لزوم احیای موقوفات فراموش شده

یزد- امام جمعه یزد گفت: موقوفات فراموش شده باید با توجه به نیاز روز جامعه کاربردی شده و در زمینه های مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری صبح پنجشنبه در دیدار مدیر کل و مسئولان اداره اوقاف یزد به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: نیت و هدف اسلام در زمینه وقف و زکات در آیات و روایات به طور واضح مشخص شده و منظور از پرداخت زکات این است که انسان از مال خود بخشی را برای دیگران باقی بگذارد.

وی افزود: انسان باید در زمینه زکات تنها خدا و مردم را ببیند و تلاش کند در زمینه مال، علم و سِمت زکات خود را بپردازد.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه وقف همان زکات مال است که به گونه‌ای توزیع شده که همیشه و در همه وقت، مردم امکان استفاده از آن را داشته باشند تصریح کرد: وقف یک صدقه جاریه است و کمک بی منت به جامعه و نجات دهنده انسان در زمان آخرت است.

ناصری ادامه داد: وقف‌ها باید در مسیری درست و با برنامه ریزی صورت بگیرد و تلاش شود در زمینه علمی، تعلیم و تربیت و مسائل فرهنگی بیشتر از گذشته وقف صورت بگیرد.

وی اداره اوقاف و امور خیریه را امانت دار مردم دانست و بیان کرد: در حفظ وقف، به جریان انداختن، استفاده بیشتر و بهتر از موقوفات و احیای موقوفات فراموش شده از اقدامات مهم اداره اوقاف است.

امام جمعه یزد گفت: موقوفات فراموش شده باید با توجه به نیاز روز و جامعه کاربردی شده و در زمینه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

ناصری، نیت واقف را اصل موضوع و مسئله وقف دانست و گفت: نیت واقف نباید پایمال شود و باید به گونه‌ای برنامه ریزی و فعالیت کرد که نیت و رضایت صاحب وقف را به طور کامل جلب کند.

وی افزود: معطل کردن و از بین رفتن موقوفات، بدترین نوع خیانت در امانت است و باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که موقوفات استان در مسیر درست استفاده شود.

امام جمعه یزد اظهار کرد: اوقاف باید همواره مردم را در زمینه وقف و امور خیریه راهنمایی کند تا از معطل شدن موقوفات در استان جلوگیری کند.

ناصری حفاظت از اموال وقفی را امری دشوار دانست و تصریح کرد: ثمر رساندن موقوفات و احیای وقف‌های هدر رفته نوعی حفاظت از موقوفات است که در این زمینه اداره اوقاف و امور خیریه مسئولیت سنگینی را بر دوش دارد.

موقوفات فاقد سند در معرض تصرف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد نیز در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های استان یزد در زمینه وقف بیان کرد: خرد بودن و کم بودن مساحت استان از ویژگی‌هایی است که باعث شده بیش از یک سوم موقوفات استان یزد کمتر از ۲۰۰ مترمربع باشد.

حجت الاسلام حسین زارع زاده افزود: ۹۷ درصد موقوفات استان، رقبات کمتر از ۵ هزار مترمربع دارند و تنها یک درصد از این موقوفات دارای مساحت بیش از ۵ هزار متر مربع است.

زارع زاده برخی از اسناد وقفی را دارای ارزش تاریخی دانست و گفت: برخی از وقف نامه‌ها هم از نظر سند و هم از نظر ملک وقفی دارای ارزش تاریخی است و نیاز به نگه داری در شرایط ویژه ای دارد که متأسفانه به دلیل نبود امکان کافی در حال نابودی هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اظهار کرد: موقوفات ثبت نشده به اندازه موقوفات ثبت شده در استان است که این موقوفات به شدت در معرض خطر ملکی شدن قرار دارند.

کد خبر 5599222

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha