برگزاری جشنواره سراسری عکس "نفت و عشایر" به تعویق افتاد

اهواز - خبرگزاری مهر: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مسجد سلیمان از به تعویق افتادن جشنواره سراسری عکس "نفت و عشایر" به علت عدم تأمین منابع مالی و برگزاری آن در خردادماه سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر در مسجدسلیمان،  داریوش باقرفر با بیان اینکه وزارتخانه مجوز برگزاری این جشنواره را با تاخیر به ما ابلاغ کرد، اظهار داشت: این امر موجب شد شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان که حامی مالی این جشنواره برای تأمین اعتبارات بود، اعلام عدم آمادگی کند.

وی افزود: قرار بود جشنواره عکس " نفت و عشایر" 27 و 28 اسفندماه، هم‌زمان با ملی شدن صنعت نفت، برگزار شود که به علت این مشکلات به خردادماه سال بعد، سالروز اکتشاف نفت در مسجدسلیمان، موکول شد.

مسجدسلیمان معروف به MIS اولین شهر نفتی خاورمیانه و ایران است که در ساعت پنج بامداد روز پنجم خرداد سال 1287 کاوشگران برای اولین بار در آن به نفت رسیدند.

از آن زمان به بعد دوران با شکوه این شهر آغاز شد و بسیاری از اولین نشانه های شهرنشین در این شهر برای اولین بار در ایران و حتی خاورمیانه به واسطه حضور نیروهای انگلیسی و لزوم ایجاد امکانات رفاهی برای آنان ظهور یافت.

به تدریج با کاهش ذخایر نفت این شهر و به پایان رسیدن نفت برخی از مخازن، فعالیتهای شرکت نفت در این شهر کاهش و مرکزیت آن به شهر اهواز انتقال یافت.

پس از آن دوران سقوط این قدرت نفتی آغاز شد و هم اکنون مسجدسلیمان با معضلات فراوانی از جمله، بیکاری، فقر و آشفتگی محیط شهری مواجه است.

در عملیات کاوش و بعدها استخراج و تولید نفت، عشایر کوچ نشین منطقه مسجدسلیمان نقشی انکار ناپذیر داشتند که البته هیچگاه در بررسی های تاریخی به این مسئله به صورت جدی پرداخته نشد.
کد خبر 1053020

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha