واقعه طبس استمرار انقلاب را تضمین کرد/ واقعه طبس تفسير سوره فيل

ابرکوه - خبرگزاری مهر: امام جمعه ابرکوه گفت: آثار واقعه طبس باعث استمرار انقلاب اسلامی و گسترش آن در سطح جهان شد.

حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این که واقعه طبس، ضمن فراهم‏آوردن اتحاد و يكپارچگى بيشتر نيروهاى انقلابى ايران، حقانيت انقلاب اسلامى را در جامعه بين‏المللى به اثبات رسانيد، اظهار داشت: در جريان اين حادثه، چهره دشمن واقعى انقلاب بيش از هر زمانى نمايان ‏تر شد و الهى‏ بودن انقلاب نيز براى جهانيان روشن شد و در حقيقت خداوند متعال با توفان شن، پرده ديگرى از چهره زشت حاكمان واشنگتن را برداشت و تجاوز آشكار و مغاير با قوانين و موازين بين‏المللى آنان را به نمايش گذاشت.

پيروزى ايمان‏ بر فن آوری های مدرن به اثبات رسید

امام جمعه ابرکوه افزود: در پى شكست آمريكا در صحراى طبس، بار ديگر نظريه پيروزى فن‏آورى بر ايمان رد شد و بر حيثيت و اعتبار جهانى انقلاب اسلامى افزوده شد.

وی ادامه داد: به ‏دنبال تجاوز نافرجام كماندوهاى آمريكا در طبس، حضرت امام خمينى(ره)، رهبر بزرگترين انقلاب ضدآمريكايى با صدور پيامى فرمود: «اشتباه كارتر در آن است كه گمان مى‏كند با دست زدن به اين مانورهاى احمقانه، مى‏تواند ملت ايران را كه براى آزادى و استقلال خويش و براى اسلام عزيز از هيچ فداكارى روى ‏گردان نيست، از راه خودش كه راه خدا و انسانيت است، منصرف كند. كارتر نفهميده... با چه ملتى‏روبه روست و با چه مكتبى بازى مى‏كند. ملت ما، ملت خون و مكتب جهاد است. حمله به ايران، حمله به تمام بلاد مسلمين است.»

واقعه طبس پيامد سنگينی‏ برای حکومت آمریکا داشت

این کارشناس سیاسی گفت:مهم‏ ترین بعد شكست آمريكا در طبس، تأثير آن بر انتخابات رياست جمهورى آن كشور در سال 1980  بود که بهترين اهرمى كه كارتر مى‏توانست با آن رقيب انتخاباتى خود را در معرض فشار قرار دهد آزادسازى گروگان‏هاى آمريكا در تهران بود.

وی افزود: سرانجام شكست در عمليات آزادسازى گروگان‏ها يا واقعه طبس، سبب شد كه جامعه رأى‏دهندگان آمريكايى، اميد خود را به كارتر از دست بدهند و هنگامى كه وى در واپسين روزهاى دوران رياست جمهورى خود نتوانست مسأله گروگان‏ها را خاتمه دهد، اعتماد مردم به وى و حكومتش سلب شد.

اعتراف آمریکایی های به شکست سنگین این کشور در مقابل ایران

حسینی اذعان کرد: واقعه شكست آمريكا در طبس  آن‏قدر مهم و سرنوشت‏ساز بود كه حتى مشهورترين چهره‏هاى سياسى را در آمريكا وادار به اعتراف به شكست كرد و براى مثال، برژينسكى  مشاور امنيت ملى كارتر، احساس نااميدى ملى در آمريكا را از پيامدهاى مهم شكست اين كشور در طبس مى‏داند و مى‏گويد: «ماجراى مفتضح ايران، يكى از سه عامل مهم شكست كارتر بود و اين ماجرا، احساس نااميدى ملى را برانگيخت».

وی افزود: ويليام سوليوان، سفير سابق آمريكا در تهران نيز از اين واقعه  با عنوان دوران تحقير ملى آمريكا ياد مى‏كند و مى‏نويسد: «روش سست و بى‏قيد حكومت كارتر و اقدامات نامعقول او  به گروگان‏گيرى اعضاى سفارت آمريكا انجاميد و دوران تحقير ملى كه در تاريخ آمريكا نظير آن ديده نشده است  آغاز شد» و يكى از خبرنگاران روزنامه آمريكايى نيويورك تايمز مى‏نويسد: «داغ شكستى كه آمريكاييان در ايران خوردند  تا مدتها آن‏ها را رها نخواهد كرد؛ به‏ويژه به این ‏دليل كه اين شكست، ضربه دوباره‏اى به احساس آن‏هايى بود كه شديداً به فن‏آورى معتقدند و به آن ايمان دارند. از كار افتادن سه بالگرد در ميان بادهاى شنى بيابان، ضربه بسيار سنگينى بوده است.»

واقعه طبس در نگاه امام خمينى‏

حسینی در مورد دیدگاه امام راحل در زمینه این واقعه گفت: امام خمينى در پى شكست آمريكا در طبس، در پيام كوبنده‏اى چنين فرمودند: «كارتر بايد بداند كه با اين عمل بسيار ناشيانه، حيثيت سياسى خود را به صفر رساند و از رياست جمهورى بايد قطع اميد كند. كارتر با اين عمل خود ثابت كرد كه قدرت تفكر را از دست داده است و از اداره يك كشور بزرگ مثل آمريكا عاجز است. اكنون كه شيطان بزرگ دست به كار احمقانه زده است، ملت شريف ايران بايد براى خداى تبارك و تعالى با تمام توان خود و با اتكال به قدرت خداى متعال مهيا شوند و آماده نبرد با دشمنان خود گردد».

وی افزود:ايشان در بخش ديگرى از پيام خود فرمودند: «نبايد بيدار شوند، آن‏هايى كه توجه به معنويات ندارند و به اين غيب ايمان نياورده‏اند؟ نبايد بيدار شوند؟ كى اين هليكوپتر آقاى كارتر را كه مى‏خواستند به ايران بيايند ساقط كرد؟ ما ساقط كرديم؟ شن‏ها ساقط كردند. شن‏ها مأمور خدا بودند. باد مأمور خداست. قوم عاد را باد از بين برد؛ اين باد مأمور خداست. اين شن‏ها همه مأمورند. تجربه بكنند باز.»

پيامدهاى حمله آمريكا به طبس‏

امام جمعه ابرکوه خاطر نشان کرد: نتيجه‏ ماجراى تهاجم نظامى آمریکا به طبس، پيروزى بزرگ ايران و الگو قرار گرفتن آن از سوى كشورهاى جهان سوم و به‏ويژه مردم ممالك اسلامى، تضعيف موقعيت ابرقدرتى آمريكا در صحنه‏ى روابط بين‏الملل، استعفاى "سايروس ونس" وزير امورخارجه‏ آمريكا به نشانه‏ى اعتراض و مهم‏تر از همه شكست خفت‏بار كارتر و برانگيخته‏شدن افكار عمومى عليه وى و حذف وی از رأس هرم قوه‏ اجرايى ايالات متحده بود.

وی ادامه داد:خبر اين شكست براى كارتر آن‏چنان تلخ و دردناك بود كه به محض شنيدن خبر ناكامى عمليات، تعادل خود را براى مدتى از دست داد. برژينسكى در اين رابطه چنين نوشت: «وقتى كه خبر شكست طرح طبس به كارتر رسيد وى مانند شخصى كه به ضرب چاقو مجروح شده باشد، به خود مى‏پيچيد و به اطرافيانش بد و بیراه مى‏گفت.»طعم تلخ شكست ماجراى طبس براى كارتر رئيس‏جمهور وقت ايالات متحده آن‏چنان تلخ بود كه بعدها در مصاحبه با روزنامه كويتى الانباء چنين گفت: «دوران رياست جمهورى من بدترين دوره‏هاى رياست جمهورى در آمريكا بوده، چه در آن زمان، دولت آمريكا در دست آيت‏الله خمينى در ايران به گروگان گرفته شد.»

امدادهای غیبی بقای انقلاب را تضمین کرد

حسینی با بیان این که اهميت واقعه طبس در اين نبود كه آمريكاييان براى نخستين‏بار آشكارا در داخل خاك ايران نيرو پياده كردند؛ زيرا اين واقعه نمونه كوچكى از تجاوز آمريكايى‏ها در كشورهاى مختلف جهان نشان مى‏دهد اظهار داشت:اهميت واقعه صحراى طبس در اين بود كه وقتى نظامى مردمى و اسلامى مورد عنايات بارى تعالى باشد، حتى عواملى مانند ريگ‏ها و گرد و غبار بيابان هم مى‏توانند ماشين جنگى قدرتمندترين كشور جهان را در هم بكوبد و منهدم سازد.

وی افزود:در جمع‏بندى ماجراى طبس به اين نتيجه مى‏رسيم كه امدادهاى غيبى همواره پشتیبان انقلاب و نظام جمهورى اسلامى بوده و همان‏گونه كه بنا به گفته‏ امام(ره)، آن دانه‏هاى شن مأمور خداوند بودند امدادهاى غيبى الهى، با خنثى‏كردن عمل خصمانه‏ آمريكا، بقا و استمرار انقلاب اسلامى را تضمين كرد.

 

کد خبر 2040537

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =