روزی ۱۷ سرنگ تزریق می‌کردم / بازگشت به زندگی پس از ۲۸ سال اعتیاد

زندگی علیرضا کردبچه یک داستان طولانی از درد است. حتی تعریف کردن و شنیدنش هم سخت است. در این گفتگو مختصرا درباره کسی صحبت کردیم که بعد از ۲۸ سال مصرف مواد ترک می‌کند.

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: وقتی از بچه‌های جمعیت «طلوع بی‌نشان‌ها» که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند و هزاران کارتن‌خواب را ترک داده، خواستم یک نمونه مناسب برای گفتگو معرفی کنند، فکر نمی‌کردم با چنین کسی آشنا شوم؛ علیرضا کردبچه، بعد از ۲۸ سال مصرف مواد مخدر دستش را توی دست بچه‌های طلوع می‌گذارد و در عرض یکی دو سال تبدیل به آدمی جدید می‌شود. خودش می‌گوید «روزی ۱۷ تا آمپول تزریق می‌کردم، طوری که دیگر در رگ‌هایم جایی برای تزریق نمانده بود». امروز می‌خواهیم با علیرضا کردبچه صحبت کنیم؛ روایت یک کارتن‌خواب خوشبخت!

توزیع غذا، کلید آشنایی با بچه‌های مددکار

بچه‌ها من را از توی حیاط سرای حافظ به سمت دفتر نگهبانی و حراست راهنمایی می‌کنند. همان دفتری که در بدو ورود از جلوی آن رده شده بودم و برای نگهبان‌ش دست تکان داده بودم. وارد می‌شوم و سلام می‌کنم. می‌گویم بچه‌ها شما را معرفی کردند برای مصاحبه درباره بهبودیافته‌های طلوع. با ادب و احترام قبول می‌کند که حرف بزند. می‌گوید من اینقدر حرف و ماجرا دارم که باید کتاب زندگی‌ام را بنویسی. می‌گویم اگر عمری باشد شاید مستند… دوست دارم بدانم چطور با طلوع بی‌نشان‌ها آشنا شده. چطور از دل پاتوق‌های کارتن‌خوابی به اینجا رسیده. خودش تعریف می‌کند: والا وقتی ما توی پاتوق‌ها بودیم، همه‌اش اسم طلوع بی‌نشان‌ها بود. می‌گفتند یک جایی هست که برای شما کار می‌کنند، سرویس می‌دهند و حرف‌هایی می‌زدند که باورنکردنی بود. چندین بار بچه‌ها را دیدم که غذا آورده بودند و توزیع می‌کردند، ولی از دور تماشا می‌کردم و نزدیک نمی‌شدم. یک ترسی داشتم که هیچوقت نمی‌گذاشت نزدیک شوم. اینها گذشت تا اینکه چند نفر از دوستانم را دیدم و ترسم ریخت. دیدن آنها باعث شد به جمعیت طلوع نزدیک شوم. آنجا بود که با سرای امید آشنا شدم.

وقتی دوستان کارتن‌خوابم را دیدم، باور نمی‌کردم ترک کرده باشند

از آقای کردبچه می‌پرسم از دوستانت چه شنیدی که متقاعدت کرد به طلوع نزدیک شوی؟ جواب می‌دهد: این دوستانی که دیدم‌شان از بچه‌های زیر پلی و کارتن‌خواب بودند و مواد مصرف می‌کردند. قبلاً با هم توی یک پاتوق بودیم، ولی وقتی دیدم‌شان باور نمی‌کردم اینها همان آدم‌های سابق باشند. به کلی عوض شده بودند. مقایسه‌شان با آدم‌هایی که قبلاً بودند، برایم خیلی تعجب‌آور بود. چهره و استایل و تیپ و ظاهرشان به کلی فرق کرده بود. برای همین خیلی پرس و جو کردم تا طلوع را بشناسم و پیدا کنم. گفتند بچه‌های طلوع سه‌شنبه‌ها برای توزیع غذا می‌آیند ولی من عجله کردم و خودم زودتر از آمدن آنها آمدم پشت در طلوع. خیلی دوست داشتم پاک بشوم. آنجا با استقبال خوب از ما پذیرایی کردند. آمدیم داخل و همه جور احترام و سرویس و ادب دیدیم. همه چی آنجا رعایت می‌شد. خلاصه شروع به ترک کردم و بعد از مدتی هم برگه خدمت به من دادند و مسئول فیزیک شدم. بعد از چهار پنج ماه به سرای مهر دادند که آنجا هم چند ماه خدمتگزار بودم. وقتی پاکی‌ام به یکسالگی رسید، عمواکبر جشنی برایم گرفت که کسی نگرفته بود. آنجا خیلی چیزها یاد گرفتم.

توی ده تا کلمه، شش هفت تا فحش داشتم!

آقای کردبچه یاد خاطرات قدیمی‌اش می‌افتد و می‌گوید: من شاید توی ده تا کلمه‌ای که حرف می‌زدم، شش هفت تا ناسزا بود. اینطور نبود که مثل الآن بنشینم و صحبت کنم. از قول خودم شاید نود درصد، ولی از قول مردم، می‌گویند هزار درصد تغییر کردی. آنهایی که من و گذشته من را دیده بودند، می‌دانند که من چقدر تغییر کردم. صحبت کردن بلد نبودم؛ همه‌اش فحش. خلاصه به ما یک چیزهایی یاد دادند و آمدم آنها را در سرای مهر تمرین کردم. کسانی را می‌دیدم که با یک کوله‌بار درد می‌آمدند، می‌رفتند توی اتاق عمواکبر و خوشحال برمی‌گشتند. من هم یک جورهایی از خوشحالی آنها خوشحال می‌شدم. چون به من هم کمک شده بود و از اینکه می‌دیدم دیگران هم دارند همین کمک را دریافت می‌کنند دلم شاد می‌شد. هر نفری که می‌رفت و می‌آمد آنقدر من را سفت و محکم می‌کرد که نگو. به خاطر همین دوست داشتم عمواکبر را ببینم.

عمواکبر محبت و کمک کردن را به من یاد داد

یک‌بار برنامه‌ای توی مرکز داشتیم و چندنفر به مرکز مراجعه کرده بودند. من توی لیوان کاغذی به اینها چایی دادم. عمواکبر وقتی آمد، من را قشنگ کشید کنار، خیلی با احترام گفت «اینجا دو دسته آدم میاد، یک دسته آدم میاد کمک کنه، یک دسته آدم میاد کمک بشه. سعی کن به اونایی که کمک می‌شه از بهترین وسایل، بهترین جنس و بهترین امکانات بهشون سرویس بدی. اونایی که می‌خوان بیان کمک کنن، نه اینکه مهم نیستن و اهمیت ندارن، مهم‌ان، ولی اهمیت بیشتر رو به کسانی بده که میان کمک بگیرن». محبت کردن و کمک کردن را من آن روز از عمواکبر یاد گرفتم؛ از رفتار و ادب‌اش. در طلوع بی‌نشان‌ها آنقدر بدی ما را با خوبی جواب دادند که ما دیگر کم آوردیم. سعی کردیم روی صحبت کردن و کلام‌مان کار کنیم. بعد از یک مدتی من سکته مغزی و قلبی کردم. من را در بهترین بیمارستان‌ها بستری کردند، بهترین پذیرایی شد، بهترین شرایطی که اگر خانواده خودم بود اینطوری به من سرویس نمی‌دادند. بعد از آن شروع کردم به رسیدگی به ظاهرم. دندان‌ها را کشیدم و دندان گذاشتم. به لباس و ظاهرم توجه کردم و خلاصه الآن که به سه سال پیشم نگاه می‌کنم، می‌بینم خیلی تغییر کردم. هرسال تغییر داشتم و الآن که به پارسالم نگاه می‌کنم، خیلی بهتر شدم.

دوچرخه دستم نمی‌دادند اما حالا سوله‌های میلیاردی دست من است

او ادامه می‌دهد: قبلاً در همین سرای حافظ سرپرست تولیدی ماسک بودم و دو سه شیفت کار می‌کردیم. بچه‌های سرای فرشته‌ها و سرای مهر و سرای نور می‌آمدند کار می‌کردند و می‌رفتند. خیلی آنجا یاد گرفتم. همه هم مثل بچه و برادر کوچک خودم بودند و کنار هم خوب بودیم. بعد که ماسک تعطیل شد، آمدند این دفتر را در اختیار من گذاشتند. من الآن مسئول حراست اینجا هستم. شاید به جرأت بگویم چهار سال پیش کسی یک دوچرخه دست من نمی‌داد، ولی الآن کلید کل این کارخانه دست من است. غیر از این، الآن بیشتر از بیست تا ساک پر از لپتاپ و طلا و پول را در اختیار من گذاشته‌اند. امروز من به عمواکبر افتخار می‌کنم که در کنارش خیلی چیزها یاد گرفتم. اکبر رجبی مشهود به من وقار داد، به من اطمینان کرد. من هم سعی کردم تا الآن بتوانم به خوبی انجام وظیفه کنم. الآن از زندگی‌ام راضی‌ام. بعد از چهار سال دخترم آمد و من را پیدا کرد. به زندگی‌ام وصل شدم و با آنها ارتباط دارم. بعد از ۲۸ سال مصرف مواد مخدر، کمپ‌های اجباری، طرح ماده ۱۶، و هر جایی که گیر کردم و جواب نداد، اینجا طوری ما را در آغوش گرفتند که برادر خودم نگرفته بود. خیلی چیزها یاد گرفتم. اگر بخواهم بگویم به تصویرکشیدنی و با صحبت نمی‌شود.

معتاد تابلویی است که هر بی‌سوادی می‌خواندش

می‌گویم اگر خود شما امروز بخواهید به یک کارتن‌خوابی که از همه چی و همه جا بریده پیشنهاد بدهید که بیاید اینجا و ترک کند، چه می‌گوئید؟ جواب می‌دهد: من نمی‌توانم این را با کلام به طرف بفهمانم، ولی کسی که گذشته من را دیده باشد، نیازی نیست که من حرف بزنم. معتاد تابلویی است که هر بی‌سوادی از دور می‌خواندش. کسی که گذشته من را دیده باشد و امروز من را ببیند، خودش می‌آید یقه من را می‌گیرد و التماس می‌کند که کجا رفتی و کجا خوب شدی و چیکار کردی؟ هرکس هم از من سوال کرده همینجا را معرفی کردم و راهنمایی‌شان کردم. امروز به جرأت می‌توانم بگویم باب‌الحوائج تمام معتادان، اکبر رجبی است. من توی پخش و توزیع غذا با بچه‌ها رفتم، با چراغ قوه می‌گردند کارتن‌خواب‌ها و بی‌خانمان‌ها را پیدا می‌کنند. چندین بار وقتی طرف برای سم‌زدایی می‌آمد، آنچنان بو می‌داد که من دور می‌شدم و عقب‌نشینی می‌کردم. ولی این بچه‌ها این معتادین را بغل می‌کردند و می‌بوسیدند. من هم از آنها مرام و معرفت را یاد گرفتم. امروز عمواکبر دارد آدم‌هایی مثل خودش می‌سازد که این راه را ادامه بدهند.

روزی ۱۷ سرنگ تزریق می‌کردم

تا الآن کمتر درباره شرایط خودش پیش از بهبودی حرفی زده. می‌ترسم خاطرات تلخی باشد که یادآوری‌اش اذیت‌اش کند، ولی می‌پرسم. علیرضا کردبچه، کسی که می‌گوید «معتاد تابلویی است که هر بی‌سوادی می‌تواند بخواندش»، درباره گذشته خودش حرف‌هایی می‌زند که تعجب می‌کنم. می‌گوید: من خوشبختانه سابقه زندان و دزدی و اینها ندارم، ولی جوری به عجز و عاجزی رسیدم که تعریف‌کردنی نیست. می‌خواهید بدانید حد اعتیاد من چقدر بود؟ من روزی ۱۷ تا آمپول تزریق می‌کردم. ۱۷ تا… بعضی وقت‌ها مواد هم داشتم، اما از خماری درد می‌کشیدم. چرا؟ برای اینکه دیگر رگ نداشتم که بزنم. و این بدترین عجز من بود که همه چی داشته باشی و نتوانی استفاده کنی. من تا آخر این راه رفتم، هیچی جواب نداد جز اکبر رجبی. با صمیمیت مثل برادر ما را در آغوش گرفت. الآن هم افتخار می‌کنم که کنار او هستم و دستش را می‌بوسم. نه من، کلیه بچه‌ها افتخار می‌کنند که کشورمان چنین مردی دارد. عمواکبر از خانواده بچه‌هایی که ترک می‌کنند حمایت می‌کند، به آنها کار می‌دهد، موقعیت و اعتبار می‌دهد. همه‌جوره رسیدگی می‌کند. شاید سه سال پیش کسی دوچرخه‌اش را دست من نمی‌داد، ولی الآن چهار پنج تا سوله با اجناس میلیاردی دست من است. فکر کنم همین نشان می‌دهد که من از کجا به کجا رسیدم.

حرف آخر خطاب به کارتن‌خواب‌ها؛ ناامید نشوید

سوال آخرم را می‌پرسم «به کارتن‌خواب‌هایی که به آخر خط رسیدند، چه می‌گوئید». جواب کوتاه است: ناامید نشوید. بیاید طلوع بی‌نشان‌ها. همین.

کد خبر 5564376

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • عصمت صفری لژیون هفتم سهروردی کنگره ۶۰ IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   18 3
   فقط کنگره ۶۰ درمان واقعی اعتیاد کاملا رایگان با چشم خودم معتاد هایی از این بدتر دیدم به درمان رسیدن درمان واقعی
  • عصمت صفری لژیون هفتم سهروردی کنگره ۶۰ IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   5 6
   فقط کنگره ۶۰ درمان واقعی اعتیاد کاملا رایگان با چشم خودم معتاد هایی از این بدتر دیدم به درمان رسیدن درمان واقعی
  • عصمت صفری لژیون هفتم سهروردی کنگره ۶۰ IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   7 9
   فقط کنگره ۶۰ درمان واقعی اعتیاد کاملا رایگان با چشم خودم معتاد هایی از این بدتر دیدم به درمان رسیدن درمان واقعی
  • بی نام IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 20
   سلام آدرس اینجا کجاس
   • جواد عبدمهدی IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    5 0
    سلام توی اینترنت سرن کنید «جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها». سایت‌شون رو میاره. اونجا میتونید شماره تماس و مکان رو پیدا کنید.
  • Ak IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   5 3
   سلام ادرس
  • Z.o IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   78 3
   کاش طلوع بی نشان ها زندگی منم نجات میداد شوهرم مصرف کنند و دارم به آخر میرسم بس که بی‌غیرت شده
   • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    6 3
    سلام. اگر تهران هستید میتونید به جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها سر بزنید و از مددکارهای مرکز مشورت بگیرید. حتما میتونن کمکتون کنند. اسم جمعیت رو جستجو کنید توی نت. سایت شون رو میاره
   • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    15 8
    سلام من دکترخوب سراغ دارم بخداخودم ۱۰سال مصرف کردم همین دکترنجاتم داد الان ۲سال پاکم
   • IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    عزیزم تامیتونی محبت کن بهش هرچقدرم ک بی غیرت شده خداکمکت میکنه
  • 1275525581 IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   7 1
   سلام طلوع مهرراچگونه پیدا کنیم
  • سلام ببخشید ادرس این طلوع بینشان کجاست IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   2 2
   لطفا ادرس طلوع بی نشان کجاست
   • کاظمی IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    2 1
    اسم شون رو در گوگل جستو کنید. اطلاعات و راه دسترسی رو میاره
   • احمدی IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    لطفا ادرس بدین منم یه بیمار دارم ۴ بار کمپ بردیم ۴یا ۵ روز پاکبود بازم رفت سراع کشیدن نمیدونم چی کار کنم 🥺🥺🥺🥺🥺
   • احمدی IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    لطفا ادرس بدین منم یه بیمار دارم ۴ بار کمپ بردیم ۴یا ۵ روز پاکبود بازم رفت سراع کشیدن نمیدونم چی کار کنم 🥺🥺🥺🥺🥺
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   15 4
   انتشار چنین مصاحبه هایی و انتخاب تیترهایی که بشه در فضای مجازی یا گروه های تلگرمی گذاشت، کمک بسیاری به افرادی می کند که در این ورطه گیر کردند
  • بازنشسته IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   9 253
   خواسته بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی : افزایش 38%به اضافه 515166 تومان و افزایش مزایای جانبی 650 هزارتومان 🛑متناسب سازی سال ۱۴۰۰ و سال جاری ۱۴۰۱ باید انجام شود🛑 🌺مطابق تصویب شورای عالی کار می باشد .🌺
  • صادق IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   55 5
   سلام خسته نباشید میخوام ترک کنم ولی هیچی ندارم دوتابچه دارم ازاهوازبیکارهم هستم
   • گمنام IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    27 3
    درود بر تو به نزدیک ترین جلسه انجمن معتادان گمنام برو. اونجا عشق را تجربه کن. بی منت. من خودم 11 ساله پاکم. مهدی از شیراز
   • ناشناس IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    شماره تلفنتو بزار من یه نفرو میشناسم تو اهواز کمکت کنه
   • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
    0 0
    فقط انجمن معتادان گمنام هزینه نمیخواد
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   4 2
   سلام این مرکزشماره تلفنش روچطورپیدابکنیم
  • علی IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 3
   درود بر شما که ترک کردید و رحمت بر آقای اکبر رجبی عزیز که از اسمت پیدا هست که بزرگی یل حق
  • مش IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   2 2
   ادرس طلوع کجاست
   • محمدی IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    2 1
    توی تهران چندین مركز دارند. راه دسترسی‌شون رو از توی سایت شون پیدا کنید. سرچ کنید جمعیت طلوع بی نشان ها. میاره
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   64 2
   خیلی خوشحالم که آدم هایی ب این معرفت تو مملکت مون هستن کاش برادر منم خوب بشه واز این منجلاب بیرون بیاد کاش قدر این همه زحمت وتلاشی که خانوادش براش میکردن میدونست وب زندگی برمیگشت بخدا دیگه بریدیم خسته شدیم ولی فایده ای نداشت برای هشتمین بار سه روز پیش دوباره بردیمش کمپ لطفا براش دعا کنید ممنون
   • Morteza IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    ترک وجود نداره به نظر من بزارش به حال خودش اینطوری خودش راضی تره تا اینکه به زور ببریدش کمپ..هرویین هیچ ترکی نداره که مداوم باشه
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   29 5
   خیلی خوشحالم که آدم هایی ب این معرفت تو مملکت مون هستن کاش برادر منم خوب بشه واز این منجلاب بیرون بیاد کاش قدر این همه زحمت وتلاشی که خانوادش براش میکردن میدونست وب زندگی برمیگشت بخدا دیگه بریدیم خسته شدیم ولی فایده ای نداشت برای هشتمین بار سه روز پیش دوباره بردیمش کمپ لطفا براش دعا کنید ممنون
  • علی IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   6 1
   دمتون گرم
  • سمانه بداغی IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   4 1
   لطفا بگین آدرسش کجاست
  • رمضان IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 1
   سلام دوست دارم منم ب شماپیوندبخورم اگه امکانش هست ضمن اینکه خوشحالم که بگویم دنیاسرخوبان میچرخه 09115211767منتظرتماس شماهستم ان شاءالله باکمک بچه های سراای امیدبقیه عمرخودم راپاکترزندگدی کنم
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   2 3
   🤔🤔
  • محمد ن ن ن ن ن ن ن ن ن IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   20 2
   سلام محمدم معتاد پاکی نه سال و دوماه! مرحبا به بچه‌های پاک زندگی را تجربه کنید.
  • محمد IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   2 4
   ادرس طلوع بی نشان ها کجاست در شهر شیراز
   • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    ادرس طلوع بی نشانها کجاست
  • محمد IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 2
   واقعا دمشون گرم .کاش ادرس دقیق بدین خیلیا نیاز دارن به مکان قابل اعتماد مثل این طلوع بی نشان ها .لطفا ادرسش بدین واگه جایی یا مکانی در استان فارس داره بگین کجاست
  • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   9 2
   باسلام فرزند من محتاد است باید چه کنم
   • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    سلام.عزیزم فقط انجمن معتادان گمنام میتونه به فرزندتون کمک کنه باعشق ومحبت انشالله فرزندشماهم پاک بشه اگرتهران هستیدبگیدمن کمکش کنم.
   • US ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
    0 0
    منم معتاد بودم انجمن معتادان رایگان عشق بلا عوض پاک موندن ۰۹۰۵۴۰۶۹۱۹۲
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 2
   دمتگرم داداش که پرچم بهبودی رو بالاتر زدی
  • حسام IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 2
   از همین جا بهت خدا قوت و خسته نباشی میگم پهلوان . تو یه قهرمانی .
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   6 2
   ماشاالله دمت گرم
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   6 3
   ماشاالله دمت گرم
  • اسماعیل IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   17 1
   به نام خدا من اسماعیل هستم معتاد 15سال و 3ماه پاک هستم از مواد مخدر
   • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    باسلام شما که در این راه موفق شدشد به نطر من گذشته را نگید اخه همه سر نوشت یه معتادا میدونن اینکه چه جور تشویق شدید که ترک کنید و چه کار کردید که پاک بمونید را توضیح بدید اینکه ایا دیگران میتونن به یه معتادچه طور کمک کنن رابگید موفق باشید ممنون
  • غلامحسین IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   6 4
   سلام وادب واحترام زندگی جریان دارد ممنون ازشما که چنین سرگذشت های عبرت آموز را یادآور میشوید خداخیرتان بده یاعلی
  • جلال.م IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 2
   دمت گرم .موفق باشی
  • جلال.م IR ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   3 2
   دمت گرم .موفق باشی
  • ناشناس IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   57 3
   خدایا ، خداوندا اگر صدای من میشنوی از کسایی ک جوونا رو ب این روز میاندازن نگذر، هیچوقت میشه ی روز برادرای منم سالم بشن و ب جامعه و زندگیشون برگردن؟ 🤲
   • مهدی IR ۰۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    دوست عزیز.شایدماخواسته یاناخواسته قربانی بیماری اعتیادشدیم شایدسبب بیماریمان نیستیم امامسئول بهبودی مان هستیم...جایی که به من جواب دادجلسات انجمن معتادان گمنام..
  • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   0 2
   شماره تماس کسب داره چطور باید پیداش کنم
  • IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 3
   دنیا رو شاخ سبیل خوبها زنده هست وگرنه همه چی نابود بود
  • Amin IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   7 2
   پدرم فکر کنم از 20 سالگی سیگار و تریاک رو شروع کرده بود و توی 65 سالگی یهویی ترک کرد . یعنی گفت دیگه نمیکشم و یه بارم نکشید . توی 82 سالگی هم بخاطر کهولت سن از دنیا رفت . فقط میخوام بگم خواستن توانستنه . اگه واقعا بخواین ترک کنین ، میتونین . ممکنه یکم سخت باشه ولی شدنیه .
  • AE ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   16 1
   داداش دمت گرم.انشاالله اعتیادریشه کن بشه.من خودم به خاطراعتیادشوهرم طلاق گرفتم دوتاهم بچه کوچیک دارم یه دختریه پسر😔
   • شهروند IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    8 2
    چرا طلاق گرفتی کمک میکردی ترک می‌کرد زندگیت ادامه میدادی بچه ها گناه دارن
   • سعید DE ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
    0 0
    خب الان چطوری با دوتا بچه زندگیتو میچرخونی؟ آیا خانوادت پشتیبانت هستند
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   15 4
   سلام و خدا قوت خدمت همه عزیزان در طلوع بی نشان پاینده و پیروز باشید ،اگر در شهرهای دیگر شعبه ای از طلوع بی نشان نیست میتوانید سری به شعب کنگره ۶۰ در شهرتان بزنید .
  • س IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   10 8
   با سلام شما اگه میگین اعتیاد یه بیماری هست چطور بیماری را میخاین ترک بدین بیمار باید درمان بشه نه ترک ،درمان واقعی فقط کنگره ۶۰ بقیه چیزا فقط چاپیدن پول ملت هستش
   • محمد IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    5 1
    این مركز کاملا رایگان و مردمی است. بیشتر از ۱۳هزار کارتن خواب و بیمار اعتیاد رو بهبود دادن. کمی درباره شون تحقیق کنی متوجه میشی چقدر کارشون درسته. ضمن اینکه روش‌هاشون خیلی به کنگره ۶۰ نزدیکه. خوبیش اینه که بعد از بهبود هم افراد رو رها نمیکنن
   • بی نام IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    0 12
    اعتیاد درمان ندارد ..اگر هم درمان می‌شوند مثل بیماری زمانی برمی‌گردد...جسم و روح و روان باید باهم درمان شود وگرنه هزاران سال هم پاک باشید به درد نمی‌خورد
   • علی AE ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
    10 3
    انجمن معتادان گمنام هیچ پولی نمیگیره. من سه سال و نیمه از این طریق پاکم
   • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    میخام معتادبشم انشالله
   • مهدی IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    باسلام.دوست عزیز به جلسات انجمن معتادان گمنام که بری اونجا افرادی هستن که باعشق وبدون هیچ چشم داشتی کمک می کنندچون بیماری وبهبودی را تجربه کردند..هیچ چیز ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاددیگرراندارد.
   • محمد رضا IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    منم محمد معتاد از کرمان به لطف خدا و کمک دوستان امروز شد 15 ماه
  • میرزا جعفری IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   1 7
   اون چیزهایی که من دیدم از کمپ های مختلف دیگه نه طلوع نه غروب نه 60نه70نه هیچ ادعایی را قبول ندارم به کسی اعتماد ندارم بهتره در بدبختی خودم بسوزم و بسازم
   • بی نام AE ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    داداش درکت می‌کنم ، در کنار زشتی های دنیا ، زیبایی هایی هم وجود داره که هیچ کلمه ای نمیتونه توصیفش کنه. اگه دوست همدردی و فقط تمایل داری از این جهنم خلاص بشی ، مطمین باش پرودگار تو ، راه رو بهت نشون میده دوست عزیزم
   • یک طلوعی IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
    0 0
    دوست عزيز، کاش شماره می‌گذاشتی تا از طرف طلوع با شما تماس بگیریم. طلوع با همه جا فرق میکنه. فقط خودت یکبار سر بزن و با عمواکبر صحبت کن
  • لیلا یوسف وند IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   5 1
   چه بیداری زیبای تبریک تو می توانی در هر کاری پیروز بشه تولد دوباره شما زیباترین قوی ترین اعتماد به نفس🤗
  • حسین IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   8 1
   افرین الان تو حجت وراهنمای دیگران شدی واین خیلی ارزش داره
  • AE ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   10 1
   ای خدای بزرگ از اعماق وجودم دعا می کنم هیچکس حتی دشمنم را گرفتار این ماده شیطانی نکن من معتاد نیستم ولی بسیار عمگین میشم اگر کسی را ببینم تو این راه افتاده وبه حکم یک بیمار بهش نگاه می کنم عزیزان جا مهم نیست اراده خودتون مهمه برید وترک کنید وبه خانواده وجامعه برگردین اینده مال شماهست موفق باشید
  • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   5 1
   خداروشکر
  • Mostafa IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   6 4
   وقتی پول 18سرنگ مواد داشتی پس مایه دار بودی.هر روز 500هزار مواد میزدی کم کم.پس مایه داشتن هر جایی ب دادت میرسه
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام من یک زنم هستم که طلا ق گرفتم ولی هنوز شوهرم را دوست دارم اگه امکان داره کمک کنید تا او هم پاک بشه وبه زندگی بر گرده
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام من یک زنم هستم که طلا ق گرفتم ولی هنوز شوهرم را دوست دارم اگه امکان داره کمک کنید تا او هم پاک بشه وبه زندگی بر گرده
  • مهدی IR ۰۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   من از درد بیماری اعتیادبعد از13سال که پیام انجمن معتادان گمنام را گرفتم به جلسات رفتم والان 5ماهه که پاکم وبابت این ازخدای مهربان تشکرمیکنم جلسات انجمن رو پیشنهاد میکنم.امیدوارم به این درک برسیم که میشه بدون مواد زندگی کرد...الهی هیچ خونه ای عزیزش گرفتاربیماری اعتیاد نشه...خدایاشکرت
  • مهدی IR ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   بنازم به غیرتت.دوست عزیز به جلسات انجمن معتادان گمنام برو.اونجا کمکهای زیادی بهت میشه.برات دعامیکنم
  • خانم IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   خدا خیرش بده.حالا یک کمپ اعتیاد در خیابان استخر هست که مسول اونجا خودش قبلا خلافکار و معتاد بوده الان کسانیکه پیشش هستن میرن دزدی و اموال دزدی را برای ایشون میارن و قمار خانه راه انداخته آدم عوضی هستش کسی هم پیگیری نمیکنه معلوم نیست جواز داره یانداره
  • زهرا IR ۰۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   ماشالا دوست همدرد منم زهرا ی معتاد 5 سال و4 ماه 20 روز پاک چقدر قشنگ بود علیرضا چقدر پیام دادی
  • نیاز به کمک IR ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام من شوهرم به شیشه آلوده هست یه پسر دارم تورو خدا کمک کنین بدمش کمپ توی یه روستا زندگی می کونیم هیچ درآمدی نداریم الان بدمش کمپ ترک اعتیاد دستم خالیه خواهشم به این افرادی هست کمک می کونن ۰۹۰۵۹۰۵۰۵۶۳این شماره پسرم هست تماس گرفتین گوشی میده دست خودم من گوشی ندارم فروخته داده شیشه خدا نیامورزش
  • امیر حسین IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام داشتم الان کامنتها رو میخوندم، چقدر بندهای خدا ادرس و شماره تلفن این مرکز رو میخواستن،، شما که تبلیغ میکنید حداقل شماره و ادرس رو می گذاشتین تا مردم دنبالتون نباشن🙏
  • IR ۰۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   من میخواستم بگم آدرس را بدین ممنون
  • سهیلا IR ۰۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   خدارا هزاران مرتبه شکر براتون آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم
  • علی IR ۰۶:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   دمت گرم مرد،اره میگن ی معتاد بنویس و هر چی صفت بد وزشت ک هست پشتش میاد و بهش میچسبه... خداقوت بهت میگم،فقط بدون کارت خیلی درسته رفیق
  • سارا AE ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   تبلیغ کمپ بود الان؟؟؟ اینم بگین هفته ای یه نفر میمیره تو کمپ ها
  • سارا AE ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   تبلیغ کمپ بود الان؟؟؟ اینم بگین هفته ای یه نفر میمیره تو کمپ ها
  • نازنین IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   چه عجب یکی اومد یه خبر خوب گذاشت حالمون خوب شد خسته شدم اینقدر خبر تلخ قتل خوندم
  • محمد IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام دوستان همدرد تبریک میگم انشالله پاکی بی تاریخ داشته باشید محمد فووووول معتاد 5 سال 5ماه 3روز دوستان همدرد الا می فهمم زندگی یعنی چه لذت ببرید از پاکی
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام ادرس دکتر خوب کجاست
  • کامبیز IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   انشاله که تنش همیشه سلامت و روح و روانشم در گرو خدای متعال باشد و قیرت این معتاد گذشته و خییرو انسان بزرگ حال و آینده از تمام مسولین از بالاترین نفرش تا در حد وزرا بیشتر است انشاله هر بلایی که در دوران اعتیاد بر سرش اومده خداوند نثار بچه های همان بی شرفا کند
  • ابراهیم IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   البته به همه عزیزانی که به هر روشی دست یه فرد معتاد رو میگیرن و به جامعه کمک میکنن انسانهای شریفی هستند و هر کسی یه روش و مِتُدی برای درمان داره که اون فرد پذیرفت شه.پس به همه ی بچهای طلوع بی نشان درود میفرستیم
  • مهدی شادیان IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   من ازنیروی برترم سپاسگزارم مهدی معتاد الکلی سیزده سال. هفت ماه .یک روز تنهاراه کنترل مصرف. قطع مصرف میباشد انجمن معتادان .الکلیهای گمنام
  • گ IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   4 0
   معتاد دشمت خونی خانواده اش است.هیچ داعشی مث معتاد نمیتونه به خونوادش صدمه بزنه
  • امیری IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   خدا همیشه هست تا دست کسانی را که خودشان بخواهند بگیرد. من بعد28 سال بابای دخترم رو از کارتن خواب ها یافتم قابل فهم نبود که چه بلایی بسر خودش آورده به نزدیکترین کمپ اجباری بردم داشت همه چی خوب پیش می‌رفت ولی خانواده اش باوجود اینکه شرایط داشتند کمک نکردن خودش هم دوام نیاورد ومتاسفانه بازگشت به قبل...
  • م. الف IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   لطفا اگر در همدان جایی می شناسید معرفی کنید. تضمینی میخوام. کمپ زیاد هست اما فایده نداره
  • سجادسلطانی IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   انشالله پاکی تمام معتادها
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   دمش گرم که اراده داره. نیومده پشت میز نشسته. والا من ۳۲ سالمه حتی قلیونم نکشیدم ولی همچنان در حال جنگیدن برای خرید یه واحد هستم.
  • جواد زنگنه IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام دورود برشما.
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   کاش تو شهر ما همچین جایی بود ده سال پیش ....برادرم ظاهراً ترک کرد اما فقط جسمی آخر دست به خودکشی زد🖤😔
  • گمنام IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   میشه اگه آدرس یا شماره تلفنی از این جمعیت طلوع در مشهد دارید بزارید ممنون میشم من هرچی سرچ کردم تهران بود
  • علی IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   خیلی بخود کردی برگردد به همون زمان قبل
  • فاطمه IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   من یه پسر ۲۶ساله دارم ۹سال اعتیاد داره این داستانها و حرفها رو باور نمیکنم که کسی ترک کرده باشه تمام راه ناهار و برای پسرم رفتم ترک نکرد هیچ بدتر شده
  • گمنام AE ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   کاش زندگی منم با دو بچه نجات بدین دیگه از دست شوهرم خسته شدم
  • علی IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام دکترخوب سراغ دارید بگید خواهشا ممنون
  • غلامعباس معاذالهی AE ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   چجوری ترک کنم‌
  • Morteza IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   به نظر من ترک وجود نداره مثلا میشه بگیم چند مدت استراحت اما بعد از یه مدت دوباره مغز خود به خود نیاز پیدا می‌کنه به مصرف دوباره و هرکس میگه من پاکی دارم و دیگه هیچوقت مصرف نمیکنم به نظر من بزرگترین مشکل رو داره
  • عابد IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   درسته که محل ترک و مشاوره درمانی خیلی مهمه،،اما مهمتراز همه غیرت و اراده خود فرده
  • همه IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   سلام به همه دوستان ،تبریک به شما و اراده فولادی.بخدا به مو میرسه ولی پاره نمیشه.از خانواده ها درخواست دارم کنار این بیمار باشن و با حمایت و محبت برای پاکیش کمک کنن.به خدا اعتماد کنید.خدا هواسش به من و شما و ۴ میلیارد انسان دیگر هست.هیچ سعی و تلاشی بی مزد نیست.امیدوارم همه شاد شاد و سلامت باشید.
  • امین شهبازی کوچگعلی زاده IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   با ارزوی جهانی عاری از اعتیاد
  • نازگل نوروزی6584 IR ۲۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
   0 0
   خواهش میکنم ادرس این ترک اعتیاد بهم بگین خواهش میکنم
   • جواد IR ۰۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
    0 0
    سلام «جمعیت طلوع بی نشان ها» رو توی گوگل سرچ کنید. سایت شون رو میاره. اونجا شماره تماس و آدرس هست
  • IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   1 0
   کاش ازاین آدمای پاک شدن یک کمپین وگروه تشکیل بدن با همکاری نیروهای انتظامی تمام آن حرام لقمها ی سگ ساقی ومواد فروش ونابود کنند تاکسی جرات نکنه مثل نبات مواد پخش کنه
  • IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   مطالب تان عالی بود
  • IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   از پنجره اشپزخونه هر روزتوی خیابون رو میبینم که ماشین ها پارک میکنند ومواد یا میکشند یا تزریق میکنند جوان هستند با لباس های مرتب ومعمولی خدا میدونه کدوم خانواده رو قرار هست بدبخت کنند خدا نسل هر چی قاچاقچی وفروشنده مواد هست رو از زمین بر داره درد بی درمون بده به فروشنده ها ی ریز ودرشت وتولید کننده
  • IR ۰۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   از پنجره اشپزخونه هر روزتوی خیابون رو میبینم که ماشین ها پارک میکنند ومواد یا میکشند یا تزریق میکنند جوان هستند با لباس های مرتب ومعمولی خدا میدونه کدوم خانواده رو قرار هست بدبخت کنند خدا نسل هر چی قاچاقچی وفروشنده مواد هست رو از زمین بر داره درد بی درمون بده به فروشنده ها ی ریز ودرشت وتولید کننده
  • امیر هستم مسافر از کنگره ۶۰ IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   ایول داری به خدا،هر کسی که خودش مصرف کننده بوده از رهایی دیگران به وجد میاد،دوستان هر کسی که در عذاب مواد هست حالا به وسیله هر موسسه ای به جمع رهایی ها و پاکی ها بپیونده تا طعم خوش زندگی را حس کند
  • رهگذر IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   خداکمکت کنه تااخرزندگیت سالم پاک باشی
  • غ م ب ر IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   درود بر عمواکبرها شاید همه جا عمو اکبری پیدا نشود اولین نجات انسان اگهی وشناخت از ذات انسانی درونی خود است هرچی ولو خیلی زیاد مصرف دارید باتعهد بخدایتان اراده ومصرف خود را هرروز یک کام باشماره ونضم و انظباط ذاتی خود تا دو ماه ادامه دهید بعد به یک متخصص روانشناس مراجعه کنید بدون خماری وبی خوابی بعد ۶
  • علی IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   1 0
   سلام من فردی سرطانی هستم سه روز یک گرم تریاک مصرف دارم دیگه از دخترم خجالت میکشم چطوری ترک کنم