؛ پرونده دیگری مربوط به نظرآباد است و در آن اعضای باند در مورد املاک افرادی که خارج از کشور بودند اقدام به سندسازی می‌کردند.

فاضلی هریکندی با تقدیر از رئیس دادگستری سابق شهرستان چهارباغ، از «محمد ساسانی» با عنوان یکی از مدیران بومی استان نام برد که متصدی ریاست حوزه قضائی چهارباغ می‌شود و گفت: وی پیش از این رئیس دادگستری تویسرکان بوده و با توجه به اینکه بومی استان البرز است به مشکلات استان آشنایی کامل دارد و در سابقه خود به دلیل تجربه ریاست بخش و دادستانی، با همه بخشهای قضائی آشناست.

وی به تبیین انتظارات خود و اولویت‌های قضائی چهارباغ پرداخت و گفت: مقابله با تغییر کاربری غیرمجاز و فعالیت مشاورین املاک غیرمجاز، پیگیری و رفع کمبود نیروی انسانی و توسعه شورای حل اختلاف، پیگیری احداث ساختمان دادگستری و ساماندهی پروندهای مسن از جمله اولویت‌ها در این حوزه قضائی است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر تکریم مراجعان توسط مدیران قضائی بر ارتباط و تعامل با کارکنان قضائی و اداری تصریح کرد و افزود: تعامل مثبت با همه دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی شهرستان از جمله این انتظارات است و مسئولان قضائی و اجرایی شهرستان باید با حفظ استقلال برای رفع مشکلات شهر قدم بردارند قطعاً هیچ دستگاهی بدون همکاری با دستگاه‌های دیگر و به تنهایی نمی‌تواند در انجام وظایف قانونی خود موفق باشد.

در پایان این مراسم از مسعود پیرداده تقدیر و محمد ساسانی به عنوان رئیس حوزه قضائی و رئیس دادگستری شهرستان چهارباغ معرفی شد.

کد خبر 5499762

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha