خرید توافقی جایگزین خرید تضمینی می شود

مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی کشاورزی گفت: طرح خریدهای توافقی از طریق شبکه‌های تعاون روستایی جایگزین خرید تضمینی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، صدرا علی اکبرخانی، مدیرعامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی کشاورزی در نشستی خبری با اشاره به اجرای طرح توزیع هوشمند در وزارت جهاد کشاورزی گفت: این طرح که سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز در اجرای آن دخیل است، نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین از جایگزینی طرح خریدهای توافقی از طریق شبکه‌های تعاون روستایی به جای خرید تضمینی خبر داد.

اکبرخانی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی که ٢۵ درصد سهم اقتصاد باید در اختیار تعاونی‌ها باشد، گفت: ما در سال ١۴٠٠ حدود ۵١ تن زعفران را از طریق تابلوی بورس خریداری کردیم و فروختیم در سال جاری نیز ٨ تن زعفران را از طریق تابلوی بورس خریداری کردیم.

به گفته این مقام مسئول سال گذشته همچنین ١٢ هزار تن سیب صنعتی خریداری کردیم و آن را به پوره و کنسانتره تبدیل و بخشی را نیز صادر کردیم همچنین هزار تن سیب درختی را به منظور صادرات خریداری کردیم.
وی همچنین از خرید ۴۵٠ تن کیوی و ٢١ هزار تن خرمای استعمران خبر داد.

علی اکبرخانی با اشاره به اینکه ورود اتحادیه مرکزی به حوزه خرید گوجه فرنگی در طول فعالیت آن بی سابقه بوده است، گفت: سال گذشته زمانی که گوجه فرنگی کشاورزان بوشهری روی دست آنان مانده بود اتحادیه ١٢ هزار تن گوجه به قیمت ٢٧٠٠ تومان در هر کیلوگرم خرید و آن را تبدیل به رب گوجه فرنگی کرد.

وی همچنین از خرید ۶٨٠ تن ارقام پرمحصول برنج و ١٢٠ تن ارقام طارم خبر داد و گفت: امسال نیز طی توافقی که با شرکت بازرگانی دولتی داشتیم به حوزه خرید گندم نیز ورود کردیم.

افتتاح سردخانه ۵ هزار تنی بعد از تعطیلات خرداد

این مقام مسئول افزود: در راستای تجهیز و نوسازی سردخانه‌ها، سردخانه‌ای با ظرفیت ۵ هزارتن در کهریزک تهران آماده شده که یک هفته بعد از تعطیلات پیش رو، افتتاح خواهد شد.

علی اکبرخانی توضیح داد: با توجه به زیرساخت‌هایی که تعاون روستایی در روستاها و شهرستانها دارد و به منظور رفاه حال کشاورزان بنا شد به جای اینکه کشاورز با سختی محموله گندم خود را تا مراکز خرید حمل کند، تشکل‌های تعاون روستایی این محموله‌ها را جمع آوری کنند و سپس تحویل شرکت بازرگانی دولتی دهد همچنین سال گذشته یک میلیون و ٨٠٠ هزار تن گندم از کشاورزان توسط شبکه تعاونی روستایی خریداری شد و پیش بینی می‌شود امسال این رقم به ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار تن برسد.

به گفته این مقام مسئول، از شهریور سال گذشته تا امروز حدود ١٢٠ هزار تن انواع محصولات کشاورزی توسط شبکه تعاونی روستایی از کشاورزان خریداری و در معرض فروش گذاشته شده است.

وی درباره اینکه طرح خرید توافقی برای گندم از چه زمانی اجرا می‌شود؟ گفت: با توجه به شرایط جهان و کشور و حساسیتی که در قبال گندم وجود دارد بعید می دانم در یک تا دو سال آینده این اتفاق بیفتد.

ادامه دارد…

کد خبر 5502716

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha