۲۷ اسفند ۱۳۸۹، ۱۴:۱۰

آیت الله جنتی:

انقلابها از مرز آمریکا هم عبور می کند/ "قذافی" دیوانه است

انقلابها از مرز آمریکا هم عبور می کند/ "قذافی" دیوانه است

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به تحولات منطقه در پی بیداری اسلامی به وجود آمده در برخی کشورهای عربی، با بیان اینکه این حرکت انقلابی از مرزهای آمریکا هم عبور می کند، گفت: آمریکا بخواهد یا نخواهد رو به سقوط است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله احمد جنتی خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم نماز این هفته به تحولات منطقه اشاره و درخصوص کشتار وسیع مردم بحرین اظهارداشت: مردم منطقه به بیداری اسلامی رسیده اند و حاضر نیستند زیر سلطه بیگانه باشند، از استبداد بیزارند و عدالت خواه و اسلام خواه هستند.

وی ادامه داد: به خواست خدا در چند کشور اسلامی ابن حرکت شروع شده و پیش می رود و از مرزهای آمریکا هم عبور خواهد کرد.

خطیب جمعه تهران خاطرنشان کرد: آمریکا بخواهد یا نخواهد رو به سقوط است و به روی خود نمی آورد، اما خدا دارد توی سرشان می زند. خدا انشاء الله ذلتشان را روزافزون کند.

امام جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به کشتار مردم لیبی توسط حاکم این کشور، قذافی را یک دیوانه خواند و گفت: همیشه فکر می کردم که مردم لیبی چطور یک آدم موجی و دیوانه را تحمل می کنند. هرکسی او را می بیند می داند او موجی است اما همه چیز دیگر تمام شد.

وی ادامه داد: او از هوا و زمین به مردم حمله می کند مانند جنگی که یک دشمن به کشور همسایه حمله می کند مانند کاری که اسرائیلی ها با مردم غزه و فلسطین انجام دادند، او با مردم خودش چنین می کند.

آیت الله جنتی تصویب پرواز ممنوع بر آسمان لیبی را اقدام مثبتی ارزیابی کرد و گفت: این کار قدری کمک می کند اما آن دیوانه از زمین و هوا دستش باز است.

دبیر شورای نگهبان گفت: باید از مردم لیبی به خاطر این مقاومت تشکر کرد آنها از انقلاب اسلامی الگو گرفته اند و این نشان از ایستادگی مردم دارد.

نمازگزاران با شعار" مرگ بر قذافی" سخنان آیت الله جنتی را تایید کردند.

وی به اتفاقات رخ داده در بحرین و کشتار وسیع مردم این کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اکثریت مردم بحرین شیعه هستند و سالهای سال به همین جرم توی سرشان زدند و آنها را تضعیف کردند اما امروز فهمیدند که می شود حرکتی کرد بنابراین مانند کشورهای دیگر به میدان آمدند و این وضعیت پیش آمد.

آیت الله جنتی گفت: آنچه دلخراش است این است که وقتی حکومت غیر مردمی از دست مردم شکست می خورد یک مرتبه به عربستان و امارات متوسل می شود و آنها به بحرین لشکر کشی می کنند درحالی که هیچ ضابطه و مقررات بین المللی اجازه این کار را نمی دهد و این اقدام برخلاف همه قوانین بین المللی است.

امام جمعه امروز تهران تصریح کرد: آنها که دم از دموکراسی می زنند خوب بدانند که این مردم هستند که به صحنه آمده اند چرا نمی گذارید حرفشان را بزنند اینها که دست به سلاح هم نبردند.

دبیر شورای نگهبان گفت: همانطور که آقای اردوغان گفت آنجا کربلا شده است. به خواهران و برادران خود در بحرین عرض می کنم بایستید و بگویید "هیهات من الذله" یا شهید شوید یا پیروز شوید، این باید شعار شما باشد.

وی با بیان اینکه دست آمریکا در همه جنایات پیداست، گفت: وزیرخارجه آمریکا به بحرین می رود و اوباما هم سفارش می کند خویشتنداری کنید. کاملا معلوم است که این خونریزی ها در درجه اول به دست آمریکایی هاست.

آیت الله جنتی تاکید کرد: در مقابل مسائل منطقه و کشتار مردم، همه علمای اسلام، مقامات کشورهای اسلامی و سازمان کنفراس اسلامی مسئول هستند و باید کمک کنند تا اینکه حق این مردم را بگیرند و این شر را از سر مردم کوتاه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه سونامی در ژاپن اشاره و یادآور شد: ما به عنوان یک انسان از حادثه رخ داده متاسفیم امیدواریم کسانی که می توانند کمک کنند تا آنجا که می شود فشارهای وارد بر مردم را تخفیف دهند. البته ایران هم اعلام آمادگی کرده است.

خطیب جمعه تهران همچنین به برگزاری موفق اجلاس خبرگان رهبری اشاره و یادآور شد: امسال برگزاری این اجلاس به بهترین شکل برگزار شد، زیرا هر سال مسائلی از جانب برخی افراد مطرح می شد و تنش به وجود می آمد اما امسال از ابتدا تا پایان آرامش برقرار بود.

وی با اشاره به تغییر رئیس مجلس خبرگان و انتخاب آیت الله مهدوی کنی به عنوان رئیس این مجلس گفت: تغییر رئیس مجلس خبرگان درسی برای همه بود که وقتی سمتی دارند بدانند همیشه نمی توانند در یک سمت باشند و سمتها عوض می شود اگر هستند با خوبی و خوشی باشند و اگر می روند هم با خوبی و خوشی بروند.

آیت الله جنتی در بخش دیگری از سخنان خود به بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه "همت و کار مضاعف" ویژه فناروی های دانشمندان کشورمان در هفته گذشته اشاره و اظهارداشت: بازدید 5 ساعته مقام معظم رهبری از این نمایشگاه نشان از اهمیتی است که ایشان به دهه پیشرفت و عدالت می دهند.

دبیر شورای نگهبان همچنین به آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال 89 اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها شبه اعجازی بود که انجام شد و کسی باورش نمی شد. اجرای این قانون را کار خدا بدانید باید نگاه توحیدی داشته باشیم و بدانیم ریز و درشت کارها دست خداست و برای انجام آن باید از خدا تشکر کرد.

وی گفت: در اثر انجام این طرح، تحول اقتصادی به وجود آمد که آثار و برکات زیادی در کوتاه مدت داشته و آثاری هم در میان مدت و دراز مدت خواهد داشت.

جنتی ادامه داد: صرفه جویی 2 میلیون تنی گندم، 1.8 میلیارد دلار صرفه جویی در فرآورده های نفتی، ایجاد یک میلیون و پانصد هزار شغل در سال 89 و ساخت یک میلیون و 900 هزار مسکن در این سال اقدامات دولت است البته نمی توان گفت این آمار خیلی دقیق است اما آمار بالایی است که همه خدمت مسئولان به کشور است.

نمازگزاران با شعار"دولت خدمتگذار تشکر تشکر" از خدمات دولت تشکر کردند.

آیت الله جنتی در بخشی از سخنان خود نیز به سالروز درگذشت حجت الاسلام سید احمد خمینی فرزند امام راحل اشاره و برای ایشان علو درجات را خواستار شد.

آیت الله جنتی در بخشی دیگر از سخنان خود به قرارداشتن در آستانه سال نو اشاره و از مردم خواست تا با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی کاری کنند که اتفاق نامبارکی در ایام عید رخ ندهد.

وی همچنین از مردم خواست تا مسائل اخلاقی را رعایت کنند.

امام جمعه تهران گفت: خوب است عده ای مامور امر به معروف ونهی از منکر وظایفی را بر عهده بگیرند و عده ای هم در دورازه های شهر به رعایت حجاب تذکر دهند و نهی از منکر فراموش نشود. حجاب عفت است و پاکدامنی را حفظ می کند.

خطیب جمعه تهران همچنین در خطبه اول درخصوص راههای جلوگیری از فساد و خودخواهی در اسلام سخن گفت و یادآور شد: در اسلام برای جلوگیری از فساد و اصلاح جامعه در مرحله اول به نصیحت رجوع می شود اما همه اصلاح پذیر نیستند.

وی گفت: در همه جای دنیا برای مهار فسادها مجازات تعیین می کنند اسلام هم همین کار را کرده است اما وقتی با دشمن خارج از مرزها مواجه می شویم چه باید کرد؟ باید با او برخورد مسلحانه شود دیگر نمی شود با آن مسالمت آمیز برخورد کرد.

دبیر شورای نگهبان یادآور شد: اولین آیه جهادی آیه ای از سوره حج است که می فرماید آغاز جنگ برای دفاع مظلوم از خود است. جنگ اسلام، جنگ خدا با دشمنانش است، جنگ حق با باطل است و مردم به نصرت خدا بر می خیزند.

وی ادامه داد: وقتی فکری با ارشاد برداشته نشد ناچار باید با زور و قدرت آن فکر را برطرف کرد.

آیت الله جنتی تصریح کرد: کسانی که درباره اسلام و خشونت در آن صحبت می کنند اصلا چیزی از اسلام نمی دانند. باید قرآن را مطالعه کنند و متوجه باشند که جنگ های اسلام با دیگر جنگ ها چه تفاوتی دارد.

کد خبر 1276397

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha