بارندگی درپایتخت 5/2 برابر میزان نرمال/ بارشها به‌حالت نرمال برمی‌گردد

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی با اعلام اینکه در پاییز امسال میزان بارندگی در تهران 5/2 برابر بارندگی نرمال بوده است گفت:ذخیره آبی و پوشش برفی پایتخت امسال مناسب است و مشکل کم آبی و خشکسالی در تهران وجود ندارد.

عباس رنجبر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اگرچه میزان بارندگی درپایتخت در دو ماه نخست پاییز امسال بسیار خوب و حدود پنج برابر نرمال بود اما به دلیل کاهش میزان بارندگی آذرماه فصل پاییز در کل 5/ 2 برابر نرمال در پایتخت بارندگی داشتیم.

به گفته وی، در دو ماه نخست پاییز امسال میزان بارندگی در کل کشور 300 درصد افزایش داشت اما در کل فصل پاییز میانگین بارندگی در کل کشور 7/69 میلیمتر بود که این میزان در بلند مدت برابر 6/64 میلیمتر و سال گذشته برابر 3/19 میلیمتر بوده است.

رنجبر اظهار داشت: میانگین میزان بارندگی در تهران در پاییز امسال برابر 8/195 میلیمتر بوده که این میزان در دراز مدت برابر برابر 80 میلیمتر و در سال گذشته برابر 7/46 میلیمتر بوده است.

به گفته وی، درپاییز امسال استان ایلام بیشترین کاهش میزان بارندگی را داشت و تنها 36 درصد بارندگی نرمال را دریافت کرد و استان بوشهر با دریافت 45 درصد بارندگی نرمال و کرمان با دریافت 56 درصد بارندگی نرمال در رده های بعدی قرار گرفتند.

رنجبر تصریح کرد: پاییز امسال استان تهران با بارندگی معادل 5/2 برابر نرمال بیشترین افزایش میزان بارندگی را داشت و استانهای سمنان و اصفهان به ترتیب با دریافت بارندگی معادل 8/1 و 7/1 برابر نرمال در رده های بعدی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه ظرف 10 تا 20 روز آینده بارندگی در اقصی نقاط کشور به وضعیت نرمال می رسد افزود: اما با توجه به پیش بینی ها در برخی مناطق غربی مرکزی و جنوبی زمستان امسال بارش ها اندکی کمتر از نرمال است و امسال نیزبه احتمال زیاد به دلیل بارشهای اندک در یکماه اخیر بیشتر این مناطق با پدیده خشکسالی درگیر می‌شوند.

رنجبر با اشاره به بارش خوب و بسیار بیشتر از نرمال در پایتخت در پاییز امسال و همچنین پیش بینی هوای سرد و بارش نرمال برای زمستان در تهران گفت: در زمستان امسال بارش بیش از حد نرمال تنها برای مناطقی از شمال غرب و نوار شمالی کشور پیش بینی می شود.

 

کد خبر 1495256

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =