۲۷ اسفند ۱۴۰۱، ۹:۴۱

القاصی:

افزایش ورودی پرونده‌ها در سال جاری

افزایش ورودی پرونده‌ها در سال جاری

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به افزایش ورودی پرونده‌ها در سال جاری و در مجموعه قضائی استان تهران گفت: افزایش کیفیت رسیدگی‌های قضائی، جز با به‌روز کردن رسیدگی‌ها ممکن نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از رسانه و ارتباطات دادگستری کل استان تهران، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در جمع قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران (مجتمع قضائی غدیر) با گرامی‌داشت ایام پر فضیلت ماه شعبان و با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، توفیق بندگی در این ماه عزیز را یکی از موهبت‌های الهی دانست که باید از آن کمال بهره را برد.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین ضمن گرامی‌داشت پیشاپیش سال نو، از زحمات و خدمات کارکنان قضائی و اداری مجتمع قضائی غدیر طی سال جاری در جهت رسیدگی به امورات قضائی مراجعان، احقاق حقوق و اجرای عدالت در جامعه قدردانی و اظهار کرد: حجم، حساسیت و اهمیت کار در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در کنار تلاش‌ها، زحمات و اهتمام قضات این مجموعه به‌منظور تعیین تکلیف امورات مراجعان، موضوعی غیرقابل انکار و شایسته تقدیر است.

وضعیت خوب و قابل قبول رسیدگی‌ها و عملکردها در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران

وی در ادامه سخنان خود خدمات مهم و اثرگذار مجموعه دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در سطح جامعه را مورد تاکید قرار داد و در عین حال به بازدید اخیر هیئت بازرسی موضوع ماده ۲۸ آئین‌نامه نحوه بازرسی، نظارت و ارزشیابی رفتار و عملکرد قضات از این مجموعه اشاره کرد و گفت: بازرسی‌ها حاکی از وضعیت خوب و قابل قبول رسیدگی‌ها و عملکردها در این مجموعه بود؛ اما نباید از نقاط ضعف و کاستی‌های احتمالی غافل شد و مستمرا باید در جهت بهبود عملکرد حرکت نمود.

شکست مفتضحانه برنامه‌ریزی‌های دشمن با عفو فراگیر و گسترده اخیر

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع «جنگ ترکیبی» شکست‌خورده دشمن علیه ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: ابتکار ریاست معزز قوه قضائیه در خصوص مقوله عفو گسترده و فراگیر که با موافقت رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) همراه شد، سبب شد تا برنامه‌ریزی‌های دشمن با شکست مفتضحانه‌ای مواجه شود که ضمن خلع سلاح کردن دشمن، تمامی توطئه‌های آن را عقیم کرد.

افزایش ورودی پرونده‌ها در سال جاری در دادگستری کل استان تهران

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به افزایش ورودی پرونده‌ها در سال جاری و در مجموعه قضائی استان تهران اظهار کرد: افزایش ورودی پرونده‌ها در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران بیش از پیش نمود پیدا کرد؛ چرا که این امر، حاکی از تلاش و اهتمام ویژه همکاران در دادسراها و محاکم بدوی است.

ورود بیش از ۲۴۶ هزار پرونده به دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۴۶ هزار پرونده به دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران وارد شده است، عنوان کرد: بر اساس این میزان وارده، هر ماه به‌طور میانگین ۲۳۸ پرونده به هر یک از شعب دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران ارجاع شده است که این امر حاکی از تلاش جهادگونه همکاران در دادسراها و دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر در سراسر استان تهران است.

القاصی در ادامه از تلاش برای افزایش شعب فعال در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران خبر داد و گفت: در محاکم تجدید نظر استان تهران از نظر ساختار و تشکیلات نیازمند ۱۴۹ شعبه فعال هستیم که تلاش بر این بود تا شعب فعال دادگاه‌های تجدید نظر از وضع موجود متناسب با حجم کار افزایش پیدا کند و باید تلاش کنیم تا با فعال‌سازی همه شعب، حجم کار هر یک از شعب را متناسب نموده و به توازن در این زمینه دست پیدا کنیم.

دادگاه‌های تجدید نظر، سرآمد دادگستری کل استان تهران است

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با تاکید بر اینکه دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران، سرآمد دادگستری کل استان تهران است، اظهار کرد: قضات فعال در این مجموعه، از قضات فاضل، باتجربه، عزتمند و آبرومدار هستند و اعتبار و آبروی عدلیه محسوب می‌شوند؛ چرا که قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران با طی فرایندها، مراحل و رده‌های مختلف قضائی و گذر از چالش‌ها و موانع گوناگون، امروز در این جایگاه رفیع و عالی مشغول به خدمت به مردم هستند.

نقش مهم و اثرگذار قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در امر دادرسی

وی با اشاره به نقش مهم و اثرگذار قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در امر دادرسی گفت: قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران به‌عنوان کارشناس صاحب‌نظر، پرونده‌های ارجاعی را از حیث نحوه رسیدگی در دادگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌دهند و رأی محاکم بدوی را از جهت اینکه چه میزان دارای اعتبار و اتقان هستند را مورد تحلیل قرار می‌دهند؛ لذا اگر در مرحله تجدید نظر، دقت لازم اعمال نشود و وضعیت رسیدگی به‌نحو مطلوب مدیریت و کنترل نگردد، به‌طور قطع حقوق اشخاص تضییع خواهد شد و همین امر، حاکی از حساسیت و اهمیت مرحله تجدید نظر است.

توصیه القاصی به قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران

القاصی خطاب به قضات مجتمع قضائی غدیر گفت: چشم امید مردم در دادگاه‌های تجدید نظر، به رأیی است که توسط شما انشا می‌شود؛ لذا در مرحله تجدید نظر، بروز هر گونه اشتباه منجر به تضییع حقوق مراجعان خواهد شد و بر همین اساس ضرورت دارد تا در بررسی مسائل و ادعاها در این مرحله تدقیق لازم صورت گیرد تا حقی ضایع نگردد.

مرکزیت اعتباربخشی به تصمیمات و آرا قضائی در همه مراحل دادرسی، دادگاه تجدید نظر است

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر این گزاره که مرکزیت اعتباربخشی به تصمیمات و آرا قضائی در همه مراحل دادرسی، دادگاه تجدید نظر است، گفت: دادگاه تجدید نظر به‌لحاظ قضائی و جلوگیری از اشتباهاتی که ممکن است سبب تضییع حقوق اصحاب پرونده شود، نسبت به محاکم بدوی دارای دو شأن نظارتی و صیانتی است که تاکید می‌شود مورد توجه قرار گیرد.

تصمیمات و آرا قضات تجدید نظر، می‌تواند برای محاکم بدوی رویه‌ساز باشد

وی با تاکید بر اینکه سنجش میزان صحت عمل در محاکم بدوی و صیانت از تصمیمات و آرا دادگاه‌ها از سوی محاکم تجدید نظر با احاطه قضات این دادگاه‌ها نسبت به موضوع پرونده و دقت در مسائل ارتباط مستقیم دارد، عنوان کرد: تصمیمات و آرا قضات تجدید نظر، می‌تواند برای محاکم بدوی رویه‌ساز باشد و در عین حال جهت رسیدگی‌ها در دادگاه‌های بدوی را هدایت و اصلاح کند.

عمده آرا صادره از سوی قضات مجموعه قضائی استان تهران متقن و دقیق است

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که آرا صادره از سوی قضات مجموعه قضائی استان تهران عمدتاً متقن و دقیق است و گزارشات واصله نشان می‌دهد که در خصوص غالب درخواست‌های موضوع ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری، پس از انجام بررسی‌های لازم از سوی چندین قاضی باتجربه و صاحب‌نظر، آرا صادره بدون اشکال تشخیص داده شده‌اند.

علت عمده اطاله دادرسی‌ها به تأخیر در ارائه نظریه کارشناسی بازمی‌گردد

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به ابلاغ بخشنامه‌ای به حوزه‌های قضائی سراسر استان تهران به‌منظور احصاء پرونده‌های قضائی که کارشناسی آن‌ها بیش از سه ماه زمان برده و همچنان نظریه کارشناسی واصل نشده است، گفت: بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌های انجام شده حاکی از این است که علت عمده اطاله دادرسی‌ها در مجموعه قضائی استان تهران به تأخیر در ارائه نظریه کارشناسی بازمی‌گردد؛ لذا در این خصوص تاکید می‌شود که سرپرست محاکم تجدید نظر استان تهران با مساعدت به شعب قضائی در این حوزه، علل تأخیر در ارائه نظریه کارشناسی در پرونده‌های مربوطه را احصاء و نسبت به ارائه هر چه سریع‌تر نظریه کارشناشی از سوی کارشناسان در این نوع از پرونده‌ها تاکید کند.

به‌روز شدن پرونده‌های معطل‌مانده به‌دلیل عدم ارائه نظریه کارشناسی در مجتمع قضائی کارکنان دولت

وی در ادامه و در همین راستا، از به‌روز شدن پرونده‌های معطل‌مانده به‌دلیل عدم ارائه نظریه کارشناسی در مهلت مقرر و در مجتمع قضائی کارکنان دولت با ورود و پیگیری سرپرست این مجتمع قضائی خبر داد و گفت: پیگیری‌های صورت‌گرفته در این حوزه سبب شد تا بسیاری از پرونده‌هایی که در این مجتمع قضائی به‌دلیل عدم ارائه نظریه کارشناسی بلاتکلیف مانده بودند، تعیین تکلیف شوند.

ضرورت اهتمام و تلاش بیش از پیش در جهت رسیدگی به پرونده‌های مسن و باماندگاری بالا

القاصی، اهتمام و تلاش بیش از پیش قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در جهت رسیدگی به پرونده‌های مسن و باماندگاری بالا در این مجموعه قضائی را خواستار شد و در عین حال به آسیب‌شناسی نسبت به عملکرد بخش‌های مختلف محاکم تجدید نظر استان تهران پرداخت.

کثرت در ارجاع می‌تواند به اتقان در آرا آسیب بزند

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به این موضوع که کثرت در ارجاع می‌تواند به اتقان در آرا آسیب بزند، اذعان کرد: افزایش کیفیت رسیدگی‌های قضائی، اتقان آرا و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی جز با به‌روز کردن رسیدگی‌های قضائی ممکن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه بروز اطاله در اوقات رسیدگی‌ها علاوه بر آسیب‌های مختلف، نارضایتی مراجعان را به‌دنبال خواهد داشت، گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته در دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در حال حاضر خیلی از شعب از حیث میزان موجودی در وضعیت خوبی به‌سر می‌برند؛ اما باید توجه داشت که بالا بودن آمار پرونده‌ها در برخی از شعب به‌معنای کم‌کاری آن شعبه نیست بلکه حاکی از بالا بودن حجم وارده است و بر همین اساس ضرورت دارد تا با همت جمعی، در مسیر به‌روز کردن رسیدگی‌های قضائی حرکت نمائیم؛ چرا که این امر، هم رضایت پروردگار متعال و هم رضایت مراجعان را در پی خواهد داشت.

القاصی با تاکید بر این گزاره که نباید اجازه داد موجودی نامتعارف در یک شعبه بر عملکرد تمامی شعب دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران سایه افکند، اظهار کرد: انتظار به‌حق جامعه و دستگاه قضائی از همکاران محاکم تجدید نظر استان تهران این است که با تلاش مضاعف و همت جمعی، دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران تبدیل به الگویی شایسته برای سایر واحدهای قضائی شود و انشالله این مهم با تلاش همکاران دست‌یافتنی خواهد بود.

دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران از حیث کار قضائی "رتبه اول کشور" را دارد

عباس ذاقلی، معاون قضائی رئیس کل و سرپرست دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران نیز در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد این مجموعه گفت: دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران از حیث کار قضائی و امور ارجاعی در بین تمامی استان‌های کشور و از حیث میانگین اقدامات قضائی رتبه اول را دارد.

سرپرست دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران خاطرنشان کرد: تقریباً یک سوم بیشتر از میانگین استانی امور ارجاعی را در دادگاه‌های تجدیدنظر داریم و یک سوم بیشتر از سایر استان‌ها در این مجموعه خدمات قضائی ارائه می‌دهیم.

وی عنوان کرد: به‌رغم همه کمبودها و نیازمندی‌ها، همکاران عزیز با تلاش مضاعف و کار شبانه روزی از امور خانوادگی خود گذشت کردند تا به امور ارجاعی سامان دهند و همین تلاش‌ها و کوشش‌های جهادگونه سبب شد امروزه در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران در بهترین حالت خود به سر ببریم.

ذاقلی بیان کرد: از حیث وارده قضائی و از حیث خروجی رتبه اول را در استان تهران داشته‌ایم و نسبت به ۱۱ ماه سال گذشته، وضعیت رسیدگی و عملکرد تجدید نظر بهبود قابل توجهی داشته است.

کد خبر 5735855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha